Bekymret Laudrup: Han er ikke forelsket i fodbold

Brian Laudrup mener ikke, at Rasmus Højlund er den fodboldspiller, han var for et år siden.



Rasmus Højlund har i denne sæson slet ikke formået at bygge på sin debutsæson i Manchester United, og den danske landsholdsangriber har fået en masse røg for sine kampe i den røde trøje.

Viaplay havde i forbindelse med weekendens kamp mod Newcastle stort fokus på Højlund, og hos dem sagde legenden Alan Shearer blandt andet, at Rasmus Højlund var blevet uretfærdigt behandlet af Manchester United.

Læs også: – Højlund er blevet meget uretfærdigt behandlet

Brian Laudrup melder sig ind i samme kor i Viaplay-studiet, hvor han påpeger, at Rasmus Højlund ikke er den samme spiller som i sidste sæson.

– Han er blevet kastet under bussen, og det er sådan noget, der kan ødelægge en ung mand. Nu ved jeg godt, at han har en rigtig god mentalitet, og det kan få ham videre, men der er ingen tvivl om, at han ikke er den fodboldspiller, vi så for et år siden. Han virker langsom, faktisk i alt hvad han gør. Han tror ikke på noget, og han får i det hele taget ikke meget at arbejde med fra kanterne. Derfor ser jeg det som lidt en skæbnesæson, der venter.

Brian Laudrup påpeger, at Manchester United enten henter en topangriber, som Højlund kan stå i skyggen af, eller også bliver han udlejet med håbet om succes, så Manchester United kan prøve at få deres penge igen.

Laudrups medekspert Martin Jørgensen stiller sig i samme kor, når det kommer til Højlunds faldne niveau. Helt konkret siger han, at den danske landsholdsangriber har mistet 10 til 15 procent af sin kvalitet i Manchester United, men at han sagtens kan få de procenter tilbage, hvis han får sig nogle succesoplevelser. Enten ved at stå i skyggen af og lære fra en anden angriber eller skifte til et velfungerende hold, hvor han vinder kampe og laver mål.

Laudrup mener klart, at danskeren har brug for nogle succesoplevelser på banen.

– Fodbold skal være med et smil på læben, og det ser du ikke fra ham i øjeblikket. Lige nu tror jeg ikke, at han er forelsket i fodbold. Det skal han blive igen, og så ved vi, at hans potentiale er kæmpe stort.

Som nævnt går Rasmus Højlund en skæbnesæson i møde, når Manchester United starter op igen efter sommerpausen. For hvor befinder han sig i Ruben Amorims planer? Her skal Højlund spille sine kort rigtigt, for gør han det, får vi ham atter at se i sin bedste udgave.

– Han skal være opmærksom på de signaler, han får, for han skal ud og spille fodbold. Det må godt være på et lavere niveau, ingen problemer med det. Glæden skal tilbage, og han skal score masser af mål og have friheden tilbage. Så skal vi nok se Rasmus Højlund i topform igen.

– Ruben Amorim og hans stab må gøre det klart, at enten tror vi på dig som fodboldspiller, eller også er du ikke, hvor du skal være lige nu, og så må du ud og spille et andet sted og få succes, og så må vi se, om vi skal have dig tilbage, siger Brian Laudrup.

Her nævner han Marcus Rashford og Scott McTominay som eksempler på spillere, der er lyst fuldstændig op efter afskeden med Manchester United.

Rasmus Højlund har i denne sæson scoret otte mål på tværs af alle turneringer. I sidste sæson var det tal 16.

Bør Rasmus Højlund skifte klub til sommer?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes







LIVE

TransferLIVE: FCK udlejer Chiakha

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’

Hemmelig samtale med storklub

Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt

Rekordtransfer?

Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Malmö-fansene protesterer mod FC København

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer

Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer

Spøjs spiller på besøg i Danmark

Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Chokskifte?

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’

– Alt andet ville være latterligt af “CV”

Dyr dansk bomber til Everton?

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby

FBI Boston fælder dansk rigmand

Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?

Smal parisersejr i Bourgogne

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!

Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub

FC Midtjylland dummer sig i Norge

Mere aktivitet på vej i FC København

Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK

Stor profil skifter til FC København

Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic