Angriber skifter fra PL-klub til Danmarksserien

Arman Taranis skal kickstarte karrieren i Ringkøbing IF, efter han senest var på kontrakt i Premier League-klubben Burnley.



Det er et fornemt cv, som Arman Taranis render rundt med. Han kan blandt andet skrive FC Midtjylland, SønderjyskE, Burnley og fire U19-landskampe på det. Og fra i dag kan han så også skrive Ringkøbing IF på.

Danmarksserieklubben fortæller på sin hjemmeside, at den får tilgang af Taranis, der fik sin kontrakt med Premier League-klubben Burnley ophævet i sommer efter et skadesforløb.

Nu skal den 20-årige angriber genfinde glæden og motivationen i Ringkøbing.

– RIF er en god klub. God til mennesker og samtidig en ambitiøs klub. Jeg kender lidt til klubben gennem besøg på Green Arena tidligere og fik i denne omgang klubben anbefalet af tidligere spiller i RIF Iskender Arslan, og så kender jeg Anel Hamzic og hans familie i Ringkøbing, siger Arman Taranis.

– Nu har jeg trænet med en lille uges tid, og jeg har et rigtigt fint indtryk af både spillere, trænere og faciliteterne. Nu glæder jeg mig bare til at komme i gang og hjælpe klubben, og det gør jeg vel bedst ved at score nogle mål.

Arman Taranis skiftede i november 2020 til Burnley. Det var godt halvanden måned, efter han havde fået kontrakten med SønderjyskE ophævet. Det store skifte lå ikke i kortene, men Burnley havde spottet angriberen i en U19-landskamp.

Han medgav da også selv dengang, at han var glad, men overrasket over skiftet.

Taranis skrev i fjor en toårig kontrakt med Burnley, men vendte altså hjem i sommer oven på et brækket kraveben. Han nåede ikke at få førsteholdsdebut, men spillede for Burnleys U23-hold. Han fik til gengæld en enkelt Superliga-kamp for SønderjyskE.





LIVE

LIVE: Drømmemelding om Lars Friis

Stille fredag for netmasker i Napoli

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Kæmpekøb retur til FC København?

Kompany kommer Hjulmand til undsætning



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Bombe på vej i Real Madrid?

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Arsenal skal til Danmark

Kalder tronskifte i Danmark

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr