PSG-stjerne om Mbappé: Kan stadig tage til Madrid

Ifølge Angel Di Maria kan Kylian Mbappé altid tage til Real Madrid senere i karrieren, og ifølge argentineren har holdkammeraten derfor taget den rette beslutning ved at forlænge med Paris Saint-Germain.



Inden lørdagens hjemmekamp mod Metz kunne Paris Saint-Germain offentliggøre en kæmpemæssig nyhed, nemlig at Kylian Mbappé har underskrevet en ny tre-årig kontrakt. 

Og ifølge Mbappés holdkammerat Ander Herrera var Paris Saint-Germain-spillerne ikke blevet informeret om forlængelsen på forhånd. 

– PSG-omklædningsrummet fandt ud af det samtidig med resten af verden. Jeg ved ikke, om Mbappé havde fortalt det til Achraf [Hakimi, red.] eller nogen tæt på ham, men jeg havde ingen idé, lyder det således, ifølge Marca, fra Ander Herrera.

– Efter frokost begyndte vi alle at se nyhederne, der kom fra Spanien, og venner begyndte at skrive. Vi troede, at der ville blive meldt noget ud senere. Men så på stadion, da han var ikke var i omklædningsrummet og der var sat noget op på banen, blev vi overraskede. Jeg synes, at klubben har gjort det rigtig godt. Lad os nyde Kylian i de kommende år. 

– Det er blevet tydeligt, at han kan blive den vigtigste spiller i klubbens historie her. Vi ved, at vi er en attraktiv klub med et smukt projekt. Det ville have overrasket mig, hvis han var smuttet. 

Også Angel Di Maria udtrykte efter Metz-kampen glæde over Mbappés forlængelse, selvom argentineren selv forlader den franske klub denne sommer. 

– Jeg synes, at han har taget en vigtig beslutning, og også en beslutning, som jeg synes er rigtig. Han er stadig ung, og han har tid til at tage til Real Madrid. Han har tid til at tage hen, lige hvor han ønsker. Han har kun forlænget med tre år, og han vil være 26 år [når kontrakten udløber, red.]. Han har så meget foran sig. Han nyder at skabe historie, og det vil han fortsætte med her. Han er tæt på 200 mål, lyder det således fra Angel Di Maria. 

Kylian Mbappé blev tredobbelt målscorer i opgøret mod Metz, som Paris Saint-Germain vandt med 5-0. 





LIVE

VM-LIVE: Fransk stjerne raser

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Meget hård tilskuerstraf til FCK

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

FCK-boss roser varm bomber

Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere

Brøndby henter keeper – her er planen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er FCM’s mulige EL-modstandere

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

TransferLIVE: Koster 900 millioner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

LIVE: Det må ikke gå galt, FC København!

LIVE: FCM’s Europa League-modstander trækkes

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

De lurer på Kjærgaard

Får afvist bud på dansk profil



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Vilde Messi tangerer VM-rekord

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback