Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen

Besiktas har taget fat i Mads Hermansen og baglandet i forbindelse med et skifte. Den tyrkiske storklub er klar til at lave en lejeaftale og måske endda købe den danske målmand, der er røget på bænken efter det store sommerskifte til West Ham. Det kan Tipsbladet afsløre.



Mads Hermansen slider med spilletiden i West Ham, men nu har han fået chancen for at komme til en stor klub med gode udsigter til at få brugt målmandshandskerne. 

Tipsbladet kan afsløre, at en af de største tyrkiske klubber i Besiktas har kontaktet Mads Hermansen og hans bagland med henblik på et skifte.

Det drejer sig både om et lån og måske endda et køb til en klub med en utrolig fanskare. 

Den danske landsholdsmålmand foretog i sommer et kæmpe skifte fra nedrykkede Leicester City til West Ham i en handel, der ramte hele 18 millioner pund, hvilket svarer til 155 millioner kroner. 

Desværre for den tidligere Brøndby-keeper begyndte West Ham sæsonen på rædderlig vis, og i de fire første kampe i sæsonen, hvor Mads Hermansen fik chancen, gik der i tre ud af fire Premier League-kampe hele 11 mål ind bag danskeren – i den sidste havde han et clean sheet.

De mange mål imod West Ham fik klubben til at ændre kurs, og ind på kassen kom Alphonse Areola, der siden har stået alle de andre 20 kampe. 

Derfor vil det være naturligt, hvis Mads Hermansen i en alder af 25 år og med en god erfaring på højeste niveau søger spilletid et andet sted, og det kan han få i den tyrkiske storklub Besiktas. 

Klubben er den af de syv tophold i Tyrkiet, der med 25 mål indkasserede mål har lukket flest scoringer ind, og derfor kunne de godt bruge en bedre keeper som Mads Hermansen. 

Spørgsmålet er, om danskeren tager imod tilbuddet om at komme tilbage på banen i en stor klub fra et meget fodboldgalt land.





Chok: Uruguay færdige ved VM




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Chok: Uruguay færdige ved VM

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FC København jagter Romane Amane

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Panama – England

Supercomputer: Her er VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

“Undskyld mig, hvad kan I ikke blive enige om?”

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Dansker skifter til tysk traditionsklub

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Her er Tysklands vej til VM-finalen

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Colombia – Portugal

DR Congo – Uzbekistan



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Bo Henriksen: Det er en katastrofe