Når PSG og Manchester United går på banen tirsdag aften i Champions League, vil Ander Herrera få et gensyn med flere af sine tidligere holdkammerater.
Den spanske midtbanespiller forlod Manchester United i sommeren 2019 til fordel for PSG på en fri transfer, og i et interview med engelske The Telegraph sætter han ord på sit farvel til United.
Læs også:Tirsdagens rygtebørs: Barcelona vil af med Braithwaite
Ander Herrera ville ifølge eget udsagn gerne forlænge kontrakten, men han var ikke helt enig med bestyrelsen – heriblandt direktør Ed Woodward.
– Min hensigt var ikke at forlade klubben, og jeg var glad dér – lige så glad som jeg nu er her. Det var ikke en hemmelighed. Jeg forhandlede i mere end et år, men jeg forventede mere af bestyrelsen efter min tredje sæson i klubben, hvor jeg var årets spiller. De kontaktede mig ikke den sommer. De ringede ikke engang til mig. Og det var meget smertefuldt for mig, fordi jeg havde en fornemmelse af, at jeg gav alt, siger Ander Herrera og fortsætter:
– Jeg ved, at de vil det bedste for Manchester United, men i fodbold, i livet og i enhver virksomhed i verden tænker man nogle gange ikke på samme måde, og jeg respekterer det. Hvis jeg ser Ed, vil jeg give ham et kram. Vi havde bare forskellige meninger om Manchester United, og hvad klubben skulle gøre.
– Jeg vil sikre mig, at alle forstår, at det slet ikke er noget personligt. Det er livet. Men det er sandt – efter den tredje sæson, da jeg var årets spiller og følte respekt og kærlighed fra fansene, følte jeg ikke kærlighed fra klubben.
Ander Herrera, 31 år, nåede at spille 189 kampe over fem år for Manchester United, før han rykkede til Paris. Tirsdag aften står de to klubber over for hinanden i Champions League, hvor der er kampstart klokken 21.00.
Læs også:Manchester United uden tre stjerner mod PSG
Læs også:Karantæner – hvem er ude?
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
MEDIE
Monsterbud på vej
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Afslører dansk toptræners millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
AVIS
Han var i spil som Brøndby-træner
NYHEDER
Tysk komet skadet – risikerer at misse VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød henter Basem Alkhoudari
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
NYHEDER
Iran får grønt lys til VM
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović
MEDIE
