Amorim? Frank? United-ikon drømmer om denne træner

Paul Scholes ser Ruben Amorim og Thomas Frank som spændende kandidater til Manchester United-jobbet, men den tidligere midtbanespiller har en anden drømmekandidat til at afløse den nu fyrede Erik ten Hag.



Et af fodboldverdenens største trænerjobs blev mandag ledigt, da Manchester United valgte at fyre Erik ten Hag. 

Thomas Frank blev af The Guardian efterfølgende nævnt som en af favoritterne til det ledige job, men sent mandag skrev The Athletic, at Manchester United arbejder på at hente Sporting-træner Ruben Amorim. 

For Manchester United-legenden Paul Scholes er det dog et tredje navn, der er drømmen, selvom han stadig ser Amorim og Frank som spændende bud. 

– Amorim er et interessant bud. Men igen, det er et risikabelt valg. Vi kender alle spillestilen. Hans hold spiller virkelig god fodbold. Vi har talt om ham til City, og det fortæller selvfølgelig noget om, hvad han kan. 

– De fleste af de her trænere har været i klubber, hvor forventningerne nok ikke er lige så høje. Når jeg ser på Thomas Frank, så er det det, jeg tænker. Han kunne måske blive en ganske kompetent træner for Manchester United, men forventningerne (i Brentford, red.) er ikke de samme, som de er i Manchester United, lyder det, ifølge Manchester Evening News, fra Paul Scholes. 

Thomas Tuchel blev for nyligt ansat som Englands landstræner og er derfor ude af billedet, efter at tyskeren i sommer angiveligt var i forhandlinger med Manchester United. 

– Jeg var en stor Thomas Tuchel-fan, men den mulighed er selvfølgelig væk. Han har stået i spidsen for topklubber og han har vundet store trofæer i store klubber. Jeg synes, at den næste træner er nødt til at have erfaring fra en absolut topklub, lyder det fra Paul Scholes. 

Den i dag 49-årige englænder peger i stedet på en træner, der ikke har haft et trænerjob siden maj 2021. 

– Det her er et af de absolut største trænerjobs i verden, så det bør blive besat af en af de absolut bedste, der findes. Zidane er ham, der har været i en kæmpe, kæmpe klub og har vundet kæmpe trofæer.

– Men jeg ved ikke, hvor komfortabel han er med det engelske sprog og om han rent faktisk ønsker at komme til England. Det indtryk har man aldrig fået, lyder det afslutningsvist fra Paul Scholes. 

Zinédine Zidane, der i Real Madrid vandt tre Champions League-trofæer og to La Liga-titler, udtalte for et par år siden, at han på grund af det sproglige har svært ved at se sig selv træne et hold i England. 







Theo_Sander LIVE

LIVE: Vender retur til FC København

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Her spiller Lasse Schöne i dag

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Ringet op af Brøndby-træner



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Kan koste Brøndby flere millioner

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Chelsea – Manchester United



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Brøndby IF – Sønderjyske

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Ivan Toney klar på choktransfer



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

– Han vinder Ballon d’Or!

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Nu klager FC Barcelona igen

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Helt vild med Brøndby-profil

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Motivation til forskel i Lens

Farzam: Nu bliver det for barnligt

Fremhæver stort Brøndby-talent

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

AZ slagter Shakhtar