Ankersen om playoff-finale: Den mest betydende kamp i verden

Brentfords danske sportschef Rasmus Ankersen har store forventninger til playoff-finalen mod Fulham om oprykning til Premier League. Men forholder sig omvendt tavs til Ståle Solbakkens spydende kommentarer om FC Midtjylland.



Danskerkolonien Brentford spiller i disse minutter om en plads i Englands bedste række på Wembley mod Fulham. 

De to mandskaber mødes i den såkaldte playoff-finale om den sidste plads i Premier League og dermed også en væsentlig opgradering af klubøkonomien.

Brentfords danske sportschef Rasmus Ankersen var da heller ikke tilbageholdende med at tale vigtigheden er opgøret op, da han blev interviewet inden kick-off.

Læs også:Dalsgaard jubler over offensivprofil: Han er blandt ligaens bedste

– Det er nærmest den mest betydende kamp i verden at spille playoff-finalen her på Wembley. Det er klart at den præstation, det vil være for en klub som Brentford at komme ind i det allerfineste selskab, med det budget, vi opererer på, vil være noget, vi vil være superstolte over, sagde Ankersen til TV3 Sport og fortsatte:

– Vi har spillet en flot sæson, var meget tæt på top 2, og har slået Fulham to gange. Leverer vi det, vi skal, taler meget for, at vi har en god chance for at vinde. Det er en kamp, og man skal have lidt medvind på cykelstien og marginalerne til at tippe vores vej. Jeg føler, at vi er et godt sted.

Rasmus Ankersen er udover at være sportschef i Brentford også bestyrelsesformand i FC Midtjylland. Han blev i interviewet også forholdt FCK-manager Ståle Solbakkens kommentarer om, at de danske mestre “kunne hedde FC Mindreværdskompleks”.

Læs også:Startopstillinger: Tre danskere starter på Wembley

– Jeg har ikke nogen kommentar til det. Jeg synes, vi skal fokusere på den fantastiske kamp, vi har foran os, og hvor vi forhåbentlig kan lave en fantastisk fortælling med Brentford i aften, sagde Rasmus Ankersen til TV 3 Sport.

Opgøret mellem Brentford og Fulham kan følges på TV3 Sport tirsdag aften. 

Læs også:Fulham-profil før skæbnekamp: Vi kan gøre ondt på Brentford
Læs også:Avis: SønderjyskE tilbød Thomas Frank cheftrænerjobbet i 2016
Læs også:Thomas Frank afviste bud fra dansk klub: Gik efter chancen i Brentford






LIVE

VM-LIVE: Fransk stjerne raser

Hård straf: Sydsiden Øvre lukkes i to kampe

Her er FCK’s modstander i Conference League

Her er AGF’s Champions League-modstander

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

FCK-boss roser varm bomber

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

LIVE: Rangerer AGF over Lech Poznan

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby henter keeper – her er planen

TransferLIVE: Koster 900 millioner

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

De lurer på Kjærgaard

Meget hård tilskuerstraf til FCK

Får afvist bud på dansk profil

Klar transfermelding

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen