Landsholdsangriberen Rasmus Højlund slider med sit spil i øjeblikket, og det er to og en halv måned siden, han senest har noteret sig for en scoring for Manchester United.
Ifølge klubbens cheftræner, Ruben Amorim, bærer holdkammeraterne også en vigtig del af ansvaret for, at danskeren trods kontinuerlig spilletid ikke har scoret i sine seneste 16 kampe for den underpræsterende storklub.
Det siger Ruben Amorim på et pressemøde forud for onsdagens hjemmekamp mod Ipswich i Premier League.
– Jeg synes, det er åbenlyst, at vi som et hold ikke har hjulpet Rasmus. Vi skaber ikke mange chancer.
– Jeg synes, at Rasmus har et stort potentiale. Hvis vi forbedrer vores spil, så kommer han også til at få flere muligheder for at score mål, siger Ruben Amorim ifølge AFP.
Portugiseren pointerer, at Højlund i andre perioder har vist sig som en vigtig figur i Uniteds angreb. Hvis hele holdet fungerer bedre end i de seneste måneder, vil danskeren naturligt også komme til at se bedre ud.
– Han var meget ung, da han kom til klubben, og når man er ung, kan det godt være hårdt at spille eneangriber. Men han har evnerne til det, det har han vist flere gange.
– Det er mere et spørgsmål om at få holdet til at fungere, end det er et spørgsmål om Rasmus’ evner, siger Ruben Amorim.
22-årige Højlund har scoret 23 mål i 76 kampe for Manchester United på tværs af alle turneringer. Hans seneste mål var 12. december sidste år.
På det danske landshold har han også længe haft svært ved at score. Hans seneste fuldtræffer var i oktober 2023 mod San Marino, verdensranglistens dårligste hold.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Medie: Nørgaard stopper på landsholdet
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
NYHEDER
Parken kåret til Superligaens bedste bane
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
MEDIE