Bekymret Laudrup: Han er ikke forelsket i fodbold

Brian Laudrup mener ikke, at Rasmus Højlund er den fodboldspiller, han var for et år siden.



Rasmus Højlund har i denne sæson slet ikke formået at bygge på sin debutsæson i Manchester United, og den danske landsholdsangriber har fået en masse røg for sine kampe i den røde trøje.

Viaplay havde i forbindelse med weekendens kamp mod Newcastle stort fokus på Højlund, og hos dem sagde legenden Alan Shearer blandt andet, at Rasmus Højlund var blevet uretfærdigt behandlet af Manchester United.

Læs også: – Højlund er blevet meget uretfærdigt behandlet

Brian Laudrup melder sig ind i samme kor i Viaplay-studiet, hvor han påpeger, at Rasmus Højlund ikke er den samme spiller som i sidste sæson.

– Han er blevet kastet under bussen, og det er sådan noget, der kan ødelægge en ung mand. Nu ved jeg godt, at han har en rigtig god mentalitet, og det kan få ham videre, men der er ingen tvivl om, at han ikke er den fodboldspiller, vi så for et år siden. Han virker langsom, faktisk i alt hvad han gør. Han tror ikke på noget, og han får i det hele taget ikke meget at arbejde med fra kanterne. Derfor ser jeg det som lidt en skæbnesæson, der venter.

Brian Laudrup påpeger, at Manchester United enten henter en topangriber, som Højlund kan stå i skyggen af, eller også bliver han udlejet med håbet om succes, så Manchester United kan prøve at få deres penge igen.

Laudrups medekspert Martin Jørgensen stiller sig i samme kor, når det kommer til Højlunds faldne niveau. Helt konkret siger han, at den danske landsholdsangriber har mistet 10 til 15 procent af sin kvalitet i Manchester United, men at han sagtens kan få de procenter tilbage, hvis han får sig nogle succesoplevelser. Enten ved at stå i skyggen af og lære fra en anden angriber eller skifte til et velfungerende hold, hvor han vinder kampe og laver mål.

Laudrup mener klart, at danskeren har brug for nogle succesoplevelser på banen.

– Fodbold skal være med et smil på læben, og det ser du ikke fra ham i øjeblikket. Lige nu tror jeg ikke, at han er forelsket i fodbold. Det skal han blive igen, og så ved vi, at hans potentiale er kæmpe stort.

Som nævnt går Rasmus Højlund en skæbnesæson i møde, når Manchester United starter op igen efter sommerpausen. For hvor befinder han sig i Ruben Amorims planer? Her skal Højlund spille sine kort rigtigt, for gør han det, får vi ham atter at se i sin bedste udgave.

– Han skal være opmærksom på de signaler, han får, for han skal ud og spille fodbold. Det må godt være på et lavere niveau, ingen problemer med det. Glæden skal tilbage, og han skal score masser af mål og have friheden tilbage. Så skal vi nok se Rasmus Højlund i topform igen.

– Ruben Amorim og hans stab må gøre det klart, at enten tror vi på dig som fodboldspiller, eller også er du ikke, hvor du skal være lige nu, og så må du ud og spille et andet sted og få succes, og så må vi se, om vi skal have dig tilbage, siger Brian Laudrup.

Her nævner han Marcus Rashford og Scott McTominay som eksempler på spillere, der er lyst fuldstændig op efter afskeden med Manchester United.

Rasmus Højlund har i denne sæson scoret otte mål på tværs af alle turneringer. I sidste sæson var det tal 16.

Bør Rasmus Højlund skifte klub til sommer?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Født i Danmark og på vej til VM

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Stort medie hylder AGF-profil

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

FC Midtjylland henter ny back

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit