Inden lørdagens hjemmekamp mod Metz kunne Paris Saint-Germain offentliggøre en kæmpemæssig nyhed, nemlig at Kylian Mbappé har underskrevet en ny tre-årig kontrakt.
Og ifølge Mbappés holdkammerat Ander Herrera var Paris Saint-Germain-spillerne ikke blevet informeret om forlængelsen på forhånd.
– PSG-omklædningsrummet fandt ud af det samtidig med resten af verden. Jeg ved ikke, om Mbappé havde fortalt det til Achraf [Hakimi, red.] eller nogen tæt på ham, men jeg havde ingen idé, lyder det således, ifølge Marca, fra Ander Herrera.
– Efter frokost begyndte vi alle at se nyhederne, der kom fra Spanien, og venner begyndte at skrive. Vi troede, at der ville blive meldt noget ud senere. Men så på stadion, da han var ikke var i omklædningsrummet og der var sat noget op på banen, blev vi overraskede. Jeg synes, at klubben har gjort det rigtig godt. Lad os nyde Kylian i de kommende år.
– Det er blevet tydeligt, at han kan blive den vigtigste spiller i klubbens historie her. Vi ved, at vi er en attraktiv klub med et smukt projekt. Det ville have overrasket mig, hvis han var smuttet.
Også Angel Di Maria udtrykte efter Metz-kampen glæde over Mbappés forlængelse, selvom argentineren selv forlader den franske klub denne sommer.
– Jeg synes, at han har taget en vigtig beslutning, og også en beslutning, som jeg synes er rigtig. Han er stadig ung, og han har tid til at tage til Real Madrid. Han har tid til at tage hen, lige hvor han ønsker. Han har kun forlænget med tre år, og han vil være 26 år [når kontrakten udløber, red.]. Han har så meget foran sig. Han nyder at skabe historie, og det vil han fortsætte med her. Han er tæt på 200 mål, lyder det således fra Angel Di Maria.
Kylian Mbappé blev tredobbelt målscorer i opgøret mod Metz, som Paris Saint-Germain vandt med 5-0.
LIVE
TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
OPTAKT
Viborg FF – OB
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
TRANSFER
Bassel Jradi præsenteret i B.93
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
NYHEDER
Fodboldlegenden Kevin Keegan er død
INTERVIEW
Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Svensson giver status på Huescas
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
INTERVIEW
Svensson om sommervinduet: ‘Det er ikke optimalt’
Skandaløse scener: Han er en skændsel!
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
Fin lodtrækning for FCK
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
Han er VM’s bedste spiller
EKSKLUSIVT
