OB-træner Jakob Michelsen kalder aftenens Europa-playoff mod AGF “den næststørste kamp efter pokalfinalen”. Men på trods af danske fodboldpersoners hyppige snak om, hvor meget det betyder at kvalificere sig til europæisk fodbold, viser historien, at det ofte bliver et tidligt exit.
Det gælder særligt for det hold, som får Danmarks sidste europæiske plads, hvilket vil være tilfældet for vinderen af opgøret mellem AGF og OB.
I de 11 sæsoner, Europa League har eksisteret, har kun ét af de danske mandskaber kvalificeret sig til gruppespillet. Det var FC København i 2018/19-sæsonen, da holdet slog Atalanta i playoffrunden.
Læs også:OB kæmper for Europa: Mange år siden sidst
Særligt skidt var det i tre sæsoner fra 2012/13 og frem. Først røg AGF ud til georgiske Dila Gori, året efter gjorde AaB det samme, og i 2014/15 røg Esbjerg fB ud til Ruch Chorzow fra Polen.
Fire gange er det danske hold med den dårligste seedning nået til playoffrunden, hvor henholdvis Hertha Berlin, Sporting fra Lissabon, Panathinaikos og Apollon Limmasol har slået dem ud.
Det er første i gruppespillet, det bliver rigtig sjovt. Som førnævnte Michelsen sagde til fanmediet obstruktion.dk i går:
– Det er selvfølgelig vigtigt for en fodboldklub at komme uden for landets grænser engang imellem. Før det for alvor gør en forskel, skal man i et gruppespil, da det er der, økonomien er i det. Er man uheldig med lodtrækningen, kan man nærmest tabe penge på at være med i kvalifikationen.
Læs også:Optakt: AGF – OB
Historien taler altså netop for, at OB eller AGF ikke når gruppespillet, når kvalifikationen begynder efter sommerferien. Det er i øvrigt allerede i slutningen af august.
Hele oversigten ser således ud:
Vi har kun talt hold, der har kvalificeret sig gennem deres præstationer i Superligaen, med. Randers FC, der var med via fairplay-point i 2009/10, er således ikke medregnet. Holdet nåede dog heller ikke gruppespillet.
Læs også:OB-islænding ser europæisk skæbnekamp mod AGF som 50/50
Læs også:OB-træner bor i Aarhus: Jeg kan mærke begejstringen
Læs også:AGF-træner forventer motiverede spillere: De er jo ikke dumme
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
Kæmpekøb retur til FC København?
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Brøndby tog vigtig overtidssejr
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
