Mika Biereth storroses: En historisk rekord

Den danske landsholdsangriber kom igen på tavlen, og han får roser i det franske, selv om han også misbrugte et straffespark.



Han har lige fået debut for det danske A-landshold, og lørdag var der mere godt nyt for angriber Mika Biereth.

AS Monaco-angriberen indledte godt nok det sydfranske derby mod OGC Nice med at misbruge et straffespark, men Biereth kom tilbage på sporet efterfølgende og scorede et flot mål til 1-1 i kampen, som endte med at blive vundet med 2-1.

Med sejren er AS Monaco nummer to i Ligue 1 og altså på kurs mod Champions League i næste sæson, og i den jagt på en plads i det bedste selskab har Mika Biereth spillet en gigantisk rolle.

Den 22-årige landsholdsspiller har scoret 12 gange i 10 ligakampe for AS Monaco, og igen lørdag var der kæmpe roser til danskeren, der altså bliver ved med at imponere.

– Den danske angriber var ikke skræmt efter sit misbrugte straffespark i starten af kampen. Hans udligning var et rigtigt missil fra kort afstand, umulig at tage for modstanderens målmand. Dette er hans tolvte mål i hans første 10 Ligue 1-kampe, en historisk rekord, skriver mediet Orange, der kårer Mika Biereth til en af kampens tre bedste spillere.

Også avisen Le Figaro har Mika Biereth som en af kampens tre bedste spillere.

– Han missede et straffespark i starten af kampen, men danskeren beviste endnu en gang, at han er Monacos stærke mand i front i denne sæson. Endnu en gang et mål efter en fremragende aflevering fra Maghnes Alkioulche. Den tidligere Arsenal-angriber blæste udligningen ind for sit hold med et skud med højre fod forbi Marcin Bulka. Med denne præstation scorede Biereth sit 12 liga-mål – et antal, der gør, at han er kommet ind blandt de fem mest scorende i Ligue 1 – bare tre måneder efter hans skifte til Fyrstedømmet.

Mediet madeinmonegasque giver Mika Biereth karaktereren 6 af 10, mens den store avis L’Equipe giver angriberen 7 af 10.

Onzemondial.com fokuserer på, at 22-årige Biereth er blevet historisk med sine 12 mål i de første 10 Ligue 1-kampe. Det er ikke sket i 75 år.

– Mika Biereth satte en historisk Ligue 1-rekord i 2-1 sejren over OGC Nice. Han ikke bare scorede udligningen i kampen, men han blev også den første spiller til at score 12 mål i sine første 10 Ligue 1-kampe i de sidste 75 år. En imponerende bedrift, der placerer ham sammen med de største som Ernst Stojaspal og Eduardo Di Loreto, der scorede 11 gange i de første 10 kampe.

AS Monacos næste opgave er en udekamp mod Brest.





Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’




EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Liverpool præsenterer succestræner

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter

Benhård kritik af Danmark



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Jess Thorup fyret

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Manchester United afbryder forhandlingerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Vildt transferrygte skydes ned

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret