OB-træner Jakob Michelsen kalder aftenens Europa-playoff mod AGF “den næststørste kamp efter pokalfinalen”. Men på trods af danske fodboldpersoners hyppige snak om, hvor meget det betyder at kvalificere sig til europæisk fodbold, viser historien, at det ofte bliver et tidligt exit.
Det gælder særligt for det hold, som får Danmarks sidste europæiske plads, hvilket vil være tilfældet for vinderen af opgøret mellem AGF og OB.
I de 11 sæsoner, Europa League har eksisteret, har kun ét af de danske mandskaber kvalificeret sig til gruppespillet. Det var FC København i 2018/19-sæsonen, da holdet slog Atalanta i playoffrunden.
Læs også:OB kæmper for Europa: Mange år siden sidst
Særligt skidt var det i tre sæsoner fra 2012/13 og frem. Først røg AGF ud til georgiske Dila Gori, året efter gjorde AaB det samme, og i 2014/15 røg Esbjerg fB ud til Ruch Chorzow fra Polen.
Fire gange er det danske hold med den dårligste seedning nået til playoffrunden, hvor henholdvis Hertha Berlin, Sporting fra Lissabon, Panathinaikos og Apollon Limmasol har slået dem ud.
Det er første i gruppespillet, det bliver rigtig sjovt. Som førnævnte Michelsen sagde til fanmediet obstruktion.dk i går:
– Det er selvfølgelig vigtigt for en fodboldklub at komme uden for landets grænser engang imellem. Før det for alvor gør en forskel, skal man i et gruppespil, da det er der, økonomien er i det. Er man uheldig med lodtrækningen, kan man nærmest tabe penge på at være med i kvalifikationen.
Læs også:Optakt: AGF – OB
Historien taler altså netop for, at OB eller AGF ikke når gruppespillet, når kvalifikationen begynder efter sommerferien. Det er i øvrigt allerede i slutningen af august.
Hele oversigten ser således ud:
Vi har kun talt hold, der har kvalificeret sig gennem deres præstationer i Superligaen, med. Randers FC, der var med via fairplay-point i 2009/10, er således ikke medregnet. Holdet nåede dog heller ikke gruppespillet.
Læs også:OB-islænding ser europæisk skæbnekamp mod AGF som 50/50
Læs også:OB-træner bor i Aarhus: Jeg kan mærke begejstringen
Læs også:AGF-træner forventer motiverede spillere: De er jo ikke dumme
LIVE
TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
MEDIE
Monsterbud på vej
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
Afslører dansk toptræners millionløn
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
NYHEDER
Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’
TRANSFER
