Han har lige fået debut for det danske A-landshold, og lørdag var der mere godt nyt for angriber Mika Biereth.
AS Monaco-angriberen indledte godt nok det sydfranske derby mod OGC Nice med at misbruge et straffespark, men Biereth kom tilbage på sporet efterfølgende og scorede et flot mål til 1-1 i kampen, som endte med at blive vundet med 2-1.
Med sejren er AS Monaco nummer to i Ligue 1 og altså på kurs mod Champions League i næste sæson, og i den jagt på en plads i det bedste selskab har Mika Biereth spillet en gigantisk rolle.
Den 22-årige landsholdsspiller har scoret 12 gange i 10 ligakampe for AS Monaco, og igen lørdag var der kæmpe roser til danskeren, der altså bliver ved med at imponere.
– Den danske angriber var ikke skræmt efter sit misbrugte straffespark i starten af kampen. Hans udligning var et rigtigt missil fra kort afstand, umulig at tage for modstanderens målmand. Dette er hans tolvte mål i hans første 10 Ligue 1-kampe, en historisk rekord, skriver mediet Orange, der kårer Mika Biereth til en af kampens tre bedste spillere.
Også avisen Le Figaro har Mika Biereth som en af kampens tre bedste spillere.
– Han missede et straffespark i starten af kampen, men danskeren beviste endnu en gang, at han er Monacos stærke mand i front i denne sæson. Endnu en gang et mål efter en fremragende aflevering fra Maghnes Alkioulche. Den tidligere Arsenal-angriber blæste udligningen ind for sit hold med et skud med højre fod forbi Marcin Bulka. Med denne præstation scorede Biereth sit 12 liga-mål – et antal, der gør, at han er kommet ind blandt de fem mest scorende i Ligue 1 – bare tre måneder efter hans skifte til Fyrstedømmet.
Mediet madeinmonegasque giver Mika Biereth karaktereren 6 af 10, mens den store avis L’Equipe giver angriberen 7 af 10.
Onzemondial.com fokuserer på, at 22-årige Biereth er blevet historisk med sine 12 mål i de første 10 Ligue 1-kampe. Det er ikke sket i 75 år.
– Mika Biereth satte en historisk Ligue 1-rekord i 2-1 sejren over OGC Nice. Han ikke bare scorede udligningen i kampen, men han blev også den første spiller til at score 12 mål i sine første 10 Ligue 1-kampe i de sidste 75 år. En imponerende bedrift, der placerer ham sammen med de største som Ernst Stojaspal og Eduardo Di Loreto, der scorede 11 gange i de første 10 kampe.
AS Monacos næste opgave er en udekamp mod Brest.
LIVE
LIVE: Nyt om Patrick Dorgu
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
Her spiller Lasse Schöne i dag
Fyrer landstræner to måneder før VM
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
NYHEDER
Det er aldrig sket før
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
OB siger farvel til seks spillere
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
TIPSBLADETS DOM
Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
HELT VILDT
Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
Nu klager FC Barcelona igen
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nu bliver det for barnligt