Stor Premier League-triumf for Frank og Brentford

Efter to scoringer af Bryan Mbeumo vendte Brentford 0-1 til en 3-1-sejr på Tottenham Hotspur Stadium.



Brentford var nede i sækken, men slog på en fremragende anden halvleg lørdag London-rivalen Tottenham 3-1 på udebane efter to scoringer af Bryan Mbeumo og et af Yoane Wissa.

Brentford holdt med sejren live i en meget spinkel chance for en europæisk billet. Tottenham og Brentford har henholdsvis 57 og 56 point i et meget tæt felt omkring 6.- 9.-pladsen.

Mathias Jensen var eneste dansker i startopstillingerne, men i pausen smed Thomas Frank også Mikkel Damsgaard i aktion til fordel for den tidligere FC Midtjylland-profil Frank Onyeka, og han fik sat et godt aftryk.

Også Mathias "Zanka" Jørgensen og Mads Roerslev kom i aktion i en kamp, hvor Tottenham var helt uden Pierre-Emile Højbjerg for kun anden gang i Premier League i denne sæson.

Tottenham var klart dominerende i første halvleg, hvor Brentford i kamp ét efter topscorer Ivan Toneys otte måneder lange karantæne for overtrædelser af det engelske forbunds bettingregler kun i glimt truede hjemmeholdet i omstillingsspillet.

Allerede efter otte minutter strålede Harry Kane. Svenske Dejan Kulusevski trillede bolden en meters penge, og den engelske stjerneangriber bragede fra godt 25 meter bolden op i hjørnet uden chance for Brentford-keeper David Raya.

Målet var Kanes 28 i Premier League i denne sæson, og han er dermed med stor afstand toer på topscorerlisten efter Manchester Citys målmaskine, der har lavet 36 mål.

Tottenham havde en lille håndfuld muligheder for at øge til 2-0 inden pausen, men Brentford-defensiven kæmpede bravt, og Raya tog sig af forsøgene inden for rammen.

Bedømt alene på de første 50 minutter var det med andre ord mod spil og chancer, da Damsgaard satte Yoane Wissa i scene omkring feltkanten. Wissa spillede bolden videre til Bryan Mbeumo, som fladt fandt en vej forbi Fraser Forster.

12 minutter senere var Damsgaard med til at erobre bolden på midten af banen og sætte backen Aaron Hickey i scene på højrekanten. Skotten fandt med en syleskarp pasning Mbeumo i dybden, og fra en spids vinkel lynede camerouneren for anden gang.

En bolderobring højt i banen førte til Wissas 3-1-træffer assisteret af Mbeumo i slutfasen, hvor Tottenham havde skuffende lidt at byde ind med.

David Raya lavede i overtiden en stor dobbeltredning og kronede på den måde en suveræn halvleg af Thomas Franks tropper.

/ritzau/





“Cooper fravælger Tahirovic for at hjælpe Wales”




Optakt til mandagens Superliga-bundbrag mellem Silkeborg og Vejle LIVE

LIVE: Fuld opbakning

Troels Bech slår fast: Glem det!

Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen

Interessant afsløring

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind

Danmark udtager landsholdet til skæbnekampe

Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick

Kevin Diks skriver historie

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’

Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller

Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!

Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!

‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup

Blev informeret om mulig fyring onsdag

Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion

Han stiller ultimative krav



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

AGF-fans raser over Superliga-klub

Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?

Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby

Voldsom udmelding om Froholdt

Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’

Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!

Hjulmand graver sig ned i London

Flere problemer: Damsgaard udgår med skade

Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse

‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’

Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle

Dommerekspert: Få nu lavet det system om!

Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’

Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…

Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’

Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne

Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup

Bayern er ved at løbe tør for målmænd

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

Barcelona i kæmpesejr