Rasmus Højlund har i denne sæson slet ikke formået at bygge på sin debutsæson i Manchester United, og den danske landsholdsangriber har fået en masse røg for sine kampe i den røde trøje.
Viaplay havde i forbindelse med weekendens kamp mod Newcastle stort fokus på Højlund, og hos dem sagde legenden Alan Shearer blandt andet, at Rasmus Højlund var blevet uretfærdigt behandlet af Manchester United.
Læs også: – Højlund er blevet meget uretfærdigt behandlet
Brian Laudrup melder sig ind i samme kor i Viaplay-studiet, hvor han påpeger, at Rasmus Højlund ikke er den samme spiller som i sidste sæson.
– Han er blevet kastet under bussen, og det er sådan noget, der kan ødelægge en ung mand. Nu ved jeg godt, at han har en rigtig god mentalitet, og det kan få ham videre, men der er ingen tvivl om, at han ikke er den fodboldspiller, vi så for et år siden. Han virker langsom, faktisk i alt hvad han gør. Han tror ikke på noget, og han får i det hele taget ikke meget at arbejde med fra kanterne. Derfor ser jeg det som lidt en skæbnesæson, der venter.
Brian Laudrup påpeger, at Manchester United enten henter en topangriber, som Højlund kan stå i skyggen af, eller også bliver han udlejet med håbet om succes, så Manchester United kan prøve at få deres penge igen.
Laudrups medekspert Martin Jørgensen stiller sig i samme kor, når det kommer til Højlunds faldne niveau. Helt konkret siger han, at den danske landsholdsangriber har mistet 10 til 15 procent af sin kvalitet i Manchester United, men at han sagtens kan få de procenter tilbage, hvis han får sig nogle succesoplevelser. Enten ved at stå i skyggen af og lære fra en anden angriber eller skifte til et velfungerende hold, hvor han vinder kampe og laver mål.
Laudrup mener klart, at danskeren har brug for nogle succesoplevelser på banen.
– Fodbold skal være med et smil på læben, og det ser du ikke fra ham i øjeblikket. Lige nu tror jeg ikke, at han er forelsket i fodbold. Det skal han blive igen, og så ved vi, at hans potentiale er kæmpe stort.
Som nævnt går Rasmus Højlund en skæbnesæson i møde, når Manchester United starter op igen efter sommerpausen. For hvor befinder han sig i Ruben Amorims planer? Her skal Højlund spille sine kort rigtigt, for gør han det, får vi ham atter at se i sin bedste udgave.
– Han skal være opmærksom på de signaler, han får, for han skal ud og spille fodbold. Det må godt være på et lavere niveau, ingen problemer med det. Glæden skal tilbage, og han skal score masser af mål og have friheden tilbage. Så skal vi nok se Rasmus Højlund i topform igen.
– Ruben Amorim og hans stab må gøre det klart, at enten tror vi på dig som fodboldspiller, eller også er du ikke, hvor du skal være lige nu, og så må du ud og spille et andet sted og få succes, og så må vi se, om vi skal have dig tilbage, siger Brian Laudrup.
Her nævner han Marcus Rashford og Scott McTominay som eksempler på spillere, der er lyst fuldstændig op efter afskeden med Manchester United.
Rasmus Højlund har i denne sæson scoret otte mål på tværs af alle turneringer. I sidste sæson var det tal 16.
Bør Rasmus Højlund skifte klub til sommer?
0 Votes
LIVE
LIVE: ‘Jeg tror, det bliver min sidste sæson’
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
NYHEDER
Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
FANKLUBBEN
‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?
NYHEDER
Harry Maguire i chok
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk