Gabriel Jesus kom itl Arsenal i 2022 fra Manchester City på en aftale, der kostede Londonklubben lidt over 390 millioner kroner.
Efter fire sæsoner i klubben har han endeligt kunne iklæde sig guldmedaljer denne maj.
Brasilianeren har spillet 123 kampe i sin tid i det nordlige London, hvor det er blevet til 32 scoringer.
Gabriel Jesus har også været meget uheldig med skader, hvilket allerede var begyndt at blive et problem for ham tilbage, da han tørnede ud for Manchester City.
Han har kun et år tilbage af sin kontrakt med ‘the Gunners’, og det virker ikke umiddelbart til, at nogen af parterne er interesserede i en forlængelse af aftalen.
Ifølge det engelske medie The Athletic bliver han heller ikke vanvittig dyr at hente, da de mener at vide, at et bud mellem 18 og 20 millioner pund – 153 og 170 millioner kroner – skulle være nok til at lade Arsenal slippe ham ud af sin nuværende kontrakt.
I december skulle den tidligere brasilianske landsholdsangriber have talt om, hvor han kunne se sig selv i fremtiden.
– Folk har spurgt: ‘Hvorfor smutter du ikke bare? Hvorfor tager du ikke bare til Saudi? Eller hjem til Brasilien?’
– En dag vil jeg elske, at der kom en fuld cirkel med Palmeiras, men ikke i dag. Jeg føler, at jeg et arbejde, der skal gøres færdig i Arsenal. Jeg har ikke lyst til at tage herfra, sagde han til The Athletic.
Arbejdet ligner at være færdig for brasilianeren, der også må konstatere, at både Kai Havertz og Viktor Gyökeres er kommet foran ham i rangeringen af angriberne i Arsenal.
Hans muligvis sidste optræden for ‘The Gunners’ kan blive i Champions League-finalen, der spilles på lørdag klokken 21.00.
LIVE
VM-LIVE: ‘Bruno Fernandes bør nægte at spille!’
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TOPNYHED
Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
MEDIE
AGF køber ham
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Spottet i København
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
NYHEDER
Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Tyskland – Curacao
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
TV-ekspert chokerer på direkte tv
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
TOPNYHED
Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
MEDIE