Stor Nicolaisen-mystik: ‘Det passer ikke’

Rasmus Nicolaisen har i de seneste måneder været igennem et sandt skadeshelvede med sin ankel. Heldigvis skal han ikke på klubjagt, som man ellers kunne blive fristet til at tro.



Enhver fodboldnørd kender det.

Nysgerrigheden på en tilfældig fodboldspiller er pludselig enorm, og nu skal du vide alt om vedkommende.

Rigtig mange vil i søgen efter information komme et smut forbi Transfermarkt, der har al den vigtigste viden, der skal tilgås omkring en specifik spiller.

Normalt har hjemmesiden styr på sin fakta, men når det kommer til den danske landsholdsbobler Rasmus Nicolaisen, tager de fejl, når de skriver, at Toulouse-spilleren har kontraktudløb denne sommer.

– Det passer ikke, nej. Jeg har fået en masse spørgsmål omkring det, men det passer ikke. Jeg lavede en ny aftale med Toulouse sidste år, og den løber frem til sommeren 2027. Så på det plan er der ro på, fortæller Rasmus Nicolaisen i et interview til Tipsbladet.

– Det er lidt sjovt, de plejer at have styr på den slags, men åbenbart ikke i mit tilfælde. Der går jeg under radaren.

At kontrakten ikke udløber denne sommer, er en stor fordel for danskeren, der i denne sæson har været gennem et sandt skadehelvede, som, udover en enkelt kamp i februar, har holdt ham ude af spil siden oktober.

– Jeg er meget motiveret og glæder mig til at komme tilbage til Toulouse for at give den gas. Efter en sæson som den her vil det være vildt, hvis jeg skulle bruge energi på andet end at komme tilbage i god form og præstere for mit hold.

Artiklen fortsætter under billedet…

Drømmer sig tilbage på banen

Stopperen, der har en fortid hos FC Midtjylland, blev i efteråret udtaget til landsholdet, da Lars Knudsen var vikarierende landstræner, men skaden kom den gang i vejen for en debut for Danmark. Efterfølgende har Brian Riemer ikke ladet høre fra sig i perioden, hvor Rasmus Nicolaisen har bøvlet med sin skade.

– Min drøm er, at jeg kommer tilbage fit for fight, og så har jeg også en masse motivation for at give den gas for Toulouse i den kommende sæson. Det er min drøm og ambition lige nu.

– Jeg skal først og fremmest have styr på kroppen, så glæder jeg mig til at bidrage med det, jeg kan. Jeg har en rolle, jeg gerne vil have med en masse ansvar, og det glæder jeg mig til for alvor at bidrage med igen.

Hvis genoptræningen går, som den skal, så er Rasmus Nicolaisen tilbage på banen, når sæsonen i Ligue 1 indledes.





LIVE

LIVE: Forlænger med Barcelona

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Massiv kritik efter skandaløse scener

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

‘Det er ringe ad helvede til’

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

De bliver monstersalg til sommer

Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!

Randers FC – OB

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Brøndby-flop færdig i danskerklub

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup