Blog: Tivolikampen om en Europa League-billet skal skrottes

Det er ok, at der skal være noget på spil i bunden af Superligaen, men med nedskæringen fra 14 til 12 hold burde Superligaen også droppe Europa-playoffen til fordel for en anden gulerod.



Jeg har intet imod OB.

Jeg har heller ikke noget imod Randers FC eller AGF.

Men jeg er glad for, at Randers, AGF, Randers igen og så OB har tabt de playoffkampe om en Europa League-billet, der blev indført med den 14 hold store Superligaen fra 2016/17, og at det i stedet blev FC Midtjylland, FC København, Brøndby IF og AGF, der som nummer fire i medaljeslutspillet (tre for AGF’s vedkommende) tog Danmarks sidste plads i Europa League-kvalifikationen.

Noget på spil
Jeg forstår godt, at det er denne billet, man spiller om – som tipsbladet.dk beskrev i går, får holdene fra Danmarks sidste og lavest rangerede plads i Europa League-kvalifikationen ofte klask, så det er ikke så meget, Superligaen risikerer. Læs den historie ved at klikke her.

For klubberne fra 7. til 10. pladsen i hierarkiet har kampen også givet rimelig mening, for det har givet noget at spille om, selvom intensiteten i fire semifinaler og finaler (eller kvartfinaler/semifinaler om man vil) mellem de fire bedst placerede hold fra bunden har været til at overse.

Det ville være dødssygt at spille nedrykningspuljerne uden at have noget i udsigt, fordi disse hold ofte er noget nær sikre på overlevelse i februar og marts.

Men behøver det virkelig være en Europa League-billet?

Superligaen bliver skåret ned til 12 hold fra sæsonstart i august, men playoffkampen består altså stadig.

Læs også:Her er programmet for Superligaen: FCK og Brøndby i tidligt møde

Rent Dahlsgårds Tivoli
Bare kald mig et elitært røvhul, men den Europa League-billet skal gå til tredje- eller fjerdepladsen i medaljeslutspillet, og det skal hverken være efter en playoffkamp, badeands-skydning med luftrifler, amerikansk lotteri, mudder-wrestling eller andre tilfældige påfund, der hører hjemme i et omrejsende tivoli.

Jeg forstår til fulde, at der skal være noget at spille om i hele sæsonen, når man nu en gang har besluttet sig for at fastholde slutspillene, men det er ikke troværdigt at spille om en Europa League-billet.

OB-træner Jakob Michelsen, der fortjener stor ros for altid at stille sig frem og være nøgtern omkring både OB og sig selv, ramte helt plet, da han før onsdagens kamp sagde, at den kamp i bund og grund var sportsligt uretfærdig.

Dermed ikke sagt, OB ikke havde al ret i hele verden til at gå efter og fejre en sejr over AGF – det havde de al ret til, ligesom Randers og AGF havde haft det før dem.

Men sportsligt giver det kun mening at sende en ligas bedste klubber ud i Europa, og de bedste klubber identificeres i tabellen over en hel sæson, ikke i 90 minutters i øvrigt medrivende fodbold i et regnvådt Århus en onsdag aften efter sæsonafslutningen.

Dernæst risikerer Superligaen af egen fri vilje at svække sig selv i de europæiske klubturneringer ved ikke at sende de bedste hold derud – over tid vil en tredje- eller fjerdeplads fra en Superliga-sæson klare sig bedre i Europa end et hold, der fik syvende-, ottende-, niende- eller tiendeflest point i grundspillet og slutspillene.

Sæt noget andet på spil
Jeg forstår ganske enkelt ikke, at man har beholdt det nuværende format, da man skar Superligaen ned til 12 klubber.

Men der findes alternativer til at sætte en Europa League-billet på spil, alternativer som man kunne tage op i den kommende tid.

Læs også:AGF-direktør om succesen: PC skal virkelig få bappet transferpriserne op

– Man kunne suge et par millioner kroner af tv-pengene fra de øvrige placeringer og give til nummer syv.

– Man kan overveje at give 1 eller 2 point med til den kommende sæson.

– Man kan give en forlomme til næste sæsons pokalturnering til at træde ind i tredje runde i pokalturneringen ligesom Top 6, eller endda i fjerde runde, som er ottendedelsfinalerne.

Er det lige så sexet som muligheden for at komme i Europa League-kvalifikationen?

Nej, men den billet til den sidste Europa League-plads er efter min mening heller ikke noget, en klub fra nederste halvdel af Superligaen skal have del i.

Jeg har det i forvejen svært med, at pokalvinderen får den bedste af Europa League-billetterne, i Danmarks tilfælde foran sølvvinderen efter en hel sæson, der træder tidligere ind i kvalifikationen end pokalvinderen.

Jeg ser ingen grund til, at playoffkampen om en Europa League-billet skal leve videre, og debatten om kampen i denne uge kan forhåbentlig få både klubber og Divisionsforeningen til at overveje, om man ved først givne lejlighed vil droppe tivolikampen og finde en anden præmie at udlodde til det bedste hold fra den nedre halvdel af rækken.

Læs også:AGF-chef om Ankersen-afsked: Thorsteinsson er en større pointspiller
Læs også:Tingager irriteret over OB-kommentar: Hav respekt for din modstander
Læs også:AGF-spillerne gik amok i omklædningsrummet: Det ligner, der er vandskade




Sten Grytebust kontaktet af dansk klub




LIVE

LIVE: ‘Det skal være brænde på bålet i Herning’

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand

Cooper gav hård og ærlig besked

Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

AGF snubler i guldkampen



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

Liverpool – Fulham

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Legende i stor kritik af Brøndby IF

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

– Det er en katastrofe for Brøndby

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!

AGF – FC Nordsjælland

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude

Barcelona klager til UEFA

Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation

Hård kritik af FCM-profil

Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark

Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud

Chelsea – Manchester City

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

Afviser korruptionsanklager efter skandale

Die Kraichgauer vinder i Augsburg

Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’

– Går det galt, går det rigtig galt!

Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!

Nu er han tilbage for Brøndby

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur