Bruno Fernandes scorede månedens mål: Et af de bedste i min karriere

Bruno Fernandes er ikke blot kåret til månedens spiller i Premier League. Hans ene mål mod Brighton er også udvalgt som månedens bedste. Det er et af de bedste i hans karriere, udtaler portugiseren.



Bruno Fernandes har taget Manchester United og Premier League med storm siden skiftet fra portugisiske Sporting tilbage i januar.

Midtbanespilleren blev for nyligt kåret til månedens spiller i ligaen for anden gang i træk, og oven i hatten blev portugiserens 3-0-mål mod Brighton også kåret til månedens bedste.

Målet faldt efter et flot kontraangreb fra Manchester United, der sluttede af med en fremadstormerende Bruno Fernandes, der flugtede bolden i netmaskerne.

– Den måde, som vi spillede på og scorede det mål på, gør, at det er et af de bedste mål, jeg nogensinde har scoret fra et holdperspektiv, siger Fernandes selv om målet til klubbens hjemmeside og fortsætter.

– Målet er et resultat af teamwork. H (Harry Maguire red.) vinder bolden, Nemanja (Matic red.) spiller den videre, og Mason (Greenwood red.) tager et fantastisk løb. Rashy (Marcus Rashford red.) tager også et perfekt løb og kommer så hurtigt mod mål, at forsvarsspillerne vidste, at de ikke kunne give ham plads, hvis han ikke skulle score. Det giver mere plads til mig, og når indlægget kommer, skal jeg bare score målet. 

Manchester United har endnu ikke tabt en kamp med Bruno Fernandes på holdet. Mandag skal de forsøge at fortsætte formen, når de møder Southampton.

Se eller gense det fine mål i videoen over artiklen.





LIVE

LIVE: Jacob Neestrup er landet

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Perez med kynisk besked: Det er slut for ham

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Serie A-klubber jagter Randers-profil

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Forhandler med storklub

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Superliga-oprykker varsler flere transfers



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes

Fem bud på Brøndbys nye træner

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Her er FC Københavns vej i Europa

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Liverpool – Brentford

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig