Skræktal for AGF og OB: Chancen for et gruppespil er minimal

Uanset om AGF eller OB vinder onsdag aften, er chancen for at nå Europa Leagues gruppespil minimal. Det er kun sket én gang for et dansk hold i deres position i Europa Leagues levetid.



OB-træner Jakob Michelsen kalder aftenens Europa-playoff mod AGF “den næststørste kamp efter pokalfinalen”. Men på trods af danske fodboldpersoners hyppige snak om, hvor meget det betyder at kvalificere sig til europæisk fodbold, viser historien, at det ofte bliver et tidligt exit.

Det gælder særligt for det hold, som får Danmarks sidste europæiske plads, hvilket vil være tilfældet for vinderen af opgøret mellem AGF og OB. 

I de 11 sæsoner, Europa League har eksisteret, har kun ét af de danske mandskaber kvalificeret sig til gruppespillet. Det var FC København i 2018/19-sæsonen, da holdet slog Atalanta i playoffrunden.

Læs også:OB kæmper for Europa: Mange år siden sidst

Særligt skidt var det i tre sæsoner fra 2012/13 og frem. Først røg AGF ud til georgiske Dila Gori, året efter gjorde AaB det samme, og i 2014/15 røg Esbjerg fB ud til Ruch Chorzow fra Polen.

Fire gange er det danske hold med den dårligste seedning nået til playoffrunden, hvor henholdvis Hertha Berlin, Sporting fra Lissabon, Panathinaikos og Apollon Limmasol har slået dem ud.

Det er første i gruppespillet, det bliver rigtig sjovt. Som førnævnte Michelsen sagde til fanmediet obstruktion.dk i går:

– Det er selvfølgelig vigtigt for en fodboldklub at komme uden for landets grænser engang imellem. Før det for alvor gør en forskel, skal man i et gruppespil, da det er der, økonomien er i det. Er man uheldig med lodtrækningen, kan man nærmest tabe penge på at være med i kvalifikationen.

Læs også:Optakt: AGF – OB

Historien taler altså netop for, at OB eller AGF ikke når gruppespillet, når kvalifikationen begynder efter sommerferien. Det er i øvrigt allerede i slutningen af august. 

Hele oversigten ser således ud:

Vi har kun talt hold, der har kvalificeret sig gennem deres præstationer i Superligaen, med. Randers FC, der var med via fairplay-point i 2009/10, er således ikke medregnet. Holdet nåede dog heller ikke gruppespillet.

Læs også:OB-islænding ser europæisk skæbnekamp mod AGF som 50/50
Læs også:OB-træner bor i Aarhus: Jeg kan mærke begejstringen
Læs også:AGF-træner forventer motiverede spillere: De er jo ikke dumme






Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

FC København – OB



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Offentliggøres i dag

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Andreas Christensen afviser tilbud

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det