Der er en masse danskere på førsteholdet i Brentford, og mens landsholdsbobleren Henrik Dalsgaard forlader Premier League-oprykkerne til fordel for FC Midtjylland denne sommer, er der fundet plads til endnu en spiller med rødbedefarvet pas i truppen.
Manager Thomas Frank og kompagni hiver nemlig det danske midtbanetalent Mads Bidstrup op i førsteholdstruppen. Det meddeler Brentford på sin hjemmeside.
20-årige Mads Bidstrup har en fortid i FC København og RB Leipzig, og han kom til den engelske klub sidste sommer. Mod slutningen af den forgangne sæson debuterede det danske talent for Brentford og fik spilletid i fem af sæsonens sidste seks kampe. Nu er der udsigt til spilletid i Premier League for Bidstrup.
Manager Thomas Frank kalder midtbanespillerens udvikling for en succeshistorie.
– Jeg synes, Mads er endnu en succeshistorie fra B-holdet og den strategi, som vi har for at få unge spillere igennem. Han kom til os for et år siden, selvfølgelig med planen om at få ham forfremmet til førsteholdet på et tidspunkt. Han var uheldig med en knæskade, men han er kommet igennem det og er et rigtig godt sted nu.
– Han har vist en utrolig mentalitet og træningsindsats, og jeg tror, han kan spille som 6’er eller 8’er. Hans presspil er fremragende i det område, som han er i stand til at dække på banen, og han har også et godt tempo med bolden og med at få den fremad. Han går en meget spændende fremtid i møde, og vi kan ikke vente med at fortsætte med at udvikle ham, siger Thomas Frank ifølge Brentfords hjemmeside.
Foruden Mads Bidstrup er danske Mads Bech Sørensen, Mads Roerslev, Luka Racic, Mathias Jensen og Christian Nørgaard i førsteholdstruppen. Emiliano Marcondes var også en profil i den forgangne sæson, men har kontraktudløb.
Marcondes forhandler ifølge eget udsagn med Brentford, men der er også interesse fra flere store ligaer. Læs et interview med ham her.
LIVE
TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
OPTAKT
Portugal – Spanien
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
OPTAKT
Brasilien – Norge
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Feyenoord lurer på Sabil Hansen
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
Brasiliansk boost før Norge
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
OPTAKT
USA – Belgien
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
EKSKLUSIVT
