Sportsdirektør fik klar besked fra Højbjerg

Pierre-Emile Højbjerg havde mange muligheder i sommer, lyder det fra Marseilles sportsdirektør, der dog fik en betryggende besked fra den danske landsholdsstjerne.



Atlético Madrid, Dortmund, AC Milan, Napoli og Galatasaray. 

Det er blot nogle af de klubber, der i løbet af sommerens transfervindue blev sat i forbindelse med Pierre-Emile Højbjerg, men i sidste ende valgte den danske landsholdsanfører at fortsætte karrieren i Marseille. 

Og ifølge den sydfranske klubs sportsdirektør Mehdi Benatia gav Højbjerg allerede tidligt i forhandlingerne et positivt indtryk, da den danske stjernespiller meldte sig fast besluttet på at komme til Marseille. 

– Én ting, der var positivt med Pierre, var da han sagde til mig: 'Jeg kan tage til England, jeg kan tage til Italien, jeg har det her tilbud og det her tilbud, men hvis du når frem til en aftale med Tottenham, så vil jeg kun komme til jer.'

– Pludselig kunne jeg slappe mere af. Jeg ved, at han er typen, der holder sit ord. Han havde ret mange muligheder, lyder det ifølge Bein Sports fra Mehdi Benatia, der som spiller selv tørnede ud for klubber som Juventus og Bayern München.  

Indtil videre har Pierre-Emile Højbjerg og Marseille fået en forrygende start på sæsonen med 13 point i fem kampe i Ligue 1, hvor den sydfranske klub deler førstepladsen med Paris Saint-Germain og Monaco. 

Senest blev det i søndags til en 3-2-sejr over Lyon i en dramatisk kamp, hvor Marseille scorede sejrsmålet i tillægstiden. 







LIVE

TransferLIVE: Iniesta sikrer sig første trænerjob

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Fatter intet af Brøndby-bombe

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Trist: Marios Oikonomou er død

Overraskende skifte lurer

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Næste sæson skal vi i Europa

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk

Historisk finale! Han er verdens bedste



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

– Neestrup kan blive næste landstræner

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning

Han vender hjem til FC København

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen