Brentford hiver dansk talent op: En succeshistorie

Endnu en dansker kommer i førsteholdstruppen i Brentford.



Der er en masse danskere på førsteholdet i Brentford, og mens landsholdsbobleren Henrik Dalsgaard forlader Premier League-oprykkerne til fordel for FC Midtjylland denne sommer, er der fundet plads til endnu en spiller med rødbedefarvet pas i truppen.

Manager Thomas Frank og kompagni hiver nemlig det danske midtbanetalent Mads Bidstrup op i førsteholdstruppen. Det meddeler Brentford på sin hjemmeside.

20-årige Mads Bidstrup har en fortid i FC København og RB Leipzig, og han kom til den engelske klub sidste sommer. Mod slutningen af den forgangne sæson debuterede det danske talent for Brentford og fik spilletid i fem af sæsonens sidste seks kampe. Nu er der udsigt til spilletid i Premier League for Bidstrup.

Manager Thomas Frank kalder midtbanespillerens udvikling for en succeshistorie.   

– Jeg synes, Mads er endnu en succeshistorie fra B-holdet og den strategi, som vi har for at få unge spillere igennem. Han kom til os for et år siden, selvfølgelig med planen om at få ham forfremmet til førsteholdet på et tidspunkt. Han var uheldig med en knæskade, men han er kommet igennem det og er et rigtig godt sted nu.

– Han har vist en utrolig mentalitet og træningsindsats, og jeg tror, han kan spille som 6’er eller 8’er. Hans presspil er fremragende i det område, som han er i stand til at dække på banen, og han har også et godt tempo med bolden og med at få den fremad. Han går en meget spændende fremtid i møde, og vi kan ikke vente med at fortsætte med at udvikle ham, siger Thomas Frank ifølge Brentfords hjemmeside.

Foruden Mads Bidstrup er danske Mads Bech Sørensen, Mads Roerslev, Luka Racic, Mathias Jensen og Christian Nørgaard i førsteholdstruppen. Emiliano Marcondes var også en profil i den forgangne sæson, men har kontraktudløb. 

Marcondes forhandler ifølge eget udsagn med Brentford, men der er også interesse fra flere store ligaer. Læs et interview med ham her.  





Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?




LIVE

LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM

‘Der vil være interesse, når man spiller som jeg’

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Han er førende til at erstatte Hjulmand



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

FC Nordsjælland køber offensiv profil



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

De overvejer Christian Eriksen

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Raser: Det er latterligt!

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil