Rasmus Højlund har i denne sæson slet ikke formået at bygge på sin debutsæson i Manchester United, og den danske landsholdsangriber har fået en masse røg for sine kampe i den røde trøje.
Viaplay havde i forbindelse med weekendens kamp mod Newcastle stort fokus på Højlund, og hos dem sagde legenden Alan Shearer blandt andet, at Rasmus Højlund var blevet uretfærdigt behandlet af Manchester United.
Læs også: – Højlund er blevet meget uretfærdigt behandlet
Brian Laudrup melder sig ind i samme kor i Viaplay-studiet, hvor han påpeger, at Rasmus Højlund ikke er den samme spiller som i sidste sæson.
– Han er blevet kastet under bussen, og det er sådan noget, der kan ødelægge en ung mand. Nu ved jeg godt, at han har en rigtig god mentalitet, og det kan få ham videre, men der er ingen tvivl om, at han ikke er den fodboldspiller, vi så for et år siden. Han virker langsom, faktisk i alt hvad han gør. Han tror ikke på noget, og han får i det hele taget ikke meget at arbejde med fra kanterne. Derfor ser jeg det som lidt en skæbnesæson, der venter.
Brian Laudrup påpeger, at Manchester United enten henter en topangriber, som Højlund kan stå i skyggen af, eller også bliver han udlejet med håbet om succes, så Manchester United kan prøve at få deres penge igen.
Laudrups medekspert Martin Jørgensen stiller sig i samme kor, når det kommer til Højlunds faldne niveau. Helt konkret siger han, at den danske landsholdsangriber har mistet 10 til 15 procent af sin kvalitet i Manchester United, men at han sagtens kan få de procenter tilbage, hvis han får sig nogle succesoplevelser. Enten ved at stå i skyggen af og lære fra en anden angriber eller skifte til et velfungerende hold, hvor han vinder kampe og laver mål.
Laudrup mener klart, at danskeren har brug for nogle succesoplevelser på banen.
– Fodbold skal være med et smil på læben, og det ser du ikke fra ham i øjeblikket. Lige nu tror jeg ikke, at han er forelsket i fodbold. Det skal han blive igen, og så ved vi, at hans potentiale er kæmpe stort.
Som nævnt går Rasmus Højlund en skæbnesæson i møde, når Manchester United starter op igen efter sommerpausen. For hvor befinder han sig i Ruben Amorims planer? Her skal Højlund spille sine kort rigtigt, for gør han det, får vi ham atter at se i sin bedste udgave.
– Han skal være opmærksom på de signaler, han får, for han skal ud og spille fodbold. Det må godt være på et lavere niveau, ingen problemer med det. Glæden skal tilbage, og han skal score masser af mål og have friheden tilbage. Så skal vi nok se Rasmus Højlund i topform igen.
– Ruben Amorim og hans stab må gøre det klart, at enten tror vi på dig som fodboldspiller, eller også er du ikke, hvor du skal være lige nu, og så må du ud og spille et andet sted og få succes, og så må vi se, om vi skal have dig tilbage, siger Brian Laudrup.
Her nævner han Marcus Rashford og Scott McTominay som eksempler på spillere, der er lyst fuldstændig op efter afskeden med Manchester United.
Rasmus Højlund har i denne sæson scoret otte mål på tværs af alle turneringer. I sidste sæson var det tal 16.
Bør Rasmus Højlund skifte klub til sommer?
0 Votes
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
OPTAKT
FC København – OB
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
Grimt sammenstød – SL-spiller ude på ubestemt tid
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
INTERVIEW
‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
MEDIE
Offentliggøres i dag
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
NYHEDER