Vanvittig halvleg sørgede for sikker Arsenal-sejr

En vild første halvleg bød på intet mindre end syv mål, da Arsenal lørdag slog West Ham på udebane med 5-2.



To kontrastfyldte halvlege dannede rammer om Arsenals sejr på 5-2 ude over West Ham i Premier League lørdag aften.

Gæsterne fra Arsenal kørte West Ham over i kampens begyndelse og var foran med 4-0 efter 36 minutter.

To hurtige reduceringer fra West Ham bragte en smule spænding tilbage i opgøret, inden Arsenals Bukayo Saka lukkede første halvleg til 5-2.

Efter pausen dalede tempoet gevaldigt, og den var tilmed målløs.

Med sejren er Arsenal tilbage på andenpladsen i Premier League med 25 point. Holdet har seks point op til Liverpool i spidsen. Liverpool har dog en kamp i hånden.

West Ham er nummer 14 i rækken med 15 point.

Inden der var gået ti minutter på London Stadium, bragte gæsterne sig i front efter et hjørnespark.

Arsenals Gabriel Magalhaes satte panden på et skarpt slået hjørnespark fra Bukayo Saka, og på den måde scorede forsvarsspilleren sit tredje mål i sæsonen.

Arsenal tromlede videre og spillede West Ham fuldstændig ud af brættet efter 26 minutter. Efter et par hurtige kombinationer sørgede kantspilleren Leandro Trossard for en nem 2-0-scoring.

Arsenal-kaptajnen Martin Ødegaard gjorde det til 3-0 med en sikker scoring fra straffesparkspletten efter en halv time. Få minutter senere udnyttede Kai Havertz en friløber til at gøre det til 4-0.

Bedst som man troede, at kampen var lagt i graven, reducerede West Ham-backen Aaron Wan-Bissaka til 1-4 kort efter.

Hjemmeholdet svarede yderligere tilbage efter 40 minutter, da Emerson sparkede en sand frisparksperle ind til 2-4.

Den vilde første halvleg lukkede og slukkede med det syvende mål, da Arsenals Bukayo Saka scorede til 5-2 på et nyt straffespark.

Anden halvleg skred langt mere roligt frem, hvor Arsenal i store perioder sænkede tempoet ved at holde fast i bolden.

Det gjorde, at topholdet uden de store problemer kunne køre de tre point i land.

/ritzau/





Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’




LIVE

LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Smider Salah-bombe

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Han er færdig i Brøndby

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Afvist – Brøndby undrer sig

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Målmandschok i Berlin – Rønnow ude for sæsonen

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Patrick Dorgu er med

Gratis adgang til Superliga-brag