Glæde i Aston Villa efter ansættelsen af Johan Lange

Premier League-klubben er meget tilfreds med at have ansat danske Johan Lange, der skal være med til at skabe en rigtig stærk ledelse og fodboldklub.



De reddede livet i Premier League efter en stærk slutspurt, og dermed er det en klub fra øverste hylde i England, som Johan Lange er blevet ansat i.

Den nu tidligere tekniske direktør i FC København har fået jobbet som sportsdirektør i Aston Villa – karrierens helt store mulighed. Klubben har penge, og det virker sikkert, at Lange denne sommer skal ud og købe spillere.

En muighed, som han naturligvis ikke kunne sige nej til, og for Aston Villa var det også en mulighed for at få tilgang af en dygtig dansk direktør, som man håber på kan være med til at skabe klubben fremadrettet og sikre yderligere succes. Både i forhold til truppen, men også når det kommer til at skabe en god organisation.

Læs også:Johan Lange kunne ikke sige nej til Aston Villa: En unik mulighed

– Vi er tilfredse med at byde Johan velkommen til Aston Villa, og vi fortsætter med at bygge en verdensklasse-organisation, er de to delejere Nassef Sawiris og Wes Edens citerede for at sige til klubbens hjemmeside.

De fortæller videre:

– Den seneste sæson har vi været i stand til at klare en svær transition til Premier League, og vi er meget glade for at blive oppe. Men vi er ikke tilfredse, før vi når vores mål om kontinuerlig succes i toppen af europæisk fodbold.

Læs også:Bombe: Johan Lange bliver sportsdirektør i Premier League-klub

– Vi har taget nogle signifikante skridt i forhold til at bygge en organisation og kultur, der sikrer succes. Vi har lavet markante investeringer i vores akademi ved at opgradere faciliteterne og hente talentfulde ledere til. Vi har også investeret meget i vores kvinde-hold, der er rykket op i den øverste del af kvinde-fodbolden.

– Dette er en stor mulighed for at forbedre os. Vi er begejstrede over at skulle arbejde med Johan og for at styrke vores analyse, sportsvidenskab, talentrekruttering og spillerudviklingsprogrammer.

– Vi er enormt optimistiske omkring fremtiden i Aston Villa, og vi er fast besluttede på at investere videre i klubbens succes.

Johan Lange skifter til Birmingham-klubben efter seks år som teknisk direktør i FC København.

Læs også:Blog: Tivolikampen om en Europa League-billet skal skrottes
Læs også:Her er programmet for Superligaen: FCK og Brøndby i tidligt møde
Læs også:Officielt: Telia Parken bliver tom mod Istanbul – FCK er sure på UEFA




LIVE

Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Supercomputer: De vinder Superligaen

Afslører Brøndbys transferplaner

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

Bjelland medgiver: ‘Ikke dumt at møde FCK nu’

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Arsenal jagter Spurs-stjerne

I kødet på Rajovic: Det går over i historien

Supercomputer: De rykker op i Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

FC København – Lyngby BK

AGF har profil tilbage til Brøndby-brag