Sportsdirektør fik klar besked fra Højbjerg

Pierre-Emile Højbjerg havde mange muligheder i sommer, lyder det fra Marseilles sportsdirektør, der dog fik en betryggende besked fra den danske landsholdsstjerne.



Atlético Madrid, Dortmund, AC Milan, Napoli og Galatasaray. 

Det er blot nogle af de klubber, der i løbet af sommerens transfervindue blev sat i forbindelse med Pierre-Emile Højbjerg, men i sidste ende valgte den danske landsholdsanfører at fortsætte karrieren i Marseille. 

Og ifølge den sydfranske klubs sportsdirektør Mehdi Benatia gav Højbjerg allerede tidligt i forhandlingerne et positivt indtryk, da den danske stjernespiller meldte sig fast besluttet på at komme til Marseille. 

– Én ting, der var positivt med Pierre, var da han sagde til mig: 'Jeg kan tage til England, jeg kan tage til Italien, jeg har det her tilbud og det her tilbud, men hvis du når frem til en aftale med Tottenham, så vil jeg kun komme til jer.'

– Pludselig kunne jeg slappe mere af. Jeg ved, at han er typen, der holder sit ord. Han havde ret mange muligheder, lyder det ifølge Bein Sports fra Mehdi Benatia, der som spiller selv tørnede ud for klubber som Juventus og Bayern München.  

Indtil videre har Pierre-Emile Højbjerg og Marseille fået en forrygende start på sæsonen med 13 point i fem kampe i Ligue 1, hvor den sydfranske klub deler førstepladsen med Paris Saint-Germain og Monaco. 

Senest blev det i søndags til en 3-2-sejr over Lyon i en dramatisk kamp, hvor Marseille scorede sejrsmålet i tillægstiden. 





Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen




LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

De er enige med Mathias Jensen

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Forbereder bud på 970 mio.

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Ny bejler til dansk guldfugl

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Skotland – Brasilien

Chokskifte på vej?

Til lægetjek i Superliga-klub

Schweiz – Canada

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

FC Barcelona køber VM-angriber

Curaçao – Elfenbenskysten



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

VM i tal: Så vildt har det været

Lufter vild Ronaldo-teori