Poulsen blev i Monaco for pengene

Jakob Poulsen kunne sandsynligvis have fundet en ny klub i sommerperioden ved at gå ned i løn, men han valgte at blive i AS Monaco på grund af sin lukrative kontrakt.



Tipsbladet i Monaco

30-årige Jakob Poulsen har leveret tre assists og seks point på to kampe til sin franske klub AS Monaco i denne sæson. Danskeren spiller på andet år for den stenrige sydfranske klub, der ligger nummer et i den bedste franske række Ligue 1, og han er på kontrakt i den franske klub i 22 måneder endnu.

Desværre for Jakob Poulsen faldt de gode kampe i Championnat du France amateur, Frankrigs fjerdebedste række, mod Valence og Pau. Førsteholdet i AS Monaco har Poulsen derimod ikke spillet for siden et indhop i midten af januar.

Men hvorfor blive i AS Monaco, når holdbussen nærmest skal strande på en øde landevej tyve minutter før kickoff, før danskeren kan komme i betragtning til spilletid? 

Et skifte havde ikke været umuligt, for Jakob Poulsen har fået henvendelser i sommerperioden om at skifte klub.

Ifølge Tipsbladets oplysninger kunne Poulsen muligvis være kommet til FC Midtjylland, hvor han holdt kroppen i gang til træningspas i juni. Men for midtbanespilleren blev det aldrig aktuelt at forlade AS Monaco, hvilket givetvis havde krævet en stor lønnedgang.

– Jeg tror, at jeg kunne komme til Danmark lige nu, siger Jakob Poulsen til Tipsbladet.

Så hvorfor blive? Da Tipsbladet spørger til motivationen for at blive, afbryder Jakob Poulsen midtvejs.

-Pengene. Pengene.

– Det kan jeg godt være ærlig at sige. Ja ja. Det er det, der holder mig her. Havde jeg været 25, var jeg smuttet. Så havde jeg haft mange år til at tjene penge og komme til udlandet igen. Jeg viste dengang med FC Midtjylland, at det var spilletid, der betød noget i livet for mig, siger Jakob Poulsen.

– Jeg har jo ikke tjent tyve millioner kroner på min karriere. Jeg har spillet de fleste af mine år i Danmark, og så var jeg en ret lille spiller i Holland. Det var en top 5-klub i de år, jeg var der, men det er ikke som Ajax eller PSV, siger Jakob Poulsen.

Læs hele interviewet med Jakob Poulsen i dagens udgave af Tipsbladet, hvor vi bringer en stor reportage fra Monaco og fortæller den danske midtbanespillers historie. Hør blandt andet mere om Poulsens overvejelser om klubfremtiden, og hvordan han røg af holdet i AS Monaco.

Du får også den store transfer-analyse fra Superligaen, hvor vi sætter beløb på klubbernes transfer- og lønforbrug. Vi fortæller de store og sjove historier fra et vildt europæisk transfermarked, vi er på deadline-reportage fra DBU’s transfer-bunker, og fra landsholdsverdenen fortæller vi om Danmarks defensive problemer og den østrigske superback David Alaba.

For at få Tipsbladet skal du købe Ekstra Bladet fredag, da Tipsbladet nu ligger som separat blad inde i Ekstra Bladet.

Hos din bladforhandler kan du også få fingre i fredagens udgave af Tipsbladet+Ekstra Bladet lørdag og søndag. Husk at spørg efter det, hvis du først vil købe Tipsbladet lørdag eller søndag. Og så kan du altid få fat i Tipsbladet via Ekstra Bladets E-avis, som du finder her på ebladet.eb.dk

Vil du have Tipsbladet+Ekstra Bladet direkte hjem i din postkasse, så tegn et abonnement. Bestil her på avisabonnement.eb.dk 





Må acceptere stor lønnedgang



LIVE

TransferLIVE: OB kigger efter flere forstærkninger


Hemmeligt møde: Er dette Eriksens næste klub?

Forstår intet af stor dansk transfer

Nøgletal styrtdykker – katastrofe for Randers?

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

Er han Viborgs næste cheftræner?

Falk er den bedste, jeg nogensinde har spillet med

Bo Henriksen raser: ‘Det er en skændsel!’


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


Klar besked til storklub: Betal 600 millioner

Lover transfers

Diogo Jota død i trafikulykke

Overraskelse? Han forlænger med FCM



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Melvin Kakooza bliver medejer af Superliga-klub

Aflyser sommerferien

Hylder Falk: Vil altid stå med guldskrift i FCK

Afsløring: Tæt på Randers-exit

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Nu taler Victor Froholdt om FCK-fremtid

Benhård kritik efter kollapset FCK-handel

Afsløring: FC København tæt på køb af Suzuki

Liverpool reagerer på Jotas død: Vi er knuste

Imponeret Neestrup: ‘Hvem er Fredericia?’

Klart vink med en vognstang – Sisto på vej væk

Neestrup forstår undren over FCK-beslutning



Dansker i stort Premier League-skifte?

Afsløring: Brøndby tæt på ny topchef

OB forhandler om Luca Kjerrumgaard-salg

Står i kø for at hylde Diogo Jota

Køber U-landsholdsspiller i FC København


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Afslører – i dialog med danske klubber

Holger Rune-fadæse går verden rundt

Av! Taber stort på dansker

Smadrer transferrekord for Superliga-profil

Tidligere FCK-keeper kan hentes gratis

Eriksens nye eventyr? ‘Håber det – et godt match’

Katastrofe! Talenter for ringe til Superligaen



Forhandler om Yussuf Poulsen

Intern konflikt i kæmpeklub baner vej for Frendrup

Nu reagerer Roskilde Festival på fan-slagsmål

Real-komet chokerer: Et ustoppeligt fænomen

Portugals fodboldforbund sørger over Diogo Jota

Kæmpe jubel i Silkeborg: Chefen forlænger

Afsløring: Sønderjyske indstiller jagt på dansker

Iberisk derby med få mål

Vil hente skandaleramt spiller med United-fortid

Bekræfter: Superliga-angriber skal tilbage

Falk færdig i FCK: Her er reaktionerne

OB henter Rasmus Falk i FC København



Masseslagsmål: ‘Smid dem ud på røv og albuer’

Spurgte Essien inden køb af Superliga-stjerne

Kold skulder til Thomas Frank og Spurs