Vil købe PSG-rival og hyre deres sportsdirektør

Ifølge mediet L'Equipe står Saudi-Arabien foran et spektakulært klubkøb i Frankrig.



AS Monaco var i årevis symbol på den store russiske indflydelse i fyrstedømmet med oligarken Dimitri Rybolovlev som ejer.

Det var i Rybolovlevs regeringsperiode, Jakob Poulsen spillede i AS Monaco, og at Monaco siden vandt et sensationelt mesterskab og gav en vis Kylian Mbappé sit gennembrud i fransk og europæisk topfodbold før skiftet til Paris Saint-Germain.

Efter Ruslands invasion af Ukraine er Monaco-ejeren kommet under yderligere pres for at sælge klubben, og nu meddeler mediet L'Equipe, at en handel er på trapperne.

Det er en investor fra Saudi-Arabien, med stor sandsynlighed koblet tæt til staten, der har afgivet bud på AS Monaco, hvor ejer Dimitri Rybolovlev skal have modtaget flere tilbud.

Går en handel igennem, er de ejeres plan at hyre Luis Campos fra rivalen Paris Saint-Germain som præsident eller i en styrende rolle i klubben, hvor portugiseren var sportsdirektør og hjernen bag Monacos opblomstring finansieret af Rybolovlevs milliarder fra 2013 til 2016.

Luis Campos har fungeret i Paris Saint-Germain som en mellemting mellem en rådgiver og sportsdirektør og har i høj grad udtænkt og udført den foryngelseskur, PSG's qatarske ejere dikterede i 2023, efter gentagne forsøg på at vinde Champions League med veteranerne Lionel Messi og Neymar samt andre ældre spillere var slået fejl.

Det var også Campos, der som del af den planlagte foryngelse af PSG-truppen var et smut forbi Danmark i foråret 2023 for at se nærmere på Ernest Nuamah, den parisiske ledelse var seriøst interesseret i forud for Lyons køb af den unge ghaneser.

Et saudiarabisk køb af AS Monaco vil være særdeles spektakulært, dels fordi det vil give styret endnu en markant klub i Europa ud over Premier League-klubben Newcastle med en stor historie i europæisk fodbold, og da det vil være en sportslig og politisk krigserklæring mod Qatar-ejede Paris Saint-Germain med tanke på de to autoritære kongedømmers indædte rivalisering.

AS Monaco blev i den seneste sæson toer i Ligue 1 efter netop Paris Saint-Germain.





Her er FCK’s modstander i Europa Playoff




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Færdig: Nu er han rejst til København

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Hold nu kæft, hvor er han god!

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Dansk stortalents værdi eksploderer



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Lewandowski forlader FC Barcelona

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Teaser for ny AGF-aftale



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Tæt på aftale med Andreas Christensen

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Så er det officielt

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Salah sender særlig besked

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr