Brentford-dansker skal oppe sig, mener ekspert

Flere danskere kommer til at spille afgørende roller for Brentford, hvoraf en skal oppe sig, vurderer Per Frimann. Og så mener han, at Mikkel Damsgaard kan blive et scoop for Premier League-klubben.



Brentford skal i gang med “den svære toer”. For anden sæson i træk skal den danskerglade klub nemlig forsøge at overleve i Premier League.

Den opgave gøres ikke nemmere af, at Christian Eriksen har forladt holdet til fordel for Manchester United, og Per Frimann er også en smule bekymret for, om Thomas Franks mandskab kan sikre sig endnu en sæson i Englands fineste fodboldselskab.

– Jeg er en lille smule bekymret. De har skabt et sindssygt godt kollektiv, hvor de er fokuserede på detaljer, og det handler også om deres brug af data, eksempelvis ved dødbolde. Der har de været knivskarpe. Men i testkampen mod Wolfsburg indkasserede de to dødbolde, og der tænkte man, at det ikke lignede Brentford.

– De må ikke svigte på de helt grundlæggende ting som at forsvare dødbolde, men også generelt at stå stærkt i forsvaret, for det var de gode til i sidste sæson, siger Viaplay-eksperten.

I sidste sæson var der flere danskere, der spillede nøgleroller hos Brentford, og det skal der igen være, hvis de skal overleve i Premier League. Det gælder ikke mindst landsholdsspillerne Christian Nørgaard og Mathias Jensen, hvor sidstnævnte ikke havde en imponerende 2021/22-sæson.

– Christian Nørgaard har udviklet sig til at være en kæmpe profil i Premier League, og det er tankevækkende, at der ikke er større klubber ude efter ham. Det ved jeg selvfølgelig ikke, om der har været, men han er så dygtig en spiller nu, at han kan spille i større klubber.

– Og så skal Mathias Jensen blive bedre, for han kan meget vel blive den, der skal være den kreative kraft [efter Eriksens skifte, red.]. Han havde ikke en så god sæson, og i forhold til at beholde sin plads på landsholdet, tror jeg, at det vigtigt at han lægger 20-30 procent på, lyder det fra Per Frimann.

Mathias Jensen skal dog formentlig ikke egenhændigt udfylde hullet, Eriksen har efterladt. Brentford meldes i forhandlinger med den danske landsholdskreatør Mikkel Damsgaard, der efter gennembruddet ved EM sidste år har haft en turbulent tid med sygdom og skader i Sampdoria.

Og hvis det lykkes Thomas Frank og kompagni at hente Mikkel Damsgaard, gør de et scoop, hvis man spørger Per Frimann. 

– Hvis Damsgaard er helt frisk, vil det være et scoop. Der er dem, der spørger, om han er fysisk klar til Premier League, men han er så klog og teknisk stærk og hans spilintelligens er på niveau med Eriksen, så det vil være et spørgsmål om tilvænning, og så vil han være en god spiller, hvis han undgår skaderne. Det ville være super, synes jeg, og det er logisk, at man går efter ham, mener han.

Brentford indleder sæsonen i Premier League mod Leicester City søndag klokken 15.00. Kampen kan ses på Viaplay eller 3Max. 

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.





INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A

– Priserne er eksploderet

AGF – OB



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Skal smadre transferrekord for FCK-spiller

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

FC Midtjylland – FC København

Brian Riemer på plads til topkamp

Brøndby IF – Randers FC

Spændende OB-nyhed

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker

Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Silkeborg IF – Viborg FF

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

De vil have Martin Braithwaite

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Transfers: Man har fået ilt til hjernen

Medier fælder hård dom

Bekræfter: Godt nyt for FC København

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Vejle Boldklub – FC Fredericia

126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

Ramt af pointstraf

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

‘De går amok!’

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig