Der er en masse danskere på førsteholdet i Brentford, og mens landsholdsbobleren Henrik Dalsgaard forlader Premier League-oprykkerne til fordel for FC Midtjylland denne sommer, er der fundet plads til endnu en spiller med rødbedefarvet pas i truppen.
Manager Thomas Frank og kompagni hiver nemlig det danske midtbanetalent Mads Bidstrup op i førsteholdstruppen. Det meddeler Brentford på sin hjemmeside.
20-årige Mads Bidstrup har en fortid i FC København og RB Leipzig, og han kom til den engelske klub sidste sommer. Mod slutningen af den forgangne sæson debuterede det danske talent for Brentford og fik spilletid i fem af sæsonens sidste seks kampe. Nu er der udsigt til spilletid i Premier League for Bidstrup.
Manager Thomas Frank kalder midtbanespillerens udvikling for en succeshistorie.
– Jeg synes, Mads er endnu en succeshistorie fra B-holdet og den strategi, som vi har for at få unge spillere igennem. Han kom til os for et år siden, selvfølgelig med planen om at få ham forfremmet til førsteholdet på et tidspunkt. Han var uheldig med en knæskade, men han er kommet igennem det og er et rigtig godt sted nu.
– Han har vist en utrolig mentalitet og træningsindsats, og jeg tror, han kan spille som 6’er eller 8’er. Hans presspil er fremragende i det område, som han er i stand til at dække på banen, og han har også et godt tempo med bolden og med at få den fremad. Han går en meget spændende fremtid i møde, og vi kan ikke vente med at fortsætte med at udvikle ham, siger Thomas Frank ifølge Brentfords hjemmeside.
Foruden Mads Bidstrup er danske Mads Bech Sørensen, Mads Roerslev, Luka Racic, Mathias Jensen og Christian Nørgaard i førsteholdstruppen. Emiliano Marcondes var også en profil i den forgangne sæson, men har kontraktudløb.
Marcondes forhandler ifølge eget udsagn med Brentford, men der er også interesse fra flere store ligaer. Læs et interview med ham her.
LIVE
LIVE: Voldsom kritik
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Brøndby udtager 24 spillere til Superliga-kamp
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
NYHEDER
