De reddede livet i Premier League efter en stærk slutspurt, og dermed er det en klub fra øverste hylde i England, som Johan Lange er blevet ansat i.
Den nu tidligere tekniske direktør i FC København har fået jobbet som sportsdirektør i Aston Villa – karrierens helt store mulighed. Klubben har penge, og det virker sikkert, at Lange denne sommer skal ud og købe spillere.
En muighed, som han naturligvis ikke kunne sige nej til, og for Aston Villa var det også en mulighed for at få tilgang af en dygtig dansk direktør, som man håber på kan være med til at skabe klubben fremadrettet og sikre yderligere succes. Både i forhold til truppen, men også når det kommer til at skabe en god organisation.
Læs også:Johan Lange kunne ikke sige nej til Aston Villa: En unik mulighed
– Vi er tilfredse med at byde Johan velkommen til Aston Villa, og vi fortsætter med at bygge en verdensklasse-organisation, er de to delejere Nassef Sawiris og Wes Edens citerede for at sige til klubbens hjemmeside.
De fortæller videre:
– Den seneste sæson har vi været i stand til at klare en svær transition til Premier League, og vi er meget glade for at blive oppe. Men vi er ikke tilfredse, før vi når vores mål om kontinuerlig succes i toppen af europæisk fodbold.
Læs også:Bombe: Johan Lange bliver sportsdirektør i Premier League-klub
– Vi har taget nogle signifikante skridt i forhold til at bygge en organisation og kultur, der sikrer succes. Vi har lavet markante investeringer i vores akademi ved at opgradere faciliteterne og hente talentfulde ledere til. Vi har også investeret meget i vores kvinde-hold, der er rykket op i den øverste del af kvinde-fodbolden.
– Dette er en stor mulighed for at forbedre os. Vi er begejstrede over at skulle arbejde med Johan og for at styrke vores analyse, sportsvidenskab, talentrekruttering og spillerudviklingsprogrammer.
– Vi er enormt optimistiske omkring fremtiden i Aston Villa, og vi er fast besluttede på at investere videre i klubbens succes.
Johan Lange skifter til Birmingham-klubben efter seks år som teknisk direktør i FC København.
Læs også:Blog: Tivolikampen om en Europa League-billet skal skrottes
Læs også:Her er programmet for Superligaen: FCK og Brøndby i tidligt møde
Læs også:Officielt: Telia Parken bliver tom mod Istanbul – FCK er sure på UEFA
LIVE
TransferLIVE: Kæmpe transfer under opsejling
Stor profil ude af Frankrig-brag
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
MEDIE
Transfer på vej? FCM kan få millionbonus
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
Knuser transferrekord
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
TRANSFER
Uwe Rösler henter dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
MEDIE
Tager kontakt om Kamil Grabara
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
TRANSFER
Fredberg henter italiensk legende
EKSKLUSIVT
FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar
NYHEDER
Toptræner hylder Danmark og FC København
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
OPTAKT
Frankrig – Marokko
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’
