Johan Lange stopper med øjeblikkelig virkning som teknisk direktør i FC København. Han skal fremover være sportsdirektør i Premier League-klubben Aston Villa, der blev nummer 17 i den forgangne sæson.
Det bekræfter FCK torsdag eftermiddag.
Johan Lange har været i FC København i seks år, og han har haft et tæt samarbejde med Ståle Solbakken, og sammen har de høstet store triumfer i den danske hovedstad.
Læs også:Tidligere FCK-spiller kritiserer Johan Lange: Jeg bryder mig ikke om ham
Men nu er der altså kun Ståle Solbakken tilbage.
– Vi er stolte og glade på Johans vegne over, at han har fået den her spændende mulighed i Premier League, og vi ville selvfølgelig ikke stå i vejen for ham. Det er et bevis på, at Johan er utroligt dygtig til sit arbejde og har leveret flot i FCK gennem de seneste seks år, siger manager Ståle Solbakken og fortsætter:
– Som klub sætter vi en ære i ikke kun at udvikle dygtige fodboldspillere, men også dygtige ledere og medarbejdere. Det er også et stærkt bevis på, at FCK med sine kraftige overpræstationer i Europa vækker opsigt i de store ligaer, og vi bliver nærstuderet, ligesom både spillere, trænere og ledere blive attraktive.
Læs også:Blog: Tivolikampen om en Europa League-billet skal skrottes
– Det er Johan et godt eksempel på. Han kom tilbage til klubben i 2014, hvor han var træner, og er siden vokset og blevet en markant figur i den sportslige afdeling, som han har været en væsentlig figur i udviklingen af lige fra talentafdelingen til rekrutteringen af spillere til førsteholdet.
FC København har i første omgang valgt at fordele Johan Langes opgaver internt i den nuværende sportslige ledelse.
– Selvom Johan efterlader et hul, så har vi mange eksperter og dygtige mennesker i vores sportslige afdeling. Derfor er vi også trygge ved, at vi både på kort og langt sigt kan udfylde de opgaver, Johan efterlader.
– I første omgang gør vi det internt, hvor Daniel Rommedahl og Frederik Leth vil få flere opgaver, og så vil vi også bruge den her situation til at se, hvordan vi kan gøre os endnu stærkere på langt sigt, siger Ståle Solbakken.
Læs også:Her er programmet for Superligaen: FCK og Brøndby i tidligt møde
Læs også:Officielt: Telia Parken bliver tom mod Istanbul – FCK er sure på UEFA
Læs også:Begrænset spilletid i FCK: Konkret interesse for Nicolaj Thomsen
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
AVIS
Færdig i Real Madrid
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
10. gang i træk
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
MEDIE
