Når PSG og Manchester United går på banen tirsdag aften i Champions League, vil Ander Herrera få et gensyn med flere af sine tidligere holdkammerater.
Den spanske midtbanespiller forlod Manchester United i sommeren 2019 til fordel for PSG på en fri transfer, og i et interview med engelske The Telegraph sætter han ord på sit farvel til United.
Læs også:Tirsdagens rygtebørs: Barcelona vil af med Braithwaite
Ander Herrera ville ifølge eget udsagn gerne forlænge kontrakten, men han var ikke helt enig med bestyrelsen – heriblandt direktør Ed Woodward.
– Min hensigt var ikke at forlade klubben, og jeg var glad dér – lige så glad som jeg nu er her. Det var ikke en hemmelighed. Jeg forhandlede i mere end et år, men jeg forventede mere af bestyrelsen efter min tredje sæson i klubben, hvor jeg var årets spiller. De kontaktede mig ikke den sommer. De ringede ikke engang til mig. Og det var meget smertefuldt for mig, fordi jeg havde en fornemmelse af, at jeg gav alt, siger Ander Herrera og fortsætter:
– Jeg ved, at de vil det bedste for Manchester United, men i fodbold, i livet og i enhver virksomhed i verden tænker man nogle gange ikke på samme måde, og jeg respekterer det. Hvis jeg ser Ed, vil jeg give ham et kram. Vi havde bare forskellige meninger om Manchester United, og hvad klubben skulle gøre.
– Jeg vil sikre mig, at alle forstår, at det slet ikke er noget personligt. Det er livet. Men det er sandt – efter den tredje sæson, da jeg var årets spiller og følte respekt og kærlighed fra fansene, følte jeg ikke kærlighed fra klubben.
Ander Herrera, 31 år, nåede at spille 189 kampe over fem år for Manchester United, før han rykkede til Paris. Tirsdag aften står de to klubber over for hinanden i Champions League, hvor der er kampstart klokken 21.00.
Læs også:Manchester United uden tre stjerner mod PSG
Læs også:Karantæner – hvem er ude?
LIVE
TransferLIVE: Henter de Andreas Skov Olsen?
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
MEDIE
Har budt en milliard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Flere plusser end minusser’
MEDIE
Brøndby jagter ny Superliga-profil
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
INTERVIEW
Felix Beijmo revser FCK-mentalitet
NYHEDER
Premier League med nyt tiltag for skadede målmænd
AVIS
Bayern München på plads til Superliga-brag
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
NYHEDER
Ny Silkeborg-boss debuterer med uafgjort i Randers
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
INTERVIEW
Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter
MEDIE
Vil lokke superstjerne med monsterløn
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
EKSKLUSIVT
Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges
EKSKLUSIVT
Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer
TOPNYHED
Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
TOPNYHED
Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen
TIPSBLADETS DOM
