Lucas Andersen vil til tops: Superliga-retur var aldrig en mulighed

Selvom Ajax-karrieren er sat på pause, føler Lucas Andersen stadig, at han har sindssyg gode muligheder for at nå den europæiske top. Derfor overvejede han aldrig, at vende tilbage til trygge rammer i Danmark.



Efter et langt og sejt tilløb lignede det endelig, at Lucas Andersen sidste efterår havde fået sit gennembrud i Ajax Amsterdam. Nordjyden fik godt med spilletid, startede endda inde i alle klubbens kampe i Champions League, og fik også debut på det danske landshold.

Men kurven toppede hurtig og begyndte at vende spidsen nedad igen. Landsholdsdebuten mod Rumænien i november blev afbrudt af et albueslag allerede i første halvleg. Et halvt år senere blev han overraskende droppet til U21-landsholdets EM-slutrunde. Og i Ajax var der ikke udsigt til spilletid, da den nye sæson startede. Derfor blev Lucas Andersen i august sendt på lejeophold i Willem II.

Den 21-årige elegantier indrømmer, at det var svært at blive valgt fra, men han har bevaret en positiv tilgang til det hele, siger han selv.

– Man må få det bedste ud af de situationer, som man havner i, og det har jeg altid været meget indstillet på at få. Også i den her situation fokuserer jeg på at udvikle mig selv, og så er jeg sikker på, at alle de andre ting nok skal komme senere hen, siger Lucas Andersen til tipsbladet.dk.

Så snart en ung dansker mangler spilletid i udlandet, kommer en retur til Superligaen hurtigt på tale – i hvert fald blandt fans og i medierne. Og mange AaB-tilhængere havde hede drømme om at få den gamle vidunderknægt tilbage i bolsjestriber på en lejekontrakt. Men i Holland sad en ung mand, som ikke drømte om et snarligt gensyn med AaB eller en anden superligaklub for den sags skyld.

– For mig har det aldrig været en mulighed at vende tilbage, siger han og afslører i stedet større ambitioner.

– Jeg føler ikke, det er tid til, at jeg skal vende tilbage. Jeg føler stadig, at jeg har sindssygt gode muligheder for at nå den europæiske top. Og det føler jeg, der var bedst mulighed for, ved at jeg skiftede til Willem II, som spiller i en bedre liga og på et højere niveau. Samtidig har Ajax også nemmere ved at følge med i min udvikling her. Men også som spiller og på det personlige plan er jeg sikker på, at man udvikler sig mere ved ligesom at deale med de her ting og ved at blive i udlandet, siger U21-landsholdsspilleren.

Lucas Andersen skiftede som 17-årig i 2012 til Ajax Amsterdam, som han har kontrakt med til sommeren 2018. Lejeaftalen med Willem II gælder resten af sæsonen.

 

 







FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe

Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus

Lyon tager stor Nartey-beslutning

Viaplay-boss langer ud efter AGF



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Tæt på utrolig kamprekord

Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’

Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Brøndby henter stortalent i Superliga-klub

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Brøndby IF – Randers FC

FC Midtjylland – FC København

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker

Han kan blive den næste store profil!



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

Reagerer på spekulation om Patrick Pentz

Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?

AGF og OB var enige om at spille søndag

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A

Officielt: Her spilles AGF-OB

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte

FC Barcelona trækker sig fra turnering

De 10 største handler i vinterens transfervindue

Hylder Manchester United-stjerne

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil

FCK forventer kæmpe overskud i 2026

Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer

Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar

Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse

Superliga-premiere aflyst

Superliga-profil skadet

Fælder bekymrende dom efter chok

Brian Riemer på plads til topkamp

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’