En analyse af Expekts sponsorat af Lyngby

SPONSORERET INDHOLD.



Mange var ude med riven, da FCK indgik en aftale med Unibet, men siden er både Lyngby og Brøndby fulgt med og har indgået partnerskaber med bettingfirmaer. Et af de seneste skud på stammen er, som sagt, Lyngbys aftale med Expekt, som er blot et af flere Expekt fodbold partnerskaber. Hvilke fordele bringer det med sig og hvad er det, der får folk op af stolen af forargelse? Det vil vi se nærmere på i denne artikel, hvor vi tager udgangspunkt i Lyngby og deres partnerskab med Expekt.

Fra forstads klub til moderne fodboldklub

Lyngby er en af de danske fodboldklubber, der har en lang og stolt historie. Selvom de historisk set har været et såkaldt “elevatorhold” i dansk fodbold, så har du vundet flere danske mesterskaber, senest i 1992. I begyndelsen af 00’erne gennemgik de dog en af klubbens største kriser, der betød at klubben måtte starte forfra i de lavere rækker. De vendte endelig tilbage til Superligaen i 2016. Klubbens økonomiske problemer og efterfølgende kamp for at komme tilbage, vil kunne kaldes startskuddet, til den aftale de nu har indgået med Expect. Ved at indse, at den gamle model ikke var profitabel for klubben, er man nu gået over til at have større fokus på partnerskaber.

Om Lyngbys nedtur, med deres konkurs i 2001/2002 sæsonen, var med til at lede dem tættere på moderne fodbold, er der mange meninger om. Nogle vil gerne holde fast i den romantiske tanke det er, at Lyngby altid har været en klub for folket og dermed en rigtig fodboldklub, men faktum er, at med indgåelsen af partnerskabet med Expekt, er de blevet det, mange kalder en “moderne fodboldklub”, hvor penge og profit er det styrende element. Der vil altid være nogle der er imod, men set objektivt, kunne det ikke være bedre for Lyngby, der gerne vil etablere sig i Superligaen.

Hvorfor er samarbejdet en fordel for Lyngby?

I og med, at Lyngbys storhedstid ligger mange år tilbage og de siden har pendlet mellem den bedste række og rækkerne under, så er der en hunger for en ny storhedstid, både blandt fans og andre folk i klubben. Ved at indgå strategiske partnerskaber, om det er så er med betting firmaer eller andre større virksomheder eller organisationer, får man en økonomisk indsprøjtning som er vital, hvis man vil gøre sig forhåbninger om, at blive en klub, der er en fast del af Superligaen.

Her er FCK et godt eksempel. De startede ud på nogenlunde samme præmisser, men ved at indgå aftaler og partnerskaber, har de igennem årene, på trods af at have vundet mesterskabet i deres første sæson, kæmpet sig fra at ligge som en fast del i midten af tabellen, til at være Danmarks absolut førende fodboldklub. Denne vej til succes, kan blive den samme for Lyngby, men det kræver at man holder fokus, på at vælge de rette samarbejdspartnere og her ser Expekt ud til at være et rigtigt godt match, der kan være med til at føre Lyngby til en ny storhedstid, hvis alt går vel.





Skrækkeligt Napoli-nyt


– Det er helt hjernedødt

‘FCM ville ikke vælge én eneste fra FCK’

AC Milan meldes interesseret i Superliga-stjerne

Kæmpe dansk stjerne til Tottenham?

Helt nyt ansigt i Brøndby-truppen

Prelec med kontant Christian Sørensen-melding

Sensationel udvikling på vej?

Michael Laudrup: ‘Han er bedre, end jeg var!’

‘Fodbold bliver ligegyldigt’

På røven over dansk stjerne

Hent denne Superliga-profil, AGF!

– Han er Superligaens mest undervurderede spiller

Det kan da godt være, FCK skal se at hente ham

‘Kom uventet – det har været voldsomt’

Thomas Frank og Tottenham vinder stort

– Ingen har pengene til at friste mig

Superliga-bomber på vej? Legendesøn går målamok

Klubskifte kan ske – møde i denne uge

Lukkede tre mål ind – nu roses Schmeichel

Afslører kollapset FC Midtjylland-transfer

Tv-ekspert: ‘FC København køber en angriber’

OB – Brøndby IF

Farvel og tak – Juventus fyrer Igor Tudor

I svime over dansker

Transfer på vej? ‘CV’ flirter med Superliga-profil

Hård kritik efter Rune-skade: Frygter for helbred

Brøndby-afvisning overrasker Farzam Abolhosseini

Dorgu stjæler overskrifter – bliver slagtet

Frank sammenlignet med legende

– Så kan de glemme alt om et dansk mesterskab

Dansk træner reagerer på konkurs: ‘Sørgeligt’

Fire på stribe for Hjulmand

Bombastisk melding – stort millionbeløb til FCM?

Premier League-chok: ‘Sindssygt godt’

Liverpool har ét stort problem

Axelsen undskylder efter drama: ‘Blev ret vred’

Danskere får bronze på efterbevilling

Eriksen med stor hyldest

Landsholdsstjerne: Frygter det sker på direkte tv

Bejler til Mads P.: ‘Min drømmerytter’

Tadej Pogacar får superhjælper

Neestrup: Snoren er kortere her

Dreyer fortsætter målformen i playoff-kamp

Få mål i Moreira

Matcher Wilczek på vild liste

‘Selvfølgelig er det alvorligt’

‘Det blev et hundeslagsmål’

Revser FCK-profiler: ‘De er sjuskede’

Skuffer fælt igen!

Roony tabte sit første El Clásico