Amorim? Frank? United-ikon drømmer om denne træner

Paul Scholes ser Ruben Amorim og Thomas Frank som spændende kandidater til Manchester United-jobbet, men den tidligere midtbanespiller har en anden drømmekandidat til at afløse den nu fyrede Erik ten Hag.



Et af fodboldverdenens største trænerjobs blev mandag ledigt, da Manchester United valgte at fyre Erik ten Hag. 

Thomas Frank blev af The Guardian efterfølgende nævnt som en af favoritterne til det ledige job, men sent mandag skrev The Athletic, at Manchester United arbejder på at hente Sporting-træner Ruben Amorim. 

For Manchester United-legenden Paul Scholes er det dog et tredje navn, der er drømmen, selvom han stadig ser Amorim og Frank som spændende bud. 

– Amorim er et interessant bud. Men igen, det er et risikabelt valg. Vi kender alle spillestilen. Hans hold spiller virkelig god fodbold. Vi har talt om ham til City, og det fortæller selvfølgelig noget om, hvad han kan. 

– De fleste af de her trænere har været i klubber, hvor forventningerne nok ikke er lige så høje. Når jeg ser på Thomas Frank, så er det det, jeg tænker. Han kunne måske blive en ganske kompetent træner for Manchester United, men forventningerne (i Brentford, red.) er ikke de samme, som de er i Manchester United, lyder det, ifølge Manchester Evening News, fra Paul Scholes. 

Thomas Tuchel blev for nyligt ansat som Englands landstræner og er derfor ude af billedet, efter at tyskeren i sommer angiveligt var i forhandlinger med Manchester United. 

– Jeg var en stor Thomas Tuchel-fan, men den mulighed er selvfølgelig væk. Han har stået i spidsen for topklubber og han har vundet store trofæer i store klubber. Jeg synes, at den næste træner er nødt til at have erfaring fra en absolut topklub, lyder det fra Paul Scholes. 

Den i dag 49-årige englænder peger i stedet på en træner, der ikke har haft et trænerjob siden maj 2021. 

– Det her er et af de absolut største trænerjobs i verden, så det bør blive besat af en af de absolut bedste, der findes. Zidane er ham, der har været i en kæmpe, kæmpe klub og har vundet kæmpe trofæer.

– Men jeg ved ikke, hvor komfortabel han er med det engelske sprog og om han rent faktisk ønsker at komme til England. Det indtryk har man aldrig fået, lyder det afslutningsvist fra Paul Scholes. 

Zinédine Zidane, der i Real Madrid vandt tre Champions League-trofæer og to La Liga-titler, udtalte for et par år siden, at han på grund af det sproglige har svært ved at se sig selv træne et hold i England. 





Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark




LIVE

TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Thomas Frank overrasker: De vinder VM



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Nu melder Christian Eriksen ud

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Økonomiske problemer – bud på dansk profil

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller

Mourinho får treårig aftale som ny Real-træner

City med vildt rekordbud



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Optakt: Sydkorea – Tjekkiet

Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan