Ander Herrera om United-exit: Følte ingen kærlighed fra klubben

PSG-spilleren var ikke enig med bestyrelsen i nogle henseender, og det var medvirkende til hans exit fra Manchester United.



Når PSG og Manchester United går på banen tirsdag aften i Champions League, vil Ander Herrera få et gensyn med flere af sine tidligere holdkammerater.

Den spanske midtbanespiller forlod Manchester United i sommeren 2019 til fordel for PSG på en fri transfer, og i et interview med engelske The Telegraph sætter han ord på sit farvel til United.

Læs også:Tirsdagens rygtebørs: Barcelona vil af med Braithwaite

Ander Herrera ville ifølge eget udsagn gerne forlænge kontrakten, men han var ikke helt enig med bestyrelsen – heriblandt direktør Ed Woodward.

– Min hensigt var ikke at forlade klubben, og jeg var glad dér – lige så glad som jeg nu er her. Det var ikke en hemmelighed. Jeg forhandlede i mere end et år, men jeg forventede mere af bestyrelsen efter min tredje sæson i klubben, hvor jeg var årets spiller. De kontaktede mig ikke den sommer. De ringede ikke engang til mig. Og det var meget smertefuldt for mig, fordi jeg havde en fornemmelse af, at jeg gav alt, siger Ander Herrera og fortsætter:

– Jeg ved, at de vil det bedste for Manchester United, men i fodbold, i livet og i enhver virksomhed i verden tænker man nogle gange ikke på samme måde, og jeg respekterer det. Hvis jeg ser Ed, vil jeg give ham et kram. Vi havde bare forskellige meninger om Manchester United, og hvad klubben skulle gøre.

– Jeg vil sikre mig, at alle forstår, at det slet ikke er noget personligt. Det er livet. Men det er sandt – efter den tredje sæson, da jeg var årets spiller og følte respekt og kærlighed fra fansene, følte jeg ikke kærlighed fra klubben.

Ander Herrera, 31 år, nåede at spille 189 kampe over fem år for Manchester United, før han rykkede til Paris. Tirsdag aften står de to klubber over for hinanden i Champions League, hvor der er kampstart klokken 21.00. 

Læs også:Manchester United uden tre stjerner mod PSG
Læs også:Karantæner – hvem er ude?






LIVE

VM-LIVE: Historisk Messi lukker og slukker kampen

Chokskifte på vej?

Rekord-Messi sparker Argentina videre

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

– Derfor fyrer vi Thomasberg

FCK går på rov i Viborg

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

West Ham opfordres til at hente dansk bomber



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

FC Københavns talenter gør rent bord



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Panama – Kroatien

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Lurer på Superliga-stjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Frankrig – Irak

Her kan du se Norge mod Senegal

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

Her kan du se Argentina mod Østrig

Historisk Messi rykker forbi Klose

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Et skridt tættere Englands største stadion

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Storklubber kæmper om danskers underskrift

Norge – Senegal

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Lyngby Boldklub sælger profil

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart