Lucas Andersen vil til tops: Superliga-retur var aldrig en mulighed

Selvom Ajax-karrieren er sat på pause, føler Lucas Andersen stadig, at han har sindssyg gode muligheder for at nå den europæiske top. Derfor overvejede han aldrig, at vende tilbage til trygge rammer i Danmark.



Efter et langt og sejt tilløb lignede det endelig, at Lucas Andersen sidste efterår havde fået sit gennembrud i Ajax Amsterdam. Nordjyden fik godt med spilletid, startede endda inde i alle klubbens kampe i Champions League, og fik også debut på det danske landshold.

Men kurven toppede hurtig og begyndte at vende spidsen nedad igen. Landsholdsdebuten mod Rumænien i november blev afbrudt af et albueslag allerede i første halvleg. Et halvt år senere blev han overraskende droppet til U21-landsholdets EM-slutrunde. Og i Ajax var der ikke udsigt til spilletid, da den nye sæson startede. Derfor blev Lucas Andersen i august sendt på lejeophold i Willem II.

Den 21-årige elegantier indrømmer, at det var svært at blive valgt fra, men han har bevaret en positiv tilgang til det hele, siger han selv.

– Man må få det bedste ud af de situationer, som man havner i, og det har jeg altid været meget indstillet på at få. Også i den her situation fokuserer jeg på at udvikle mig selv, og så er jeg sikker på, at alle de andre ting nok skal komme senere hen, siger Lucas Andersen til tipsbladet.dk.

Så snart en ung dansker mangler spilletid i udlandet, kommer en retur til Superligaen hurtigt på tale – i hvert fald blandt fans og i medierne. Og mange AaB-tilhængere havde hede drømme om at få den gamle vidunderknægt tilbage i bolsjestriber på en lejekontrakt. Men i Holland sad en ung mand, som ikke drømte om et snarligt gensyn med AaB eller en anden superligaklub for den sags skyld.

– For mig har det aldrig været en mulighed at vende tilbage, siger han og afslører i stedet større ambitioner.

– Jeg føler ikke, det er tid til, at jeg skal vende tilbage. Jeg føler stadig, at jeg har sindssygt gode muligheder for at nå den europæiske top. Og det føler jeg, der var bedst mulighed for, ved at jeg skiftede til Willem II, som spiller i en bedre liga og på et højere niveau. Samtidig har Ajax også nemmere ved at følge med i min udvikling her. Men også som spiller og på det personlige plan er jeg sikker på, at man udvikler sig mere ved ligesom at deale med de her ting og ved at blive i udlandet, siger U21-landsholdsspilleren.

Lucas Andersen skiftede som 17-årig i 2012 til Ajax Amsterdam, som han har kontrakt med til sommeren 2018. Lejeaftalen med Willem II gælder resten af sæsonen.

 

 



Mål i begge ender i Milano

Her er alle VM-puljerne

Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle

– Det har man nok aldrig set før

De er klar til at købe Mohamed Salah

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

FCK med tilbud – nu vil de have ham

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Her er Danmarks VM-gruppe

Her er alle VM-grupperne

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Saver United-stjerne over

Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Dybt skuffet og trist

OB slår Fredericia og rykker ind i top-6

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

Rigmand vild med FC København-aftale

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

FC Fredericia – OB

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Stor derby-bøde til FC København

Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere

Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning

Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark

Kenneth Perez giver interview til Playboy

DBU giver fans fem års karantæne

Ikke sket siden Kamil Wilczek

Fifa forventes at give Donald Trump fredspris

Her kan du se VM-lodtrækningen

Sådan fungerer lodtrækningen til VM

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford

Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme

Manchester United dummede sig mod West Ham

Her er Victor Nelsson blandt Europas bedste

Brest moser mandefaldsramte Monaco

Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil

FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’