PSG klar med 335 mio. for tidl. Superliga-angriber

Siden opholdet i dansk fodbold er det gået stærkt for den franske angriber Hugo Ekitike, der nu skulle være i søgelyset hos selveste Paris Saint-Germain.



Paris Saint-Germain viste i sidste uge, at de ikke mangler penge, da de valgte at forgylde Kylian Mbappé.

Mandag skriver det franske medie Foot Mercato så, at de skulle være klar til at bruge endnu flere penge, når sommerens transfervindue åbner igen. De forbereder således et bud på 335 millioner kroner for Hugo Ekitike.

Den 19-årige angriber var i foråret 2021 udlejet til Vejle Boldklub fra Stade Reims. I denne sæson har han taget kolossale skridt. Han har scoret ti mål i denne Ligue 1-sæson, og er den mest scorende spiller under 20 år i de fem store europæiske ligaer.

– Jeg ser mig selv som klar for hvad som helst. Hvad end det er at blive her eller påtage mig en ny udfordring, som alle parter er enige om. Jeg forventer mig en begivenhedsrig sommer, sagde Hugo Ekitike før sæsonens sidste kamp mod Bordeaux ifølge Foot Mercato.

– Jeg tror, at folk vil vise interesse i mig. Personligt forbliver jeg tavs, fordi jeg er omgivet af de rigtige mennesker til at tage sig af den slags.

Udover Paris Saint-Germain så skulle også Newcastle være meget interesseret i at tilknytte den unge angriber. Bayern München, Dortmund, Manchester United og Inter har ham også på radaren ifølge Foot Mercato.

Foot Mercato skriver også, at det er Luis Campos, der forventes at blive præsenteret som klubbens nye sportsdirektør, der har udset sig Hugo Ekitike.

Han skulle angiveligt være udset som erstatning for Mauro Icardi, og samtidig være et led i en ny indkøbspolitik, hvor der satses mere på unge spillere med en masse udviklingspotentiale.

Hugo Ekitike har i denne sæson noteret sig for 11 mål og fire assits i 26 kampe for Stade Reims.







EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

FCM moser De Grønne i Herning

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Kræver flere hold i Superligaen

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Færdig i Real Madrid

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

10. gang i træk



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

FC Midtjylland – Viborg FF

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Tidligere Superliga-profil ramt af skrækskade

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Hjemmesejr sikrer Inter Serie A-titlen i god tid

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kultklub jagtede Brøndby-flop

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’