Jeg har intet imod OB.
Jeg har heller ikke noget imod Randers FC eller AGF.
Men jeg er glad for, at Randers, AGF, Randers igen og så OB har tabt de playoffkampe om en Europa League-billet, der blev indført med den 14 hold store Superligaen fra 2016/17, og at det i stedet blev FC Midtjylland, FC København, Brøndby IF og AGF, der som nummer fire i medaljeslutspillet (tre for AGF’s vedkommende) tog Danmarks sidste plads i Europa League-kvalifikationen.
Noget på spil
Jeg forstår godt, at det er denne billet, man spiller om – som tipsbladet.dk beskrev i går, får holdene fra Danmarks sidste og lavest rangerede plads i Europa League-kvalifikationen ofte klask, så det er ikke så meget, Superligaen risikerer. Læs den historie ved at klikke her.
For klubberne fra 7. til 10. pladsen i hierarkiet har kampen også givet rimelig mening, for det har givet noget at spille om, selvom intensiteten i fire semifinaler og finaler (eller kvartfinaler/semifinaler om man vil) mellem de fire bedst placerede hold fra bunden har været til at overse.
Det ville være dødssygt at spille nedrykningspuljerne uden at have noget i udsigt, fordi disse hold ofte er noget nær sikre på overlevelse i februar og marts.
Men behøver det virkelig være en Europa League-billet?
Superligaen bliver skåret ned til 12 hold fra sæsonstart i august, men playoffkampen består altså stadig.
Læs også:Her er programmet for Superligaen: FCK og Brøndby i tidligt møde
Rent Dahlsgårds Tivoli
Bare kald mig et elitært røvhul, men den Europa League-billet skal gå til tredje- eller fjerdepladsen i medaljeslutspillet, og det skal hverken være efter en playoffkamp, badeands-skydning med luftrifler, amerikansk lotteri, mudder-wrestling eller andre tilfældige påfund, der hører hjemme i et omrejsende tivoli.
Jeg forstår til fulde, at der skal være noget at spille om i hele sæsonen, når man nu en gang har besluttet sig for at fastholde slutspillene, men det er ikke troværdigt at spille om en Europa League-billet.
OB-træner Jakob Michelsen, der fortjener stor ros for altid at stille sig frem og være nøgtern omkring både OB og sig selv, ramte helt plet, da han før onsdagens kamp sagde, at den kamp i bund og grund var sportsligt uretfærdig.
Dermed ikke sagt, OB ikke havde al ret i hele verden til at gå efter og fejre en sejr over AGF – det havde de al ret til, ligesom Randers og AGF havde haft det før dem.
Men sportsligt giver det kun mening at sende en ligas bedste klubber ud i Europa, og de bedste klubber identificeres i tabellen over en hel sæson, ikke i 90 minutters i øvrigt medrivende fodbold i et regnvådt Århus en onsdag aften efter sæsonafslutningen.
Dernæst risikerer Superligaen af egen fri vilje at svække sig selv i de europæiske klubturneringer ved ikke at sende de bedste hold derud – over tid vil en tredje- eller fjerdeplads fra en Superliga-sæson klare sig bedre i Europa end et hold, der fik syvende-, ottende-, niende- eller tiendeflest point i grundspillet og slutspillene.
Sæt noget andet på spil
Jeg forstår ganske enkelt ikke, at man har beholdt det nuværende format, da man skar Superligaen ned til 12 klubber.
Men der findes alternativer til at sætte en Europa League-billet på spil, alternativer som man kunne tage op i den kommende tid.
Læs også:AGF-direktør om succesen: PC skal virkelig få bappet transferpriserne op
– Man kunne suge et par millioner kroner af tv-pengene fra de øvrige placeringer og give til nummer syv.
– Man kan overveje at give 1 eller 2 point med til den kommende sæson.
– Man kan give en forlomme til næste sæsons pokalturnering til at træde ind i tredje runde i pokalturneringen ligesom Top 6, eller endda i fjerde runde, som er ottendedelsfinalerne.
Er det lige så sexet som muligheden for at komme i Europa League-kvalifikationen?
Nej, men den billet til den sidste Europa League-plads er efter min mening heller ikke noget, en klub fra nederste halvdel af Superligaen skal have del i.
Jeg har det i forvejen svært med, at pokalvinderen får den bedste af Europa League-billetterne, i Danmarks tilfælde foran sølvvinderen efter en hel sæson, der træder tidligere ind i kvalifikationen end pokalvinderen.
Jeg ser ingen grund til, at playoffkampen om en Europa League-billet skal leve videre, og debatten om kampen i denne uge kan forhåbentlig få både klubber og Divisionsforeningen til at overveje, om man ved først givne lejlighed vil droppe tivolikampen og finde en anden præmie at udlodde til det bedste hold fra den nedre halvdel af rækken.
Læs også:AGF-chef om Ankersen-afsked: Thorsteinsson er en større pointspiller
Læs også:Tingager irriteret over OB-kommentar: Hav respekt for din modstander
Læs også:AGF-spillerne gik amok i omklædningsrummet: Det ligner, der er vandskade
Her vil Asien kopiere Europa
Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs
TOPNYHED
Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem
AVIS
Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen
TRANSFER
Efter FC København-køb: Henter fem spillere
MEDIE
Frustreret Premier League-dansker vil væk
Kasper Hjulmand tager forrygende skalp
NYHEDER
Dansk træner lander job i portugisisk klub
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
Julegave? Deler godt nyt om forlængelse
I svime over Oscar Schwartau
EKSKLUSIVT
– De tilbød tre-fire gange mere end FCK
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Nicolai Larsens næste klub
TOPNYHED
Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici
AVIS
Det kommer til at trække ud
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro
MEDIE
Store navne kan forlade Brøndby IF
TRANSFER
Uheldig dansk angriber færdig i Norge
MEDIE
Er dette Oliver Christensens næste klub?
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
AVIS
Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng
Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste målmænd
LIGE NU
‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner
MEDIE
Jages af FCK – nu blander storklub sig
TOPNYHED
Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer
Mbappé tangerer Ronaldo-rekord
TRANSFER
To danskere færdige i norsk klub
Marokko er blevet fodboldens mekka
Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur
Vild Diant Ramaj-historie
Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl
Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år
Drømmer om VM 2026 med Danmark
Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama
AVIS
Intet aftryk!
City lægger pres på Arsenal med sikker sejr
Chelsea og Newcastle delte efter comeback
Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”
BIZART
Dansker trukket ind i skandalesag
TRANSFER
‘Han skal ingen steder’
Varsler straf til Dortmund-stjerne
AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive
