Det er kun lykkedes ét dansk hold i AGF’s situation af komme i gruppespillet i hele Europa Leagues levetid. Direktør Jacob Nielsen anser da også sandsynligheden for at være minimal, så han forventer ingen europæisk pengeregn over Århus.
Onsdag kvalificerede AGF sig ellers til Europa for bare anden gang i dette årtusinde, men de store penge kommer først i gruppespillet. Nielsen ved fra sine år i Randers FC, at kvalifikationen ikke er nogen guldrandet forretning.
Om den økonomiske gulerod siger han:
– Det er ingenting. Det kan gå op i rejseudgifter; vi ved ikke, hvor vi skal hen. Vi kender ikke restriktionerne. Det er intet. Det modsvarer ikke det tab, vi har i dag på at kunne have haft fuldt stadion og alle de andre fem kampe i øvrigt. Så vi har tabt mere pr. kamp i slutspillet, end vi vinder ved hver kvalifikationsrunde, uanset hvem vi kommer til at møde. Så det kommer ikke til at batte noget overhovedet.
– Det er kun et gruppespil (der batter, red.), og der er så uendelig lille sandsynlighed for det, for vi skal gennem fire kvalifikationsrunder, hvor jeg vil formode, vi kun er seedet i den første.
Læs også:AGF-profil om Europa: Forventer vi har noget at gøre derude
Direktøren kan ikke engang se frem til nogle store indtægter ved at fylde stadion til en eller flere kvalifikationskampe. Dels skal der kun spilles ét opgør pr. runde, så måske skal AGF på udebane hele vejen igennem, dels forventer han, at opgørene bliver uden tilskuere.
– Jeg kan godt forstå det, for ellers kan vi simpelthen ikke nå at afvikle gruppespillet, og det er det, som UEFA har deres penge i. Så jeg kan næsten ikke se andre løsninger. Jeg synes, det er fornuftigt, siger Jacob Nielsen.
– Men jeg må også sige, at jeg under virkelig vores fans… Jeg ved, hvor meget det betyder for dem. Jeg har hørt om, da de var med på Dila Gori-turen, så jeg ved, hvor meget det betyder for vores fans og fankulturen. Uanset om vi spiller hjemme eller ude, tror jeg ikke, de kommer ind til kampen. Det er jo en virkelig ærgerlig situation, når man tænker på frekvensen af vores deltagelse i Europa de seneste 23 år. Det håber jeg, vi kan gøre lidt bedre i fremtiden.
Jacob Nielsen kalder det unfair, hvis der bliver lukket tilskuere ind, når kun det ene hold får hjemmebane.
– Det er én kamp, og det er ren lodtrækning. Så hvis dem, der får hjemmebane, samtidig også får lov til at få tilskuere, så er det endnu mere unfair, siger han.
– Men det er røvsygt.
Læs også:AGF-spillerne gik amok i omklædningsrummet: Det ligner, der er vandskade
De erfaringer, som dobbeltopgør ville have givet AGF’erne, ærgrer direktøren sig også over at gå glip af.
– I den tid, jeg var i Randers, nåede jeg faktisk at være med i 20 kampe. Det er trods alt en sjat. Det er spredt ud over en årrække, men det betyder noget. Og derfor er det ærgerligt, for det havde givet noget at spille dobbeltopgør. Det giver altså et eller andet, når man kommer ud at spille i Europa og finder ud af, at dommerne er tæt på lige så dårlige, som ham vi havde i dag, siger Nielsen med et grin.
– Det giver en eller anden modning, som havde været sund for truppen. Det er ærgerligt, at vi ikke kan være en del af det.
Til gengæld mener AGF-direktøren, at europæiske kampe kan gøre underværker for klubbens anseelse og dermed transferpriser.
– Ja, det vil jeg vurdere. Medalje, Europa-stempel, stemningen på stadion, når der sidder opkøbere. Det er jeg slet ikke i tvivl om, at det har en betydning. “PC” (sportschef Peter Christiansen, red.) skal virkelig få bappet de priser der godt op, siger Jacob Nielsen med et smil.
Læs også:Tingager irriteret over OB-kommentar: Hav respekt for din modstander
Læs også:AGF-chef om Ankersen-afsked: Thorsteinsson er en større pointspiller
Læs også:AGF-boss forklarer Bundu-fravalg: Det var blandt andet i respekt for Brøndby
LIVE
LIVE: Melder udsolgt
Transferguru er tilbage – og nu er det gratis!
TOPNYHED
Dansk landsholdsspiller har guldmedalje til salg
Revser ‘ubegribelig’ dommerpåsætning i SL-topkamp
LIGE NU
Her er Kasper Hjulmands nye job
Medie spekulerer: Zorniger i legendarisk comeback?
EKSKLUSIVT
Kasper Hjulmand kan forlade job med én dags varsel
INTERVIEW Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’
NYHEDER
‘Kæmpe smerte’ for Rodrigo Huescas
NYHEDER
Ramaj: ‘Ikke for at lyde arrogant, men…’
NYHEDER
AGF-spiller har fået ‘direkte’ besked
HELT VILDT
Så mange millioner er Kasper Høgh værd
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aksum afløser fyret Kamper i Kolding IF
EKSKLUSIVT Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø
Drama i Real Madrid: ‘Han er et håbløst tilfælde’
EKSKLUSIVT
Her er Danmarks skræk- og ønskelodtrækning
NYHEDER
Superliga-komet: ‘Jeg er sulten efter det’
Johan Larsson med ‘kærlighedsbrev’ om FCK-kending
TOPNYHED
AGF vil have mangemillionær på toppost
TOPNYHED
Brøndby kan score flere millioner på Luis Binks
INTERVIEW
FCK har tilbagekøbsklausul: Åben for retur
HELT VILDT
FCM-boss: Det ændrede alt for Dario Osorio
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Disney præsenterer europæiske tv-profiler
HELT VILDT
Kæmpe medie fremhæver Marvin Nasnas
TOPNYHED
Ekspert: Dansk ulykkesfugl kan blive solgt
NYHEDER
Bruun hylder dansker: ‘Fremtiden tilhører ham’
NYHEDER
Forlader AGF af familiære årsager
AVIS
Tjente millioner på FCK-kamp
NYHEDER
FC København-spiller vender hjem med nul minutter
Det skriver britiske medier efter Danmarks sejr
Ronaldo undskylder for drama i København
NYHEDER
Nævner Felix Beijmo: ‘Stak ud’
TOPNYHED
