Den tidligere FC Nordsjælland-stjerne Ernest Nuamah var i fredags involveret i et usædvanligt transferdrama.
Sådan lyder det i flere franske medier, herunder L'Equipe og RMC Sport.
Ernest Nuamah var angiveligt på vej til Premier League-klubben Fulham, hvor den tidligere Superliga-profil kunne være blevet holdkammerat med danske Joachim Andersen.
Ifølge L'Equipe og RMC Sport havde Lyon-ejer John Textor overtalt Ernest Nuamah til at forlade Ligue 1-klubben til fordel for Fulham, hvilket ville indbringe Lyon lidt over 140 millioner kroner. Et beløb, der ville lande på et tørt sted, da den franske klub døjer med store økonomiske problemer.
Ernest Nuamah var dog angiveligt selv meget berørt over udsigten til at skulle forlade Lyon, fordi offensivspilleren føler sig godt tilpas i byen og har planer om at købe et hus der.
Ifølge RMC Sport havde Fulham sendt en delegation af sted til Lyon, så Ernest Nuamah kunne gennemgå sit lægetjek, men ghaneseren var ikke til at finde, da kontrakten skulle underskrives.
Ernest Nuamah modtog angiveligt efterfølgende en skriftlig undskyldning fra John Textor, der understregede, at den tidligere FC Nordsjælland-profil stadig er værdsat i Lyon.
Den 20-årige Ernest Nuamah blev sidste sommer det dyreste salg ud af Superligaen nogensinde, da han blev solgt fra FC Nordsjælland til belgiske Molenbeek i en kontroversiel transfer, hvor ghaneseren straks efter blev udlejet til John Textor, der ejer både Molenbeek og Lyon. FC Nordsjælland indkasserede 187 millioner kroner.
Denne sommer kunne Ernest Nuamah, der sidste år blev kåret til Forårets Profil i Superligaen af Tipsbladet, så have fortsat karrieren i Premier League, men det satte ghaneseren altså selv en stopper for.
Ernest Nuamah scorede i sidste sæson tre mål i 29 kampe i Ligue 1.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
LIVE
LIVE: ‘Ja, de kan jo ikke give mig en karantæne’
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
STORT INTERVIEW
Rødglødende Brøndby-profil revser dommerne
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
INTERVIEW
Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
Cristiano Ronaldo i optur
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
NYHEDER
Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Harry Maguire i chok
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
FANKLUBBEN
‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
INTERVIEW