Ryster på hovedet: En dum Schmeichel-beslutning

Leicester City begik en kæmpe fejl ved at lade Kasper Schmeichel gå, lyder det fra tidligere Premier League-angriber.



Det er snart et år siden, at Kasper Schmeichel forlod Leicester City til fordel for Nice, og at kalde den danske landsholdsmålmand for en legende i Premier League-klubben er absolut ikke nogen overdrivelse.

Kasper Schmeichel nåede næsten 500 kampe for "The Foxex", og han har både vundet FA Cuppen og et sensationelt mesterskab i 2016 med den midtengelske klub. I forrige sæson – Kasper Schmeichels sidste – blev Leicester nummer otte. 

Nu er Leicester på randen af nedrykning, og meget af nedturen kan føres tilbage til Kasper Schmeichels afsked. Det mener den tidligere Premier League-angriber Glen Murray, som kalder det for "en meget forhastet beslutning".

– Jeg føler, at problemerne hænger sammen med en masse forhastede beslutninger i sommer, og at klubben lod Kasper Schmeichel gå. Han er ikke bare en klassemålmand, han organiserer også defensiven, siger Murray til Leicester Mercury og tilføjer:

– Man lægger hele tiden mærke til ham, han er meget vokal. Når bolden er i den modsatte ende af banen, bruger han tiden på at organisere forsvaret, råbe og dirigere. At lade en spiller med hans status – både på- og udenfor banen – forlade klubben og ikke erstatte ham én til én er i min verden det, der har skabt problemerne. 

Leicester har også i denne sæson en dansk keeper mellem stængerne, idet Daniel Iversen har formået at slå Danny Ward af. Den 25-årige dansker har spillet de seneste syv Premier League-kampe.

Schmeichel tilbage til Leicester?
Glen Murrays analyse af Kasper Schmeichels betydning for Leicester City kommer sjovt nok i forlængelse af en interessant historie, som ramte fanske medier lørdag aften.

Ifølge lokalmediet Nice-Matin arbejder Leicester City på at hente Kasper Schmeichel retur, og danskeren skal være åben for at vende tilbage til England. Han har dog stillet som betingelse, at Leicester også skal være Premier League-klub i næste sæson.

Leicester City er i skrivende stund under nedrykningsstregen, men danskerklubben kan kravle op på den rigtige side af stregen med en sejr over Everton i mandagens bundbrag i Premier League.

Kasper Schmeichel har kontrakt med Nice frem til sommeren 2025 og har på det seneste høstet mange roser på sine præstationer i den franske klub. 





Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’




FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

– Så kan jeg blive rigtig sur!



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’

Sænker prisen mod Midtjylland

Fem bud på David Nielsens afløser

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

LIVE: Eden Hazard med opsigtsvækkende melding



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog

Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’

Giver to spillere livstidskarantæne

– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet

Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret

Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

AGF tager pis på FC Midtjylland

Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?

10 spillere nægtet indrejse til USA

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt

FC København skriver kontrakt med juvel

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

I forhandlinger med Nartey

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham

Tottenham-træner forsvarer udskiftning

Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt

Norske favoritdræbere marcherer videre

Iran sår endnu engang tvivl om VM

Tyrkere tager første stik mod Liverpool

Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona

Her kan du se Galatasaray mod Liverpool

Han bliver midlertidig træner i AC Horsens

David Nielsen har sagt op

Krig komplicerer Iraks VM-jagt

Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud

Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen

Italiensk Zlatan kan zappe Bayern