De reddede livet i Premier League efter en stærk slutspurt, og dermed er det en klub fra øverste hylde i England, som Johan Lange er blevet ansat i.
Den nu tidligere tekniske direktør i FC København har fået jobbet som sportsdirektør i Aston Villa – karrierens helt store mulighed. Klubben har penge, og det virker sikkert, at Lange denne sommer skal ud og købe spillere.
En muighed, som han naturligvis ikke kunne sige nej til, og for Aston Villa var det også en mulighed for at få tilgang af en dygtig dansk direktør, som man håber på kan være med til at skabe klubben fremadrettet og sikre yderligere succes. Både i forhold til truppen, men også når det kommer til at skabe en god organisation.
Læs også:Johan Lange kunne ikke sige nej til Aston Villa: En unik mulighed
– Vi er tilfredse med at byde Johan velkommen til Aston Villa, og vi fortsætter med at bygge en verdensklasse-organisation, er de to delejere Nassef Sawiris og Wes Edens citerede for at sige til klubbens hjemmeside.
De fortæller videre:
– Den seneste sæson har vi været i stand til at klare en svær transition til Premier League, og vi er meget glade for at blive oppe. Men vi er ikke tilfredse, før vi når vores mål om kontinuerlig succes i toppen af europæisk fodbold.
Læs også:Bombe: Johan Lange bliver sportsdirektør i Premier League-klub
– Vi har taget nogle signifikante skridt i forhold til at bygge en organisation og kultur, der sikrer succes. Vi har lavet markante investeringer i vores akademi ved at opgradere faciliteterne og hente talentfulde ledere til. Vi har også investeret meget i vores kvinde-hold, der er rykket op i den øverste del af kvinde-fodbolden.
– Dette er en stor mulighed for at forbedre os. Vi er begejstrede over at skulle arbejde med Johan og for at styrke vores analyse, sportsvidenskab, talentrekruttering og spillerudviklingsprogrammer.
– Vi er enormt optimistiske omkring fremtiden i Aston Villa, og vi er fast besluttede på at investere videre i klubbens succes.
Johan Lange skifter til Birmingham-klubben efter seks år som teknisk direktør i FC København.
Læs også:Blog: Tivolikampen om en Europa League-billet skal skrottes
Læs også:Her er programmet for Superligaen: FCK og Brøndby i tidligt møde
Læs også:Officielt: Telia Parken bliver tom mod Istanbul – FCK er sure på UEFA
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
MEDIE
De jagter Henrik Meister
Afslører dansk toptræners millionløn
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
MEDIE
Monsterbud på vej
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
MEDIE
De lurer på Vejle-profil
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
EKSKLUSIVT
Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
TRANSFER
Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
NYHEDER
Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’
TOPNYHED
Rekorddyr lejeaftale
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
TRANSFER
