Når PSG og Manchester United går på banen tirsdag aften i Champions League, vil Ander Herrera få et gensyn med flere af sine tidligere holdkammerater.
Den spanske midtbanespiller forlod Manchester United i sommeren 2019 til fordel for PSG på en fri transfer, og i et interview med engelske The Telegraph sætter han ord på sit farvel til United.
Læs også:Tirsdagens rygtebørs: Barcelona vil af med Braithwaite
Ander Herrera ville ifølge eget udsagn gerne forlænge kontrakten, men han var ikke helt enig med bestyrelsen – heriblandt direktør Ed Woodward.
– Min hensigt var ikke at forlade klubben, og jeg var glad dér – lige så glad som jeg nu er her. Det var ikke en hemmelighed. Jeg forhandlede i mere end et år, men jeg forventede mere af bestyrelsen efter min tredje sæson i klubben, hvor jeg var årets spiller. De kontaktede mig ikke den sommer. De ringede ikke engang til mig. Og det var meget smertefuldt for mig, fordi jeg havde en fornemmelse af, at jeg gav alt, siger Ander Herrera og fortsætter:
– Jeg ved, at de vil det bedste for Manchester United, men i fodbold, i livet og i enhver virksomhed i verden tænker man nogle gange ikke på samme måde, og jeg respekterer det. Hvis jeg ser Ed, vil jeg give ham et kram. Vi havde bare forskellige meninger om Manchester United, og hvad klubben skulle gøre.
– Jeg vil sikre mig, at alle forstår, at det slet ikke er noget personligt. Det er livet. Men det er sandt – efter den tredje sæson, da jeg var årets spiller og følte respekt og kærlighed fra fansene, følte jeg ikke kærlighed fra klubben.
Ander Herrera, 31 år, nåede at spille 189 kampe over fem år for Manchester United, før han rykkede til Paris. Tirsdag aften står de to klubber over for hinanden i Champions League, hvor der er kampstart klokken 21.00.
Læs også:Manchester United uden tre stjerner mod PSG
Læs også:Karantæner – hvem er ude?
LIVE
TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
TRANSFER
Her er Andreas Skov Olsens nye klub
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander
TOPNYHED
Sætter klar målsætning
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
TRANSFER
Superliga-retur?
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
MEDIE
Diant Ramaj skal videre
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
Peter Graulund med hård Superliga-dom
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Han er ny landstræner for Italien
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
MEDIE
Har budt en milliard
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
TRANSFER
Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 1. runde
TIPSBLADETS DOM
Han kan blive det næste store Superliga-salg!
NYHEDER
