Brentford var nede i sækken, men slog på en fremragende anden halvleg lørdag London-rivalen Tottenham 3-1 på udebane efter to scoringer af Bryan Mbeumo og et af Yoane Wissa.
Brentford holdt med sejren live i en meget spinkel chance for en europæisk billet. Tottenham og Brentford har henholdsvis 57 og 56 point i et meget tæt felt omkring 6.- 9.-pladsen.
Mathias Jensen var eneste dansker i startopstillingerne, men i pausen smed Thomas Frank også Mikkel Damsgaard i aktion til fordel for den tidligere FC Midtjylland-profil Frank Onyeka, og han fik sat et godt aftryk.
Også Mathias "Zanka" Jørgensen og Mads Roerslev kom i aktion i en kamp, hvor Tottenham var helt uden Pierre-Emile Højbjerg for kun anden gang i Premier League i denne sæson.
Tottenham var klart dominerende i første halvleg, hvor Brentford i kamp ét efter topscorer Ivan Toneys otte måneder lange karantæne for overtrædelser af det engelske forbunds bettingregler kun i glimt truede hjemmeholdet i omstillingsspillet.
Allerede efter otte minutter strålede Harry Kane. Svenske Dejan Kulusevski trillede bolden en meters penge, og den engelske stjerneangriber bragede fra godt 25 meter bolden op i hjørnet uden chance for Brentford-keeper David Raya.
Målet var Kanes 28 i Premier League i denne sæson, og han er dermed med stor afstand toer på topscorerlisten efter Manchester Citys målmaskine, der har lavet 36 mål.
Tottenham havde en lille håndfuld muligheder for at øge til 2-0 inden pausen, men Brentford-defensiven kæmpede bravt, og Raya tog sig af forsøgene inden for rammen.
Bedømt alene på de første 50 minutter var det med andre ord mod spil og chancer, da Damsgaard satte Yoane Wissa i scene omkring feltkanten. Wissa spillede bolden videre til Bryan Mbeumo, som fladt fandt en vej forbi Fraser Forster.
12 minutter senere var Damsgaard med til at erobre bolden på midten af banen og sætte backen Aaron Hickey i scene på højrekanten. Skotten fandt med en syleskarp pasning Mbeumo i dybden, og fra en spids vinkel lynede camerouneren for anden gang.
En bolderobring højt i banen førte til Wissas 3-1-træffer assisteret af Mbeumo i slutfasen, hvor Tottenham havde skuffende lidt at byde ind med.
David Raya lavede i overtiden en stor dobbeltredning og kronede på den måde en suveræn halvleg af Thomas Franks tropper.
/ritzau/
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
Chok i OB – siger op efter seks dage
NYHEDER
Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt
NYHEDER
Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm
MEDIE
Disse fire klubber meldes varme på Franculino
Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter
Superliga-profil får trænerlicens
EKSKLUSIVT
Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding
EKSKLUSIVT
– Jeg har sagt det til alle omkring mig
NYHEDER
Vanvittige Norge tæt på vild triumf
TOPNYHED
Brøndby-stjerne skadet
TOPNYHED
Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!
INTERVIEW
Jens Stage med overraskende transfer-melding
INTERVIEW
Neuers ord ramte Højbjerg
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner til Wolfsburg?
Kæk FCK’er: ‘Har fået skæld ud’
TOPNYHED
Gravesen kommer med ‘kæmpe advarsel’ til FCK
EKSKLUSIVT
‘AC’ med spændende Brøndby-melding
MEDIE
Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord
MEDIE
Storklub vil hente gratis Robert Lewandowski
TOPNYHED
Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’
NYHEDER
I dag er en kæmpe mærkedag for Danmarks landshold
NYHEDER
Wolfsburg fyrer sportsdirektør
Vil bygge statue af Messi
TRANSFER
Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’
TIPSBLADET SPECIAL
Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis
TOPNYHED
Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han
AVIS
Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet
Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger
INTERVIEW
Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Thomsen skifter til HB Køge
NYHEDER
Er det Chido Obis store chance?
INTERVIEW
Skal bombe for U21-landsholdet: Jeg vil med til VM
MEDIE
Jages af giganter – nu deaktiveres særlig klausul
Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger
Har flere gange skældt Horsens-profiler ud
NYHEDER
Kæmpeklub jagter Højbjerg
EKSKLUSIVT
Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’
NYHEDER
Har ventet 25 år: ‘Vi har knækket koden’
NYHEDER
Dansker opereret for anden gang på tre måneder
INTERVIEW
Helt vilde tal: Er sket 185 gange
TOPNYHED
Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’
Kæmpestjerne angrer
EKSKLUSIVT
Takkede nej til Superliga-klubber
DAGENS SPILFORSLAG
Tricolorii driller Gli Azzurri
Superligaboss om FCK: Pas på med det
INTERVIEW
‘Svær situation’: Fyret kort efter dansk transfer
Pernille Harder med perlemål
TOPNYHED
Yussuf Poulsen skadet – Riemer indkalder afløser
TRANSFER