PSG klar med 335 mio. for tidl. Superliga-angriber

Siden opholdet i dansk fodbold er det gået stærkt for den franske angriber Hugo Ekitike, der nu skulle være i søgelyset hos selveste Paris Saint-Germain.



Paris Saint-Germain viste i sidste uge, at de ikke mangler penge, da de valgte at forgylde Kylian Mbappé.

Mandag skriver det franske medie Foot Mercato så, at de skulle være klar til at bruge endnu flere penge, når sommerens transfervindue åbner igen. De forbereder således et bud på 335 millioner kroner for Hugo Ekitike.

Den 19-årige angriber var i foråret 2021 udlejet til Vejle Boldklub fra Stade Reims. I denne sæson har han taget kolossale skridt. Han har scoret ti mål i denne Ligue 1-sæson, og er den mest scorende spiller under 20 år i de fem store europæiske ligaer.

– Jeg ser mig selv som klar for hvad som helst. Hvad end det er at blive her eller påtage mig en ny udfordring, som alle parter er enige om. Jeg forventer mig en begivenhedsrig sommer, sagde Hugo Ekitike før sæsonens sidste kamp mod Bordeaux ifølge Foot Mercato.

– Jeg tror, at folk vil vise interesse i mig. Personligt forbliver jeg tavs, fordi jeg er omgivet af de rigtige mennesker til at tage sig af den slags.

Udover Paris Saint-Germain så skulle også Newcastle være meget interesseret i at tilknytte den unge angriber. Bayern München, Dortmund, Manchester United og Inter har ham også på radaren ifølge Foot Mercato.

Foot Mercato skriver også, at det er Luis Campos, der forventes at blive præsenteret som klubbens nye sportsdirektør, der har udset sig Hugo Ekitike.

Han skulle angiveligt være udset som erstatning for Mauro Icardi, og samtidig være et led i en ny indkøbspolitik, hvor der satses mere på unge spillere med en masse udviklingspotentiale.

Hugo Ekitike har i denne sæson noteret sig for 11 mål og fire assits i 26 kampe for Stade Reims.





Sender stikpille til FC København-flop




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’



Kæmpekøb retur til FC København?

Sønderjyske – Brøndby IF

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

FC Fredericia – OB



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Han er færdig i Brøndby

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Silkeborg IF – Randers FC

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Spår stor transferaktivitet i FC København

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Bayern München laver vildt comeback

Viborg FF – FC Nordsjælland

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer