Et af fodboldverdenens største trænerjobs blev mandag ledigt, da Manchester United valgte at fyre Erik ten Hag.
Thomas Frank blev af The Guardian efterfølgende nævnt som en af favoritterne til det ledige job, men sent mandag skrev The Athletic, at Manchester United arbejder på at hente Sporting-træner Ruben Amorim.
For Manchester United-legenden Paul Scholes er det dog et tredje navn, der er drømmen, selvom han stadig ser Amorim og Frank som spændende bud.
– Amorim er et interessant bud. Men igen, det er et risikabelt valg. Vi kender alle spillestilen. Hans hold spiller virkelig god fodbold. Vi har talt om ham til City, og det fortæller selvfølgelig noget om, hvad han kan.
– De fleste af de her trænere har været i klubber, hvor forventningerne nok ikke er lige så høje. Når jeg ser på Thomas Frank, så er det det, jeg tænker. Han kunne måske blive en ganske kompetent træner for Manchester United, men forventningerne (i Brentford, red.) er ikke de samme, som de er i Manchester United, lyder det, ifølge Manchester Evening News, fra Paul Scholes.
Thomas Tuchel blev for nyligt ansat som Englands landstræner og er derfor ude af billedet, efter at tyskeren i sommer angiveligt var i forhandlinger med Manchester United.
– Jeg var en stor Thomas Tuchel-fan, men den mulighed er selvfølgelig væk. Han har stået i spidsen for topklubber og han har vundet store trofæer i store klubber. Jeg synes, at den næste træner er nødt til at have erfaring fra en absolut topklub, lyder det fra Paul Scholes.
Den i dag 49-årige englænder peger i stedet på en træner, der ikke har haft et trænerjob siden maj 2021.
– Det her er et af de absolut største trænerjobs i verden, så det bør blive besat af en af de absolut bedste, der findes. Zidane er ham, der har været i en kæmpe, kæmpe klub og har vundet kæmpe trofæer.
– Men jeg ved ikke, hvor komfortabel han er med det engelske sprog og om han rent faktisk ønsker at komme til England. Det indtryk har man aldrig fået, lyder det afslutningsvist fra Paul Scholes.
Zinédine Zidane, der i Real Madrid vandt tre Champions League-trofæer og to La Liga-titler, udtalte for et par år siden, at han på grund af det sproglige har svært ved at se sig selv træne et hold i England.
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
TRANSFERPLANEN
Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?
NYHEDER
Raser over dansk stjerne
MEDIE
Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio.
TRANSFER
Mathias Jensen rygtes til mesterklub
TOPNYHED
Dansker tilbyder sig selv til Liverpool
Det er gået helt galt for Brøndby-flop
TOPNYHED
Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje
TOPNYHED
‘Den værste transfer nogensinde’
MEDIE
‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’
TOPNYHED
Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’
Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark
NYHEDER
Det har taget røven på Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Send ham hjem til FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere
Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal
NYHEDER
Dansk stjernespiller har fremtiden på plads
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
City-ejer sælger klub
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
HELT VILDT
Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet
TOPNYHED
Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard
NYHEDER
Eriksen med kontant udmelding
HELT VILDT
Arsenal lurede på Remco Evenepoel
TRANSFER
Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub
Klart ønske fra Ruben Amorim
INTERVIEW
Her er planen for januars transfervindue
TOPNYHED
Magisk aften for FC København-stjerne
NYHEDER
– Han har været en decideret atombombe
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
EKSKLUSIVT
Danske klubber var ude efter Lukas Lerager
MEDIE
Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen
INTERVIEW
Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner
TOPNYHED
Brøndby-stjerne med stor donation
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
TOPNYHED
Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange
TOPNYHED
FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’
DAGENS SPILFORSLAG
Marokko mishandler Mali
Supercomputer: Værste nogensinde!
HELT VILDT
AFCON inviterer til gratis fodbold
MEDIE
Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge
FANKLUBBEN
Det er til dumpekarakter
NYHEDER
Benhård transfermelding
NYHEDER
Skidt nyt for Tottenham-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Gounies kan røve Banken
LIGE NU
Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo
EKSKLUSIVT