Christian Eriksen på vej til Real Madrid? Det vil være god PR

Åge Hareide har noteret sig de mange rygter om Christian Eriksen og Real Madrid, men han blander sig ikke.



Rygterne om Real Madrid og Christian Eriksen er for alvor taget til de seneste par dage, og det har blandt andet lydt, at den danske landsholdsspiller står til at blive præsenteret i den spanske kongeklub kort efter Tottenhams Champions League-finale mod Liverpool FC den 1. juni. 

Dermed kan Christian Eriksen blive den første dansker i Real Madrid siden Thomas Gravesen, der slog sine folder i den spanske hovedstad fra 2005 til 2006. Tidligere har også Michael Laudrup og Henning Jensen været i Real Madrid.

Landstræner Åge Hareide er ikke i tvivl om, at Christian Eriksen vil kunne begå sig i storklubben.

– Michael Laudrup blev et ikon, efter han havde spillet i begge klubber dernede (Real Madrid og FC Barcelona, red.), og Christian er måske et ikon allerede. Det vil være god PR, men Tottenham er i Champions League-finalen. Det er Real Madrid ikke, siger Hareide og fastslår, at han slet ikke er involveret i Eriksens fremtid på fodboldbanen:

– Vi har ikke snakket om fremtiden, og det gør jeg ikke med nogle spillere. Min oplevelse er, at de fleste spillere har det godt, hvor de er, og vores opgave er at bakke op her og nu. Der er nogle, der spørger mig inden et klubskifte, men hvis de vil arbejde med det selv, blander jeg mig ikke. 

Christian Eriksen og Tottenham spiller Champions League-finale 1. juni, og seks dage senere skal Eriksen igen i kamp, når han sammen med holdkammeraterne på landsholdet møder Irland. Kort efter venter også et opgør mod Georgien, inden Christian Eriksen kan gå på velfortjent sommerferie.

Åge Hareide er ikke bange for, at Eriksen er slidt op til landskampene.

– Jeg tror, det er godt for Christian. Han er en dreng, der elsker at spille fodbold, og han har spillet meget, men han bliver ikke så træt i hovedet som mange andre. Det er imponerende, og han har en stor lyst til at spille. Når Christian møder ind med landsholdet, er han første mand på træningsbanen, og han spiller med hjertet. Han har evnen til at løbe langt, selv om han har trætte ben. Det skal nok blive godt for ham, og jeg håber, han vinder finalen, fastslår landstræneren.

Christian Eriksen har kontrakt med Tottenham frem til sommeren 2020. 







Optakt til mandagens Superliga-bundbrag mellem Silkeborg og Vejle LIVE

LIVE: SIF må undvære profil

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Offentliggøres i dag

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Andreas Christensen afviser tilbud

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Leverkusen – Bayern

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Den største genistreg i Superligaen?



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’