Christian Eriksen på vej til Real Madrid? Det vil være god PR

Åge Hareide har noteret sig de mange rygter om Christian Eriksen og Real Madrid, men han blander sig ikke.



Rygterne om Real Madrid og Christian Eriksen er for alvor taget til de seneste par dage, og det har blandt andet lydt, at den danske landsholdsspiller står til at blive præsenteret i den spanske kongeklub kort efter Tottenhams Champions League-finale mod Liverpool FC den 1. juni. 

Dermed kan Christian Eriksen blive den første dansker i Real Madrid siden Thomas Gravesen, der slog sine folder i den spanske hovedstad fra 2005 til 2006. Tidligere har også Michael Laudrup og Henning Jensen været i Real Madrid.

Landstræner Åge Hareide er ikke i tvivl om, at Christian Eriksen vil kunne begå sig i storklubben.

– Michael Laudrup blev et ikon, efter han havde spillet i begge klubber dernede (Real Madrid og FC Barcelona, red.), og Christian er måske et ikon allerede. Det vil være god PR, men Tottenham er i Champions League-finalen. Det er Real Madrid ikke, siger Hareide og fastslår, at han slet ikke er involveret i Eriksens fremtid på fodboldbanen:

– Vi har ikke snakket om fremtiden, og det gør jeg ikke med nogle spillere. Min oplevelse er, at de fleste spillere har det godt, hvor de er, og vores opgave er at bakke op her og nu. Der er nogle, der spørger mig inden et klubskifte, men hvis de vil arbejde med det selv, blander jeg mig ikke. 

Christian Eriksen og Tottenham spiller Champions League-finale 1. juni, og seks dage senere skal Eriksen igen i kamp, når han sammen med holdkammeraterne på landsholdet møder Irland. Kort efter venter også et opgør mod Georgien, inden Christian Eriksen kan gå på velfortjent sommerferie.

Åge Hareide er ikke bange for, at Eriksen er slidt op til landskampene.

– Jeg tror, det er godt for Christian. Han er en dreng, der elsker at spille fodbold, og han har spillet meget, men han bliver ikke så træt i hovedet som mange andre. Det er imponerende, og han har en stor lyst til at spille. Når Christian møder ind med landsholdet, er han første mand på træningsbanen, og han spiller med hjertet. Han har evnen til at løbe langt, selv om han har trætte ben. Det skal nok blive godt for ham, og jeg håber, han vinder finalen, fastslår landstræneren.

Christian Eriksen har kontrakt med Tottenham frem til sommeren 2020. 





LIVE

VM-LIVE: Alexander Zorniger i voldsom FIFA-kritik

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Sunderland jagter dansk guldfugl

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

I dialog med Steve Cooper

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Marcondes afviser tilbud, men…

Jens Stage-skifte i fare

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Alexander Lind i kæmpe hyldest

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Tordner mod VM-træner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Tyskland – Elfenbenskysten

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Dame N’Doye scorer nyt job

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for

Superliga-boss med spændende transfermelding

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Viaplay med stor AGF-nyhed

‘Det største tilbageslag i min karriere’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen