Skræktal for AGF og OB: Chancen for et gruppespil er minimal

Uanset om AGF eller OB vinder onsdag aften, er chancen for at nå Europa Leagues gruppespil minimal. Det er kun sket én gang for et dansk hold i deres position i Europa Leagues levetid.



OB-træner Jakob Michelsen kalder aftenens Europa-playoff mod AGF “den næststørste kamp efter pokalfinalen”. Men på trods af danske fodboldpersoners hyppige snak om, hvor meget det betyder at kvalificere sig til europæisk fodbold, viser historien, at det ofte bliver et tidligt exit.

Det gælder særligt for det hold, som får Danmarks sidste europæiske plads, hvilket vil være tilfældet for vinderen af opgøret mellem AGF og OB. 

I de 11 sæsoner, Europa League har eksisteret, har kun ét af de danske mandskaber kvalificeret sig til gruppespillet. Det var FC København i 2018/19-sæsonen, da holdet slog Atalanta i playoffrunden.

Læs også:OB kæmper for Europa: Mange år siden sidst

Særligt skidt var det i tre sæsoner fra 2012/13 og frem. Først røg AGF ud til georgiske Dila Gori, året efter gjorde AaB det samme, og i 2014/15 røg Esbjerg fB ud til Ruch Chorzow fra Polen.

Fire gange er det danske hold med den dårligste seedning nået til playoffrunden, hvor henholdvis Hertha Berlin, Sporting fra Lissabon, Panathinaikos og Apollon Limmasol har slået dem ud.

Det er første i gruppespillet, det bliver rigtig sjovt. Som førnævnte Michelsen sagde til fanmediet obstruktion.dk i går:

– Det er selvfølgelig vigtigt for en fodboldklub at komme uden for landets grænser engang imellem. Før det for alvor gør en forskel, skal man i et gruppespil, da det er der, økonomien er i det. Er man uheldig med lodtrækningen, kan man nærmest tabe penge på at være med i kvalifikationen.

Læs også:Optakt: AGF – OB

Historien taler altså netop for, at OB eller AGF ikke når gruppespillet, når kvalifikationen begynder efter sommerferien. Det er i øvrigt allerede i slutningen af august. 

Hele oversigten ser således ud:

Vi har kun talt hold, der har kvalificeret sig gennem deres præstationer i Superligaen, med. Randers FC, der var med via fairplay-point i 2009/10, er således ikke medregnet. Holdet nåede dog heller ikke gruppespillet.

Læs også:OB-islænding ser europæisk skæbnekamp mod AGF som 50/50
Læs også:OB-træner bor i Aarhus: Jeg kan mærke begejstringen
Læs også:AGF-træner forventer motiverede spillere: De er jo ikke dumme




MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

‘Det er ringe ad helvede til’

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Brøndby IF – AGF

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Fredericia er nærmest rykket ned

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Brøndby er uden tre spillere mod AGF

FCN med stor gave til AGF i guldkampen

Randers FC – OB



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Magiske Messi slår til igen

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Ruben Amorim favorit til dette job

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Daniel Wass stopper karrieren om et år

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Monstersalg: FC København-boss jubler



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Iran kommer med krav før VM

Hjulmand og co. taber stort skridt