Paris Saint-Germain viste i sidste uge, at de ikke mangler penge, da de valgte at forgylde Kylian Mbappé.
Mandag skriver det franske medie Foot Mercato så, at de skulle være klar til at bruge endnu flere penge, når sommerens transfervindue åbner igen. De forbereder således et bud på 335 millioner kroner for Hugo Ekitike.
Den 19-årige angriber var i foråret 2021 udlejet til Vejle Boldklub fra Stade Reims. I denne sæson har han taget kolossale skridt. Han har scoret ti mål i denne Ligue 1-sæson, og er den mest scorende spiller under 20 år i de fem store europæiske ligaer.
– Jeg ser mig selv som klar for hvad som helst. Hvad end det er at blive her eller påtage mig en ny udfordring, som alle parter er enige om. Jeg forventer mig en begivenhedsrig sommer, sagde Hugo Ekitike før sæsonens sidste kamp mod Bordeaux ifølge Foot Mercato.
– Jeg tror, at folk vil vise interesse i mig. Personligt forbliver jeg tavs, fordi jeg er omgivet af de rigtige mennesker til at tage sig af den slags.
Udover Paris Saint-Germain så skulle også Newcastle være meget interesseret i at tilknytte den unge angriber. Bayern München, Dortmund, Manchester United og Inter har ham også på radaren ifølge Foot Mercato.
Foot Mercato skriver også, at det er Luis Campos, der forventes at blive præsenteret som klubbens nye sportsdirektør, der har udset sig Hugo Ekitike.
Han skulle angiveligt være udset som erstatning for Mauro Icardi, og samtidig være et led i en ny indkøbspolitik, hvor der satses mere på unge spillere med en masse udviklingspotentiale.
Hugo Ekitike har i denne sæson noteret sig for 11 mål og fire assits i 26 kampe for Stade Reims.
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
OPTAKT
Australien – Egypten
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
OPTAKT