Christian Eriksen på vej til Real Madrid? Det vil være god PR

Åge Hareide har noteret sig de mange rygter om Christian Eriksen og Real Madrid, men han blander sig ikke.



Rygterne om Real Madrid og Christian Eriksen er for alvor taget til de seneste par dage, og det har blandt andet lydt, at den danske landsholdsspiller står til at blive præsenteret i den spanske kongeklub kort efter Tottenhams Champions League-finale mod Liverpool FC den 1. juni. 

Dermed kan Christian Eriksen blive den første dansker i Real Madrid siden Thomas Gravesen, der slog sine folder i den spanske hovedstad fra 2005 til 2006. Tidligere har også Michael Laudrup og Henning Jensen været i Real Madrid.

Landstræner Åge Hareide er ikke i tvivl om, at Christian Eriksen vil kunne begå sig i storklubben.

– Michael Laudrup blev et ikon, efter han havde spillet i begge klubber dernede (Real Madrid og FC Barcelona, red.), og Christian er måske et ikon allerede. Det vil være god PR, men Tottenham er i Champions League-finalen. Det er Real Madrid ikke, siger Hareide og fastslår, at han slet ikke er involveret i Eriksens fremtid på fodboldbanen:

– Vi har ikke snakket om fremtiden, og det gør jeg ikke med nogle spillere. Min oplevelse er, at de fleste spillere har det godt, hvor de er, og vores opgave er at bakke op her og nu. Der er nogle, der spørger mig inden et klubskifte, men hvis de vil arbejde med det selv, blander jeg mig ikke. 

Christian Eriksen og Tottenham spiller Champions League-finale 1. juni, og seks dage senere skal Eriksen igen i kamp, når han sammen med holdkammeraterne på landsholdet møder Irland. Kort efter venter også et opgør mod Georgien, inden Christian Eriksen kan gå på velfortjent sommerferie.

Åge Hareide er ikke bange for, at Eriksen er slidt op til landskampene.

– Jeg tror, det er godt for Christian. Han er en dreng, der elsker at spille fodbold, og han har spillet meget, men han bliver ikke så træt i hovedet som mange andre. Det er imponerende, og han har en stor lyst til at spille. Når Christian møder ind med landsholdet, er han første mand på træningsbanen, og han spiller med hjertet. Han har evnen til at løbe langt, selv om han har trætte ben. Det skal nok blive godt for ham, og jeg håber, han vinder finalen, fastslår landstræneren.

Christian Eriksen har kontrakt med Tottenham frem til sommeren 2020. 





Sender stikpille til FC København-flop




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Amir Richardson scorer kassen i FC København



Kæmpekøb retur til FC København?

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Han er færdig i Brøndby

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen

Sønderjyske – Brøndby IF

Silkeborg IF – Randers FC

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Oddset styrtdykker

Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Spår stor transferaktivitet i FC København

Ståle Solbakken overvejede at sige op



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Viborg FF – FC Nordsjælland

FC Fredericia – OB