Bruno Fernandes scorede månedens mål: Et af de bedste i min karriere

Bruno Fernandes er ikke blot kåret til månedens spiller i Premier League. Hans ene mål mod Brighton er også udvalgt som månedens bedste. Det er et af de bedste i hans karriere, udtaler portugiseren.



Bruno Fernandes har taget Manchester United og Premier League med storm siden skiftet fra portugisiske Sporting tilbage i januar.

Midtbanespilleren blev for nyligt kåret til månedens spiller i ligaen for anden gang i træk, og oven i hatten blev portugiserens 3-0-mål mod Brighton også kåret til månedens bedste.

Målet faldt efter et flot kontraangreb fra Manchester United, der sluttede af med en fremadstormerende Bruno Fernandes, der flugtede bolden i netmaskerne.

– Den måde, som vi spillede på og scorede det mål på, gør, at det er et af de bedste mål, jeg nogensinde har scoret fra et holdperspektiv, siger Fernandes selv om målet til klubbens hjemmeside og fortsætter.

– Målet er et resultat af teamwork. H (Harry Maguire red.) vinder bolden, Nemanja (Matic red.) spiller den videre, og Mason (Greenwood red.) tager et fantastisk løb. Rashy (Marcus Rashford red.) tager også et perfekt løb og kommer så hurtigt mod mål, at forsvarsspillerne vidste, at de ikke kunne give ham plads, hvis han ikke skulle score. Det giver mere plads til mig, og når indlægget kommer, skal jeg bare score målet. 

Manchester United har endnu ikke tabt en kamp med Bruno Fernandes på holdet. Mandag skal de forsøge at fortsætte formen, når de møder Southampton.

Se eller gense det fine mål i videoen over artiklen.





TransferLIVE: ‘AC’ underskriver ny aftale




LIVE

VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – de er ude!

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Tordner mod VM-træner

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dame N’Doye scorer nyt job

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

‘Det største tilbageslag i min karriere’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Interessant melding om VM-profil

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Superliga-boss med spændende transfermelding

Holland – Sverige

Vil smadre transferrekord



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Tyskland – Elfenbenskysten

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Vigtigt nyt for ‘AC’

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Flere Superliga-kamp rykkes

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Får afvist bud på dansk profil