Der var en større overraskelse med i truppen i form af Mika Biereth fra Arsenal, da det danske U19-landshold til de kommende kampe mod Nordirland, Kasakhstan og Tjekkiet blev udtaget onsdag.
Navnet får formentlig ikke en klokke til at ringe hos særligt mange danske fodboldfans, men talentudviklingschef i DBU, Flemming Berg, fortalte til tipsbladet.dk, at man længe har haft Biereth på radaren.
Forleden imponerede Biereth også med et hattrick, da Arsenals U23-mandskab vandt 6-1 over Chelseas ditto, og den engelskfødte dansker storroses efter opgøret af Arsenals træner, Kevin Betsy.
– Vores rekrutteringsfolk gjorde et suverænt stykke arbejde ved at hente ham til klubben, for han er en dreng med en fantastisk karakter og attitude, siger Betsy til The Athletic.
– Hans vilje til at arbejde for holdet er fantastisk. Hans evne til at løbe i rummet bag forsvarsspillerne er også en vigtig del af hans spil, og han kan afslutte. Han er en rigtig god afslutter.
– Vi har noteret os, at hans evne til at agere opspilsstation også er blevet gradvist bedre. Vores spillestil er en anden, end han har været vant til i sin tidligere klub (Fulham, red.), men han er ved at vænne sig til vores stil og gør det rigtig godt.
Arsenal fik Omar Rekik udvist efter blot 37 minutter af opgøret mod Chelsea, men Biereth gjorde det muligt for holdet at holde fast i bolden alligevel, fortsætter Betsy.
– Uden tvivl (havde det hjulpet at spille med 11 mand, red.). Fra et udviklingsperspektiv lærte alle spillerne meget om, hvordan det er at spille med ti mand på udebane. Presset fra tilskuerne, evnen til at holde på bolden og alle de der ting.
– Han (Biereth, red.) var alene på toppen og skulle sikre bolden. Hvis vi ikke havde haft en platform at spille op på, havde vi ikke scoret de mål, vi gjorde i anden halvleg.
Mika Biereth blev i sommer hentet til fra Fulham, hvor han i sidste sæson scorede 21 mål i 21 kampe for klubbens U18-mandskab.
LIVE
TransferLIVE: Brøndby-emne tæt på Leipzig-retur
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
EKSKLUSIVT
Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
LIVE
Superliga-LIVE: Ny AGF-spiller skadet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
NYHEDER
Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADET SPECIAL
60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
Klar besked om AGF
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
EKSKLUSIVT
