Han har lige fået debut for det danske A-landshold, og lørdag var der mere godt nyt for angriber Mika Biereth.
AS Monaco-angriberen indledte godt nok det sydfranske derby mod OGC Nice med at misbruge et straffespark, men Biereth kom tilbage på sporet efterfølgende og scorede et flot mål til 1-1 i kampen, som endte med at blive vundet med 2-1.
Med sejren er AS Monaco nummer to i Ligue 1 og altså på kurs mod Champions League i næste sæson, og i den jagt på en plads i det bedste selskab har Mika Biereth spillet en gigantisk rolle.
Den 22-årige landsholdsspiller har scoret 12 gange i 10 ligakampe for AS Monaco, og igen lørdag var der kæmpe roser til danskeren, der altså bliver ved med at imponere.
– Den danske angriber var ikke skræmt efter sit misbrugte straffespark i starten af kampen. Hans udligning var et rigtigt missil fra kort afstand, umulig at tage for modstanderens målmand. Dette er hans tolvte mål i hans første 10 Ligue 1-kampe, en historisk rekord, skriver mediet Orange, der kårer Mika Biereth til en af kampens tre bedste spillere.
Også avisen Le Figaro har Mika Biereth som en af kampens tre bedste spillere.
– Han missede et straffespark i starten af kampen, men danskeren beviste endnu en gang, at han er Monacos stærke mand i front i denne sæson. Endnu en gang et mål efter en fremragende aflevering fra Maghnes Alkioulche. Den tidligere Arsenal-angriber blæste udligningen ind for sit hold med et skud med højre fod forbi Marcin Bulka. Med denne præstation scorede Biereth sit 12 liga-mål – et antal, der gør, at han er kommet ind blandt de fem mest scorende i Ligue 1 – bare tre måneder efter hans skifte til Fyrstedømmet.
Mediet madeinmonegasque giver Mika Biereth karaktereren 6 af 10, mens den store avis L’Equipe giver angriberen 7 af 10.
Onzemondial.com fokuserer på, at 22-årige Biereth er blevet historisk med sine 12 mål i de første 10 Ligue 1-kampe. Det er ikke sket i 75 år.
– Mika Biereth satte en historisk Ligue 1-rekord i 2-1 sejren over OGC Nice. Han ikke bare scorede udligningen i kampen, men han blev også den første spiller til at score 12 mål i sine første 10 Ligue 1-kampe i de sidste 75 år. En imponerende bedrift, der placerer ham sammen med de største som Ernst Stojaspal og Eduardo Di Loreto, der scorede 11 gange i de første 10 kampe.
AS Monacos næste opgave er en udekamp mod Brest.
LIVE
LIVE: Danmarks fedeste fodboldnavn tæt på skifte
Tottenham-træner positiv trods skrækstime
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
EKSKLUSIVT
Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Deler nyt om fremtiden
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
Nu svarer David Nielsen
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
TOPNYHED
Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Tottenhams nedtur fortsætter
NYHEDER
‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef
INTERVIEW
Jonas Schwartz lander nyt job
STORT INTERVIEW
Trist Zeca sender klar opfordring til FCK
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
NYHEDER
Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent
Reagerer på Brøndby-bombe
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
NYHEDER
Skal han på landsholdet, Riemer?
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
EKSKLUSIVT
Dansk milliardær smider 75.000
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Superligaklub præsenterer millionoverskud
MEDIE
Medie afslører møde med Deco
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
NYHEDER
Wolfsburg-træner bønfalder fans
NYHEDER
Schmedes afslører detaljer om tilbud
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga: Fem spillere – fem vilde stats
I chok over Manchester United
Brøndby-stjerne melder ud om svær periode
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
NYHEDER
Jubler over Benjamin Schmedes
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i München uden Kane
‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’
NYHEDER
Her tager de stor beslutning
Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace
Dansker topper vild liste med Messi og Kane
Dansk træner storroses
Newcastle-dansker nedlægger Manchester United
DAGENS SPILFORSLAG
Jævnbyrdighed i Lyon
NYHEDER
Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig
NYHEDER
Arteta afviser kritik fra kollega
Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler
EKSKLUSIVT