Han har lige fået debut for det danske A-landshold, og lørdag var der mere godt nyt for angriber Mika Biereth.
AS Monaco-angriberen indledte godt nok det sydfranske derby mod OGC Nice med at misbruge et straffespark, men Biereth kom tilbage på sporet efterfølgende og scorede et flot mål til 1-1 i kampen, som endte med at blive vundet med 2-1.
Med sejren er AS Monaco nummer to i Ligue 1 og altså på kurs mod Champions League i næste sæson, og i den jagt på en plads i det bedste selskab har Mika Biereth spillet en gigantisk rolle.
Den 22-årige landsholdsspiller har scoret 12 gange i 10 ligakampe for AS Monaco, og igen lørdag var der kæmpe roser til danskeren, der altså bliver ved med at imponere.
– Den danske angriber var ikke skræmt efter sit misbrugte straffespark i starten af kampen. Hans udligning var et rigtigt missil fra kort afstand, umulig at tage for modstanderens målmand. Dette er hans tolvte mål i hans første 10 Ligue 1-kampe, en historisk rekord, skriver mediet Orange, der kårer Mika Biereth til en af kampens tre bedste spillere.
Også avisen Le Figaro har Mika Biereth som en af kampens tre bedste spillere.
– Han missede et straffespark i starten af kampen, men danskeren beviste endnu en gang, at han er Monacos stærke mand i front i denne sæson. Endnu en gang et mål efter en fremragende aflevering fra Maghnes Alkioulche. Den tidligere Arsenal-angriber blæste udligningen ind for sit hold med et skud med højre fod forbi Marcin Bulka. Med denne præstation scorede Biereth sit 12 liga-mål – et antal, der gør, at han er kommet ind blandt de fem mest scorende i Ligue 1 – bare tre måneder efter hans skifte til Fyrstedømmet.
Mediet madeinmonegasque giver Mika Biereth karaktereren 6 af 10, mens den store avis L’Equipe giver angriberen 7 af 10.
Onzemondial.com fokuserer på, at 22-årige Biereth er blevet historisk med sine 12 mål i de første 10 Ligue 1-kampe. Det er ikke sket i 75 år.
– Mika Biereth satte en historisk Ligue 1-rekord i 2-1 sejren over OGC Nice. Han ikke bare scorede udligningen i kampen, men han blev også den første spiller til at score 12 mål i sine første 10 Ligue 1-kampe i de sidste 75 år. En imponerende bedrift, der placerer ham sammen med de største som Ernst Stojaspal og Eduardo Di Loreto, der scorede 11 gange i de første 10 kampe.
AS Monacos næste opgave er en udekamp mod Brest.
LIVE
TransferLIVE: Ny cheftræner på plads
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
De 10 største stjerner, der misser VM
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TRANSFER
Uventet skifte?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
AVIS