Amorim om Højlund-krise: Skal serviceres bedre

Rasmus Højlund skal serviceres bedre, mener Ruben Amorim, der trods målkrise har tiltro til danskerens evner.



Landsholdsangriberen Rasmus Højlund slider med sit spil i øjeblikket, og det er to og en halv måned siden, han senest har noteret sig for en scoring for Manchester United.

Ifølge klubbens cheftræner, Ruben Amorim, bærer holdkammeraterne også en vigtig del af ansvaret for, at danskeren trods kontinuerlig spilletid ikke har scoret i sine seneste 16 kampe for den underpræsterende storklub.

Det siger Ruben Amorim på et pressemøde forud for onsdagens hjemmekamp mod Ipswich i Premier League.

– Jeg synes, det er åbenlyst, at vi som et hold ikke har hjulpet Rasmus. Vi skaber ikke mange chancer.

– Jeg synes, at Rasmus har et stort potentiale. Hvis vi forbedrer vores spil, så kommer han også til at få flere muligheder for at score mål, siger Ruben Amorim ifølge AFP.

Portugiseren pointerer, at Højlund i andre perioder har vist sig som en vigtig figur i Uniteds angreb. Hvis hele holdet fungerer bedre end i de seneste måneder, vil danskeren naturligt også komme til at se bedre ud.

– Han var meget ung, da han kom til klubben, og når man er ung, kan det godt være hårdt at spille eneangriber. Men han har evnerne til det, det har han vist flere gange.

– Det er mere et spørgsmål om at få holdet til at fungere, end det er et spørgsmål om Rasmus’ evner, siger Ruben Amorim.

22-årige Højlund har scoret 23 mål i 76 kampe for Manchester United på tværs af alle turneringer. Hans seneste mål var 12. december sidste år.

På det danske landshold har han også længe haft svært ved at score. Hans seneste fuldtræffer var i oktober 2023 mod San Marino, verdensranglistens dårligste hold.

/ritzau/







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Transferfri stjerne i København

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Født i Danmark og på vej til VM

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

Parken kåret til Superligaens bedste bane

FC Midtjylland henter ny back

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Stort medie hylder AGF-profil

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Overvejer AGF-forlængelse

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig