Amorim? Frank? United-ikon drømmer om denne træner

Paul Scholes ser Ruben Amorim og Thomas Frank som spændende kandidater til Manchester United-jobbet, men den tidligere midtbanespiller har en anden drømmekandidat til at afløse den nu fyrede Erik ten Hag.



Et af fodboldverdenens største trænerjobs blev mandag ledigt, da Manchester United valgte at fyre Erik ten Hag. 

Thomas Frank blev af The Guardian efterfølgende nævnt som en af favoritterne til det ledige job, men sent mandag skrev The Athletic, at Manchester United arbejder på at hente Sporting-træner Ruben Amorim. 

For Manchester United-legenden Paul Scholes er det dog et tredje navn, der er drømmen, selvom han stadig ser Amorim og Frank som spændende bud. 

– Amorim er et interessant bud. Men igen, det er et risikabelt valg. Vi kender alle spillestilen. Hans hold spiller virkelig god fodbold. Vi har talt om ham til City, og det fortæller selvfølgelig noget om, hvad han kan. 

– De fleste af de her trænere har været i klubber, hvor forventningerne nok ikke er lige så høje. Når jeg ser på Thomas Frank, så er det det, jeg tænker. Han kunne måske blive en ganske kompetent træner for Manchester United, men forventningerne (i Brentford, red.) er ikke de samme, som de er i Manchester United, lyder det, ifølge Manchester Evening News, fra Paul Scholes. 

Thomas Tuchel blev for nyligt ansat som Englands landstræner og er derfor ude af billedet, efter at tyskeren i sommer angiveligt var i forhandlinger med Manchester United. 

– Jeg var en stor Thomas Tuchel-fan, men den mulighed er selvfølgelig væk. Han har stået i spidsen for topklubber og han har vundet store trofæer i store klubber. Jeg synes, at den næste træner er nødt til at have erfaring fra en absolut topklub, lyder det fra Paul Scholes. 

Den i dag 49-årige englænder peger i stedet på en træner, der ikke har haft et trænerjob siden maj 2021. 

– Det her er et af de absolut største trænerjobs i verden, så det bør blive besat af en af de absolut bedste, der findes. Zidane er ham, der har været i en kæmpe, kæmpe klub og har vundet kæmpe trofæer.

– Men jeg ved ikke, hvor komfortabel han er med det engelske sprog og om han rent faktisk ønsker at komme til England. Det indtryk har man aldrig fået, lyder det afslutningsvist fra Paul Scholes. 

Zinédine Zidane, der i Real Madrid vandt tre Champions League-trofæer og to La Liga-titler, udtalte for et par år siden, at han på grund af det sproglige har svært ved at se sig selv træne et hold i England. 





LIVE

TransferLIVE: Byder 60 millioner på dansk bomber

Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter

Monstertransfer til FCM? Han græd i nat

Brøndby har budt på endnu en Superliga-profil

AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp

Han kan erstatte Patrick Dorgu

Vær på vagt, FC København: Rotter på Camp Nou!

Bombe – Fremad Amager fratrækkes point



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt

Her kan du se FC Barcelona mod FC København

– Et kanon sted for ham

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK

Afsløring: Silkeborg udlejer Sebastian Biller

Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Afsløring: Lyngby Boldklub køber Mikkel Fischer

Afsløring: Her er “prisen” på Stijn Spierings

Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’

– FC København skal købe en stjerneangriber nu!

– Det er ikke rigtig min beslutning

De udviser konkret interesse for Brøndby-spiller

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

West Ham forventer Hermansen-skifte

Stjerne i helt vildt angreb på Conte

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Kræver fuldstændig vanvittig løn

Ny FCK-stjerne? Intet tyder på det

Nørgaard kommenterer exitrygte

Tidligere FC København-angriber skifter klub

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

Eksperter med hård kritik af Dolberg

Afviser Youssoufa Moukoko-rygte

Vil væk fra Brøndby

Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller

Færdig i dansk klub

Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere

Gammel Dame svinger håndtaske i Monaco

Afsløring: Italiensk dialog – sværmer om dansker

Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika

FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’

Neestrup kommenterer Frankfurt-historie

Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand

Græske fodboldfans omkommer i busulykke

Medie: FC København nægter

Afviser stort bud på dansker

Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF

‘FCK er nødt til at lytte’