Der må have været lidt deja-vu-oplevelse for Chelseas spillere, da London-holdet blev sendt ud af FA Cuppen af Manchester City, som sejrede med 4-0.
I november blev Chelsea sendt ud af Liga Cuppen af selv samme City. Dengang var cifrene ganske vist 2-0, men søndag blev de to første mål også scoret af henholdsvis Riyad Mahrez og Julian Alvarez, som det var tilfældet i november.
City var klart det bedste hold på banen søndag, hvor Chelsea fortsatte de spillemæssige problemer, som har bragt holdet ind i en sløj periode de seneste måneder.
Siden Chelsea slog Aston Villa i Premier League midt i oktober, har holdet spillet 11 kampe. Udover to smalle sejre i Champions League-gruppen mod Salzburg og Dinamo Zagreb, er det kun blevet til en enkelt sejr.
I de seneste otte Premier League-kampe er kun Bournemouth blevet slået. Fire kampe er blevet tabt.
At dømme ud fra indsatsen på Etihad Stadium søndag er bedringen ikke lige rundt om hjørnet.
Chelsea havde intet at komme med, og allerede ved pausen var kampen afgjort med Citys føring på 3-0.
Riyad Mahrez smækkede et frispark op i hjørnet på flotteste vis, mens Julian Alvarez omsatte et straffespark på mindre overbevisende facon.
45 suveræne minutter inden pausen blev kronet med et smukt opspil. Det afsluttede Phil Foden ved let at dirigere bolden i nettet tæt under mål.
Anden halvleg blev en kedelig omgang. Manchester City behøvede ikke at gøre mere, og Chelsea ville gerne undgå en stor ydmygelse.
Det gav en anden halvleg uden samme underholdning som i de første 45 minutter.
Phil Foden trak kampens andet straffespark fem minutter før tid. Denne gang fik Mahrez chancen fra pletten og hamrede det sidste søm i Chelsea-kisten med stor sikkerhed.
Chelsea var ikke det eneste Premier League-hold, som langtfra kunne være indsatsen bekendt søndag.
Aston Villa havde besøg af Stevenage fra League Two, Englands fjerdebedste række, og førte længe 1-0. Et straffespark og rødt kort til Leander Dendoncker fem minutter før tid vendte imidlertid det hele på hovedet.
Jamie Reid scorede på straffesparket, og i tillægstiden sørgede Dean Campbell for sensationen med sejrsmålet til 2-1 på Villa Park.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Bech afslører – har fået flere penge
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Viborg laver et historisk salg
TOPNYHED
‘Jeg forstår det ikke – der ligger ikke et bud’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rosenborg vil købe rekorddyr Chiakha
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 18 superstjerner der missede Superligaen
NYHEDER
‘Det er noget afsindigt rod’
NYHEDER
Magisk sæsonpremiere for Mathias Kvistgaarden
LIVE
Superliga-LIVE: Kæmpe OB-flop
TOPNYHED
FCM har lige tjent 7,5 millioner på ét sekund
EKSKLUSIVT
Superliga-transferrekord kan blive endnu vildere
Her kan du se Arsenal mod Manchester City
STORT INTERVIEW
Historisk FCK-krise: Bør jeg ikke udtale mig om
OPTAKT
Randers FC – FC København
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
TV 2-ekspert med klar besked om Chiakha-transfer
TOPNYHED
Sportschef revser dansker efter klubskifte
NYHEDER
Graulund: ‘Transfer var fiasko fra start til slut’
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
STORT INTERVIEW
Husker du Jonathan Richter? Jagter vild bedrift
NYHEDER
Patrick Dorgu på tavlen for Man Utd
Farzam om ny Brøndby-spiller: Jeg får opkald
TRANSFER
OB køber angriberen Alexander Ahl-Holmström
NYHEDER
B.93: De overtager for Kasper Lorentzen
NYHEDER
Diant Ramajs FCK-skifte forsinket
EKSKLUSIVT
Sker dansk kæmpetransfer? ‘Ramt smertegrænsen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson på plads i Al-Ettifaq
EKSKLUSIVT
Afgiver hjemmefordel i pokalen til Superliga-klub
HELT VILDT
Bekræfter: Denis Vavro smidt ud af truppen
NYHEDER
Tidligere FCK-talent Tristan Panduro får debut
INTERVIEW
‘Han kan tage store skridt i Brøndby’
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – Brøndby sparer millioner
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Dansk kæmpetransfer: Dét glæder jeg mig til
MEDIE