Billing kostede 125 millioner: Jeg blev ikke behandlet som en ung spiller mere

Med en stor pris kommer et stort ansvar. Philip Billing mærkede, at han gik fra lovende spiller til ledende skikkelse, da Bournemouth købte ham fra Huddersfield Town.



Philip Billing var teenager, da han kom til Huddersfield Town, og derfor gik han gennem klubbens ungdomsarbejde. Så selv om han var 23 år, da han forlod klubben, blev han stadig set som en af Huddersfield egne unge spillere. Men det forandrede sig, da han kom til Bournemouth for et år siden, fortæller han til Ugeavisen Esbjerg.

I sommeren 2019 købte Bournemouth Billing, da Huddersfield rykkede ud af Premier League. Prisen var ifølge BBC på godt 125 millioner kroner. Med sådan et prisskilt var hans dage som talent forbi.

Læs også:Har igen forsøgt at overtale Billing til landsholdsskifte: Jeg føler mig dansk

– Det var jo ikke et småbeløb. Jeg blev ikke behandlet som en ung spiller mere, nu var jeg en, klubben havde købt, og der var forventninger om, at jeg skulle hjælpe og forbedre holdet. Det kan man godt mærke, fortæller Philip Billing til Ugeavisen Esbjerg.

– I Huddersfield var jeg en ung spiller med potentiale, men nu var der forventninger til, at jeg præsterede hver kamp. Jeg skulle være en af lederne. Det var en udfordring, og jeg synes, jeg tog den meget godt op, for jeg har spillet en fornuftig sæson, selvom det endte med nedrykning.

Læs også:Danskerens vilde skifte: Fra gymnasiefester til Premier League

Billing endte ganske rigtigt med at rykke ned for anden sæson i streg. Han siger, at han endnu ikke ved, om han følger med Bournemouth ned i den andenbedste række i England.

Den danske midtbanemand var 16 år, da han skiftede hjembyen Esbjerg og Esbjerg fB ud med Huddersfield. Siden tog han turen op gennem ungdomsrækkerne og var med til at spille klubben op i Premier League i 2017.

Læs også:Vestergaard og Højbjerg slog Billing i meget livligt danskeropgør




Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!




LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

AGF skaber vildt mirakel i Europa

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg

Åbner for Kasper Dolberg-bombe



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen

Tottenham-flop i stor transfer

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Vildt Superliga-rygte afvises

Nærmer sig vild FCK-præstation

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

De vil have Jelert

Færdig i dansk klub efter 55 dage

I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen

Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa

Målkongen Chiakha i centrum for millionindsamling



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

FC København spiller sig videre i Europa

LIVE: Gyser! Nu er der straffe

Her kan du se FC København mod FC Polissya

Ny FC København-stjerne imponerer

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Diant Ramaj skal videre

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Her er FC Københavns pris på William Clem



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Voldsom kritik af FIFAs planer

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud

Jagter dansk landsholdsspiller