Harry Maguire er verdens dyreste forsvarsspiller og anfører i Manchester United, men den 28-årige englænder har tilsyneladende ikke bred opbakning på Old Trafford.
I hvert fald skriver den engelske avis The Times nu, at flere spillere i Manchester United-truppen er begyndt at stille spørgsmålstegn ved Ralf Rangnicks beslutning om at bevare Harry Maguire i sin idealopstilling.
– United-kaptajnen har haft det svært i denne sæson, og hans formdyk har ikke imponeret visse af hans holdkammerater, der privat har luftet deres utilfredshed på klubbens træningsanlæg. De har haft følelsen af, at nogle af Maguires præstationer ikke har levet op til klubbens standarder, skriver The Times således.
The Times peger på, at Harry Maguire i februar kom tilbage fra en skade, og at midterforsvareren efterfølgende fik kritik for sine præstationer mod Burnley og Southampton. Ralf Rangnick forsvarede for nyligt sin udskældte kaptajn.
– Måden, vi spiller på, er ny for ham, også fordi, at han på det engelske landshold spiller i en tremandsbagkæde, mens vi her i Manchester United spiller med fire mand i forsvaret. Med den slags bagkæde er de dog ikke lige så proaktive, mens vi forsøger at skubbe mere op, når vi forsvarer, lød det således fra Rangnick.
Tilbage i efteråret, inden Ole Gunnar Solskjærs fyring, var der angiveligt også spillere i Manchester United-truppen, der luftede deres utilfredshed med Harry Maguires plads i startopstillingen. Og ifølge The Times venter der nu Ralf Rangnick en stor beslutning inden søndagens Manchester-derby, idet både Victor Lindelöf og Raphaël Varane på det seneste har præsteret på et højere niveau end Harry Maguire.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
