Glæde i Aston Villa efter ansættelsen af Johan Lange

Premier League-klubben er meget tilfreds med at have ansat danske Johan Lange, der skal være med til at skabe en rigtig stærk ledelse og fodboldklub.



De reddede livet i Premier League efter en stærk slutspurt, og dermed er det en klub fra øverste hylde i England, som Johan Lange er blevet ansat i.

Den nu tidligere tekniske direktør i FC København har fået jobbet som sportsdirektør i Aston Villa – karrierens helt store mulighed. Klubben har penge, og det virker sikkert, at Lange denne sommer skal ud og købe spillere.

En muighed, som han naturligvis ikke kunne sige nej til, og for Aston Villa var det også en mulighed for at få tilgang af en dygtig dansk direktør, som man håber på kan være med til at skabe klubben fremadrettet og sikre yderligere succes. Både i forhold til truppen, men også når det kommer til at skabe en god organisation.

Læs også:Johan Lange kunne ikke sige nej til Aston Villa: En unik mulighed

– Vi er tilfredse med at byde Johan velkommen til Aston Villa, og vi fortsætter med at bygge en verdensklasse-organisation, er de to delejere Nassef Sawiris og Wes Edens citerede for at sige til klubbens hjemmeside.

De fortæller videre:

– Den seneste sæson har vi været i stand til at klare en svær transition til Premier League, og vi er meget glade for at blive oppe. Men vi er ikke tilfredse, før vi når vores mål om kontinuerlig succes i toppen af europæisk fodbold.

Læs også:Bombe: Johan Lange bliver sportsdirektør i Premier League-klub

– Vi har taget nogle signifikante skridt i forhold til at bygge en organisation og kultur, der sikrer succes. Vi har lavet markante investeringer i vores akademi ved at opgradere faciliteterne og hente talentfulde ledere til. Vi har også investeret meget i vores kvinde-hold, der er rykket op i den øverste del af kvinde-fodbolden.

– Dette er en stor mulighed for at forbedre os. Vi er begejstrede over at skulle arbejde med Johan og for at styrke vores analyse, sportsvidenskab, talentrekruttering og spillerudviklingsprogrammer.

– Vi er enormt optimistiske omkring fremtiden i Aston Villa, og vi er fast besluttede på at investere videre i klubbens succes.

Johan Lange skifter til Birmingham-klubben efter seks år som teknisk direktør i FC København.

Læs også:Blog: Tivolikampen om en Europa League-billet skal skrottes
Læs også:Her er programmet for Superligaen: FCK og Brøndby i tidligt møde
Læs også:Officielt: Telia Parken bliver tom mod Istanbul – FCK er sure på UEFA




‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’




EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Skidt nyt om Lukas Lerager

Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’



LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FC København – Vejle Boldklub

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Smider Salah-bombe

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Esbjerg har brug for penge: ‘Ikke afskrækket’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer