Mika Biereth storroses: En historisk rekord

Den danske landsholdsangriber kom igen på tavlen, og han får roser i det franske, selv om han også misbrugte et straffespark.



Han har lige fået debut for det danske A-landshold, og lørdag var der mere godt nyt for angriber Mika Biereth.

AS Monaco-angriberen indledte godt nok det sydfranske derby mod OGC Nice med at misbruge et straffespark, men Biereth kom tilbage på sporet efterfølgende og scorede et flot mål til 1-1 i kampen, som endte med at blive vundet med 2-1.

Med sejren er AS Monaco nummer to i Ligue 1 og altså på kurs mod Champions League i næste sæson, og i den jagt på en plads i det bedste selskab har Mika Biereth spillet en gigantisk rolle.

Den 22-årige landsholdsspiller har scoret 12 gange i 10 ligakampe for AS Monaco, og igen lørdag var der kæmpe roser til danskeren, der altså bliver ved med at imponere.

– Den danske angriber var ikke skræmt efter sit misbrugte straffespark i starten af kampen. Hans udligning var et rigtigt missil fra kort afstand, umulig at tage for modstanderens målmand. Dette er hans tolvte mål i hans første 10 Ligue 1-kampe, en historisk rekord, skriver mediet Orange, der kårer Mika Biereth til en af kampens tre bedste spillere.

Også avisen Le Figaro har Mika Biereth som en af kampens tre bedste spillere.

– Han missede et straffespark i starten af kampen, men danskeren beviste endnu en gang, at han er Monacos stærke mand i front i denne sæson. Endnu en gang et mål efter en fremragende aflevering fra Maghnes Alkioulche. Den tidligere Arsenal-angriber blæste udligningen ind for sit hold med et skud med højre fod forbi Marcin Bulka. Med denne præstation scorede Biereth sit 12 liga-mål – et antal, der gør, at han er kommet ind blandt de fem mest scorende i Ligue 1 – bare tre måneder efter hans skifte til Fyrstedømmet.

Mediet madeinmonegasque giver Mika Biereth karaktereren 6 af 10, mens den store avis L’Equipe giver angriberen 7 af 10.

Onzemondial.com fokuserer på, at 22-årige Biereth er blevet historisk med sine 12 mål i de første 10 Ligue 1-kampe. Det er ikke sket i 75 år.

– Mika Biereth satte en historisk Ligue 1-rekord i 2-1 sejren over OGC Nice. Han ikke bare scorede udligningen i kampen, men han blev også den første spiller til at score 12 mål i sine første 10 Ligue 1-kampe i de sidste 75 år. En imponerende bedrift, der placerer ham sammen med de største som Ernst Stojaspal og Eduardo Di Loreto, der scorede 11 gange i de første 10 kampe.

AS Monacos næste opgave er en udekamp mod Brest.





LIVE

TransferLIVE: Silkeborg sælger midtbanespiller

– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Kryptisk transfermelding

FC København-farvel rykker nærmere

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp

Tæt på kæmpetransfer

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Hård dom over Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Spændende melding

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Zorniger fremhæver transfervindue



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Skifter til Rangers

Usikker på Chido Obi-transfer

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Brasilien – Japan

Storroser 18-årig FCK-spiller

Holland – Marokko



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

FC København jagter Romane Amane

Afslører vilde kontraktdetaljer

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen