Billing kostede 125 millioner: Jeg blev ikke behandlet som en ung spiller mere

Med en stor pris kommer et stort ansvar. Philip Billing mærkede, at han gik fra lovende spiller til ledende skikkelse, da Bournemouth købte ham fra Huddersfield Town.



Philip Billing var teenager, da han kom til Huddersfield Town, og derfor gik han gennem klubbens ungdomsarbejde. Så selv om han var 23 år, da han forlod klubben, blev han stadig set som en af Huddersfield egne unge spillere. Men det forandrede sig, da han kom til Bournemouth for et år siden, fortæller han til Ugeavisen Esbjerg.

I sommeren 2019 købte Bournemouth Billing, da Huddersfield rykkede ud af Premier League. Prisen var ifølge BBC på godt 125 millioner kroner. Med sådan et prisskilt var hans dage som talent forbi.

Læs også:Har igen forsøgt at overtale Billing til landsholdsskifte: Jeg føler mig dansk

– Det var jo ikke et småbeløb. Jeg blev ikke behandlet som en ung spiller mere, nu var jeg en, klubben havde købt, og der var forventninger om, at jeg skulle hjælpe og forbedre holdet. Det kan man godt mærke, fortæller Philip Billing til Ugeavisen Esbjerg.

– I Huddersfield var jeg en ung spiller med potentiale, men nu var der forventninger til, at jeg præsterede hver kamp. Jeg skulle være en af lederne. Det var en udfordring, og jeg synes, jeg tog den meget godt op, for jeg har spillet en fornuftig sæson, selvom det endte med nedrykning.

Læs også:Danskerens vilde skifte: Fra gymnasiefester til Premier League

Billing endte ganske rigtigt med at rykke ned for anden sæson i streg. Han siger, at han endnu ikke ved, om han følger med Bournemouth ned i den andenbedste række i England.

Den danske midtbanemand var 16 år, da han skiftede hjembyen Esbjerg og Esbjerg fB ud med Huddersfield. Siden tog han turen op gennem ungdomsrækkerne og var med til at spille klubben op i Premier League i 2017.

Læs også:Vestergaard og Højbjerg slog Billing i meget livligt danskeropgør




LIVE

VM-LIVE: Kæmpe stjerne starter inde for Bosnien

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Viaplay med stor AGF-nyhed

Tæt på at købe FC København-spiller

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Zanka ville spille gratis for FC København

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’

Kontroversielt? VM-boss forhandler med denne klub

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

AGF i Europa: Svær lodtrækning kan gavne senere

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Her er FCK’s modstander i Conference League

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Sydafrika snyder tamme Tjekkiet

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Schweiz – Bosnien-Hercegovina

Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner