Lucas Andersen vil til tops: Superliga-retur var aldrig en mulighed

Selvom Ajax-karrieren er sat på pause, føler Lucas Andersen stadig, at han har sindssyg gode muligheder for at nå den europæiske top. Derfor overvejede han aldrig, at vende tilbage til trygge rammer i Danmark.



Efter et langt og sejt tilløb lignede det endelig, at Lucas Andersen sidste efterår havde fået sit gennembrud i Ajax Amsterdam. Nordjyden fik godt med spilletid, startede endda inde i alle klubbens kampe i Champions League, og fik også debut på det danske landshold.

Men kurven toppede hurtig og begyndte at vende spidsen nedad igen. Landsholdsdebuten mod Rumænien i november blev afbrudt af et albueslag allerede i første halvleg. Et halvt år senere blev han overraskende droppet til U21-landsholdets EM-slutrunde. Og i Ajax var der ikke udsigt til spilletid, da den nye sæson startede. Derfor blev Lucas Andersen i august sendt på lejeophold i Willem II.

Den 21-årige elegantier indrømmer, at det var svært at blive valgt fra, men han har bevaret en positiv tilgang til det hele, siger han selv.

– Man må få det bedste ud af de situationer, som man havner i, og det har jeg altid været meget indstillet på at få. Også i den her situation fokuserer jeg på at udvikle mig selv, og så er jeg sikker på, at alle de andre ting nok skal komme senere hen, siger Lucas Andersen til tipsbladet.dk.

Så snart en ung dansker mangler spilletid i udlandet, kommer en retur til Superligaen hurtigt på tale – i hvert fald blandt fans og i medierne. Og mange AaB-tilhængere havde hede drømme om at få den gamle vidunderknægt tilbage i bolsjestriber på en lejekontrakt. Men i Holland sad en ung mand, som ikke drømte om et snarligt gensyn med AaB eller en anden superligaklub for den sags skyld.

– For mig har det aldrig været en mulighed at vende tilbage, siger han og afslører i stedet større ambitioner.

– Jeg føler ikke, det er tid til, at jeg skal vende tilbage. Jeg føler stadig, at jeg har sindssygt gode muligheder for at nå den europæiske top. Og det føler jeg, der var bedst mulighed for, ved at jeg skiftede til Willem II, som spiller i en bedre liga og på et højere niveau. Samtidig har Ajax også nemmere ved at følge med i min udvikling her. Men også som spiller og på det personlige plan er jeg sikker på, at man udvikler sig mere ved ligesom at deale med de her ting og ved at blive i udlandet, siger U21-landsholdsspilleren.

Lucas Andersen skiftede som 17-årig i 2012 til Ajax Amsterdam, som han har kontrakt med til sommeren 2018. Lejeaftalen med Willem II gælder resten af sæsonen.

 

 







TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Her skal Sepp Piontek begraves

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager

Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’

I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’

– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre

Deler godt Brøndby-nyt

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Neestrup: Derfor henter vi Zanka

Historisk transfer i dansk klub: En af de største

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer 

Ekspert med dyster FCK-dom

Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts

FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’

Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’

Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’

PSG-stjerne tiltalt for voldtægt

Flere ændringer på vej i FC København  

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?

Rundens hold i Superligaen – 21. runde

‘Tæt på et rædselskabinet’

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket

‘Den største klubpræstation gennem tiderne’

Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation

Tidligere Superliga-stjerne brillerer

Giver VM-garanti

I tvivl – er Steve Cooper den rette?

Real Madrid – Benfica

Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?

Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming

Argentinske klubber strejker