Det danske fodboldlandshold må formentlig klare sig uden midtbanespilleren Christian Nørgaard i fredagens Nations League-udekamp mod Frankrig.
En forstrækning i læggen driller danskeren, og han anser det selv for tæt på urealistisk at blive kampklar allerede til på fredag.
– Fredag kunne godt se ud til at være lidt for tidligt. Som det ser ud lige nu, er jeg ikke i spil til den kamp, men tingene kan heldigvis ændre sig.
– Der skal jo noget træning til, før jeg kan starte inde i en kamp mod Frankrig. Heldigvis har vi fire kampe, så det er lidt anderledes end normalt, og det giver mig lidt mere tid til at blive klar til de andre kampe, siger Christian Nørgaard.
Da landsholdet tog hul på forberedelserne mandag, måtte Nørgaard nøjes med at lave løbeøvelser, mens holdkammeraterne trænede med bold. Tirsdag skal Brentford-spilleren heller ikke træne med holdkammeraterne.
Efter fredagens udekamp mod Frankrig venter der også en udekamp mod Østrig, før Kroatien og dernæst Østrig gæster Parken. Alle fire kampe spilles i løbet af en periode på 11 dage. Nørgaard håber at få en rolle i en eller flere af de tre sidste kampe.
– Jeg fik et vrid i min fod, og jeg har fået en mindre forstrækning oppe i læggen. Så det er ikke nogen slem skade som sådan, men det er da lidt presset, når vi skal spille kampe snart. Jeg håber, at jeg bliver klar til at få nogle minutter i nogle af dem.
– Det står okay til med genoptræningen. Vi skal stadigvæk se det an de næste par dage, inden vi tager en beslutning. Men jeg er mødt ind i lejren, fordi jeg regner med at kunne spille, selv om det måske ikke bliver i alle fire kampe, siger Nørgaard.
Det var også forstrækningen, der forhindrede ham i at spille Brentfords sidste Premier League-kamp i sæsonen.
I alt blev han noteret for 35 ligakampe i sæsonen, og han blev kåret til årets spiller i klubben.
– Det har været en fantastisk første sæson i Premier League, og det er selvfølgelig også fedt og et kæmpe skulderklap at blive kåret til den bedste spiller af holdkammeraterne og fansene, siger Christian Nørgaard.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Brøndby forlænger med stortalent
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TIPSBLADET SPECIAL
