Landsholdsangriberen Rasmus Højlund slider med sit spil i øjeblikket, og det er to og en halv måned siden, han senest har noteret sig for en scoring for Manchester United.
Ifølge klubbens cheftræner, Ruben Amorim, bærer holdkammeraterne også en vigtig del af ansvaret for, at danskeren trods kontinuerlig spilletid ikke har scoret i sine seneste 16 kampe for den underpræsterende storklub.
Det siger Ruben Amorim på et pressemøde forud for onsdagens hjemmekamp mod Ipswich i Premier League.
– Jeg synes, det er åbenlyst, at vi som et hold ikke har hjulpet Rasmus. Vi skaber ikke mange chancer.
– Jeg synes, at Rasmus har et stort potentiale. Hvis vi forbedrer vores spil, så kommer han også til at få flere muligheder for at score mål, siger Ruben Amorim ifølge AFP.
Portugiseren pointerer, at Højlund i andre perioder har vist sig som en vigtig figur i Uniteds angreb. Hvis hele holdet fungerer bedre end i de seneste måneder, vil danskeren naturligt også komme til at se bedre ud.
– Han var meget ung, da han kom til klubben, og når man er ung, kan det godt være hårdt at spille eneangriber. Men han har evnerne til det, det har han vist flere gange.
– Det er mere et spørgsmål om at få holdet til at fungere, end det er et spørgsmål om Rasmus’ evner, siger Ruben Amorim.
22-årige Højlund har scoret 23 mål i 76 kampe for Manchester United på tværs af alle turneringer. Hans seneste mål var 12. december sidste år.
På det danske landshold har han også længe haft svært ved at score. Hans seneste fuldtræffer var i oktober 2023 mod San Marino, verdensranglistens dårligste hold.
/ritzau/
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Magiske Messi slår til igen
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
Hjulmand og co. taber stort skridt
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
NYHEDER
Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
LIGE NU
Brøndby er uden tre spillere mod AGF
TOPNYHED
Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
INTERVIEW
Rygtes til topklubber – nu svarer dansk sportschef
NYHEDER