Amorim? Frank? United-ikon drømmer om denne træner

Paul Scholes ser Ruben Amorim og Thomas Frank som spændende kandidater til Manchester United-jobbet, men den tidligere midtbanespiller har en anden drømmekandidat til at afløse den nu fyrede Erik ten Hag.



Et af fodboldverdenens største trænerjobs blev mandag ledigt, da Manchester United valgte at fyre Erik ten Hag. 

Thomas Frank blev af The Guardian efterfølgende nævnt som en af favoritterne til det ledige job, men sent mandag skrev The Athletic, at Manchester United arbejder på at hente Sporting-træner Ruben Amorim. 

For Manchester United-legenden Paul Scholes er det dog et tredje navn, der er drømmen, selvom han stadig ser Amorim og Frank som spændende bud. 

– Amorim er et interessant bud. Men igen, det er et risikabelt valg. Vi kender alle spillestilen. Hans hold spiller virkelig god fodbold. Vi har talt om ham til City, og det fortæller selvfølgelig noget om, hvad han kan. 

– De fleste af de her trænere har været i klubber, hvor forventningerne nok ikke er lige så høje. Når jeg ser på Thomas Frank, så er det det, jeg tænker. Han kunne måske blive en ganske kompetent træner for Manchester United, men forventningerne (i Brentford, red.) er ikke de samme, som de er i Manchester United, lyder det, ifølge Manchester Evening News, fra Paul Scholes. 

Thomas Tuchel blev for nyligt ansat som Englands landstræner og er derfor ude af billedet, efter at tyskeren i sommer angiveligt var i forhandlinger med Manchester United. 

– Jeg var en stor Thomas Tuchel-fan, men den mulighed er selvfølgelig væk. Han har stået i spidsen for topklubber og han har vundet store trofæer i store klubber. Jeg synes, at den næste træner er nødt til at have erfaring fra en absolut topklub, lyder det fra Paul Scholes. 

Den i dag 49-årige englænder peger i stedet på en træner, der ikke har haft et trænerjob siden maj 2021. 

– Det her er et af de absolut største trænerjobs i verden, så det bør blive besat af en af de absolut bedste, der findes. Zidane er ham, der har været i en kæmpe, kæmpe klub og har vundet kæmpe trofæer.

– Men jeg ved ikke, hvor komfortabel han er med det engelske sprog og om han rent faktisk ønsker at komme til England. Det indtryk har man aldrig fået, lyder det afslutningsvist fra Paul Scholes. 

Zinédine Zidane, der i Real Madrid vandt tre Champions League-trofæer og to La Liga-titler, udtalte for et par år siden, at han på grund af det sproglige har svært ved at se sig selv træne et hold i England. 



Conrad Harder assisterer i nederlag

Vildt skifte i Superligaen?

Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen

Forhandler med Pione Sisto

Jacob Neestrup spøger i denne klub

FC København arbejder på Jacob Neestrup-exit

Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator 

Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Anbefaler FC Midtjylland til alle

Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller

OB-boss med spændende transferbesked

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Brøndby afvist

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil

Fik vigtig Eriksen-idé i træningscentret

Smutter Neestrup? ‘En rigtig god udgang’

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Rune deler video: ‘Super svært at gå’

Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha

Bayern München har Superliga-stjerne på blokken

Neestrup erkender FCM-misundelse

Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!

Sergio Ramos i chokskifte?

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Ny kulturbærer i FCK? ‘Det er ikke særlig godt’

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Klar opfordring: Køb disse spillere, Sønderjyske!

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Storhylder Christian Nørgaard

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne

Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video

Køb billet til FC København i Champions League

Salah er med i Liverpools trup efter mundhuggeri

Mads Pedersen skal køre næste års Tour de France

Indkalder Salah til afgørende samtale

Ekspert med klar transfer-opfordring til FCK

Vildt! Dansk rekordår i Europa

FCM-helt fremhæver Duncan

Pointdeling i vestfransk derby

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet