Chelsea presses af udløb: Det er ret specielt

Danske Andreas Christensen er blandt de tre forsvarsprofiler, der har kontraktudløb i Chelsea til sommer.



Til sommer står den engelske fodboldklub Chelsea til at miste næsten halvdelen af førsteholdets centrale bagkæde på grund af kontraktudløb.

Det drejer sig om danske Andreas Christensen “AC”, Antonio Rüdiger og César Azpilicueta, som alle er sat i forbindelse med andre europæiske klubber.

– Det er ret specielt, at en klub af den kaliber befinder sig i sådan en situation. Dybest set er det et udtryk for dårlig planlægning, siger Morten Bruun, der er fodboldkommentator på TV2.

Selv om spillerne i øjeblikket står i en situation med en uafklaret fremtid, er det ikke dem, som er mest pressede af situationen, mener Morten Bruun.

– Det er mere klubben, som er presset af det her end de pågældende spillere, siger Bruun, der vurderer, at Chelsea bør have en interesse i at forlænge med alle tre forsvarere.

De tre spillere er alle tre en fast bestanddel af Chelseas forsvar, der har vist sig stærkt spillende, siden manager Thomas Tuchel kom til klubben i januar 2021.

Den tyske manager har heller ikke holdt det skjult, at klubben gerne vil forlænge samarbejdet med de tre profiler, ligesom den gjorde med brasilianske Thiago Silva få dage efter årsskiftet.

I januar bekræftede manageren på et pressemøde forud for en Liga Cup-semifinale mod Tottenham, at klubben var i forhandlinger med Rüdiger om en ny kontrakt.

Også en forlængelse med Andreas Christensen var med på forhandlingsbordet i London, fortalte Tuchel tilbage i november.

– Vi håber, at bænkningen kan få indflydelse på forhandlingerne om en ny kontrakt, sagde tyskeren dengang, efter at den danske forsvarer var blevet udeladt i to kampe på grund af kontraktsituationen.

Men trods efterårets bænkning af Christensen, er Morten Bruun ikke bekymret for den 25-årige danskers spilletid.

– Den uløste kontraktsituation kommer ikke til at gavne AC. Men hvis klubben skulle være konsekvent, skulle den også udelukke Rüdiger og Azpilicueta.

– Og det ville være vanvittigt. Så klubben har ikke råd til en intern boykot af egne spillere, vurderer fodboldkommentatoren.

Trods en uvished om fremtiden tror Bruun, der selv er tidligere fodboldspiller, ikke, at det påvirker de pågældende spillere.

– Jeg tror, at det fylder i spillernes hoveder. Men der er mindst lige så mange eksempler på, at folk spiller rigtig godt, når kontraktudløb nærmer sig, siger han og fremhæver det som mulig motivationsfaktor.

Chelsea får tirsdag aften besøg af de franske mestre fra Lille. Opgøret er det første af to ottendedelsfinaler i Champions League med kampstart klokken 21.

/ritzau/





Brøndby-stjerne er tvivlsom til FCK-brag




INTERVIEW

‘Flere Wolfsburg-spillere bliver utilfredse nu’

Jacob Neestrup er blevet syg før derby

Vild AaB-debut: Nu spiller han 4. division

I chok over Christian Eriksen

‘Thomasberg havde været et kæmpe Brøndby-scoop’

Brøndby bekræfter: Historisk handel

Afsløring: FC København sælger German Onugkha

Thomas Frank foreslår ‘kontroversiel’ ændring



TOPNYHED

Han fyrede Hjulmand: Nu kommer han med sin spådom

– Eriksen var 100 procent klar på denne klub

Så mange millioner tjener Kasper Hjulmand

Reagerer på Eriksen-bombe: ‘Efterladt i mørket’

– De to kan blive ligeså gode som Pogacar og jeg



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Vingegaard elsker et godt glas vin

Floppede: – En tung og træt omgang traktorfodbold

Færdig inden jul? ‘Han ser fortabt ud’

Afslører særlig Højlund-klausul

Martin Braithwaite i nyt projekt – hyldes af fans



Carsten V Jensen CV AGF Jacob Nielsen Lars Fournais TOPNYHED

Ekspert hylder AGF-transfer: Rigtig, rigtig godt!

Dansk boss jubler over Christian Eriksen

Nedslående melding fra Vingegaard

Kæmpe Eriksen-bombe: ‘Mit livs største afsløring’

Svarer journalist igen: ‘Hør her!’

Brøndby-boss: Derfor sælger vi Ekene Chukwuani

Thomas Gravesen er på Wegovy

– FCK har det ‘nemmeste’ program 

Én kamp i FCK – nu er han på storklubs andethold

Skal han også til Brøndby?

Frederik Birk vil ikke sige farvel endnu

– Frederik Birk blev efterladt fuldstændig alene

Genforening? ‘Christian Eriksen er fantastisk’



TOPNYHED

Klubløs og falleret – er hans karriere slut?

15-årig kom på banen for FC København

Afslører: Bød på FC København-angriber

Voldsomt: Chelsea anklages for massivt regelbrud

Dolberg fortæller om kæmpe ambitioner

Kritiserer trio: De har ikke grebet chancen

– Det er en risikabel tankegang, ‘PC’!

Tidligere FCM’er skifter klub: ‘Gik efter pengene’

Tottenhams største genistreg

Fremhæver bænket dansker

Brian Riemer glæder sig over Eriksen-skifte

Fanballade vil give plet på straffeattesten

‘Ikke i tvivl om det’

Underholdning i Frankfurt

Nyt Vuelta-drama: Afgørende etape ændret drastisk

Landsholdslegende: Det er afgørende for Eriksen

Eriksen glæder sig til Wolfsburg-eventyr

Svenske landsholdsstjerner sender åbent brev

Et godt transfervindue, men…

Glimrende for Vingegaard – nu venter skæbnedag

Alt, du skal vide om Eriksens nye klub

Det kan blive galt eller genialt for Eriksen

Ny Brøndby-træner havde åben konflikt med Laudrup