City giver Burnley lussing og kedeligt deja-vu

For femte gang i træk vandt Manchester City med 5-0 over Burnley på hjemmebane og nærmer sig topstriden.



Manchester City havde i den grad lagt den seneste lille scorings- og resultatmæssige krise bag sig, da holdet lørdag tog imod Burnley i Premier League.

Fra start stod der City på det hele, og med tre scoringer før pausen havde vicemestrene reelt afgjort kampen halvvejs og endte med en sejr på 5-0.

City havde ellers noget uvant blot scoret to mål i holdets seneste tre kampe, som havde givet et nederlag, en uafgjort og en smal sejr.

Sejren sender City op på ottendepladsen, seks point fra førende Liverpool. Burnley har kun et enkelt point til nedrykningsstregen og har blot nettet fire gange i ni ligakampe.

Et kig på holdenes tidligere møder i Manchester har nok givet Burnley nervøse trækninger forud for kampen. De seneste tre besøg hos Guardiolas stjernehold var således også endt med 0-5.

Allerede efter seks minutter fangede hjemmeholdet Burnley i sjælden fremdrift. Et par hurtige afleveringer gav Riyad Mahrez en afslutning i fri position, og så var City i front.

Klasseforskellen var udtalt og kunne aflæses på såvel måltavle som statistikker.

Læs også:Han er Guardiolas skuffelse og Mourinhos helt

Burnley havde ikke en eneste afslutning før pausen og nød blot boldbesiddelse i 26 procent af tiden.

Holdet stod egentlig okay i den kompakte defensiv, men selv de mindste fejl eller sprækker i muren blev straffet af Pep Guardiolas mandskab.

En af dem kom, da Mahrez sneg sig fri ved Burnleys mållinje på kanten af feltet ved et indkast, mens Burnley-forsvaret stod og sov. Han satte sin direkte modstander af og sparkede bolden ind via stolpen.

City havde bolden i nettet en gang mere, men målet blev annulleret. Det stoppede dog ikke Citys scoringstrang.

Små fem minutter fra pausefløjt lagde Kevin De Bruyne en flot bold hen over Burnleys højre back, og fremadstormende Benjamin Mendy flugtede flot 3-0-målet ind i modsatte side.

Det lignede noget, der kunne blevet en grim omgang for gæsterne.

City gassede lidt ned i starten af anden halvleg, og faktisk kom Burnley frem til lidt chancer.

Læs også:Fredagens rygtebørs: Barca overvejer tidligere Real Madrid-spiller

Det gjorde City dog også, men skarpheden manglede indtil midtvejs i anden halvleg, hvor den sidste, minimale rest af spænding blev suget ud af opgøret.

Først brød Kyle Walker igennem i højresiden, og inde i feltet blev bolden lagt til rette for Ferran Torres, som fladt gjorde det til 4-0.

Et par minutter senere blev netop indskiftede Phil Foden så spillet dybt i modsatte side. Han sendte bolden højt til bagstolpen på sin første berøring, hvor Mahrez med et let hovedstød fra kort afstand kunne fuldbyrde sit hattrick.

Det blev også til et 6-0-mål, men en tåspids fra Gabriel Jesus havde sneget sig i offsideposition, viste VAR-gennemgangen, og Burnley-keeper Bailey Peacock-Farrell undgik at blive noteret for et selvmål.

Det forblev, som forventet kan man næsten sige, til 5-0. Og dermed har Burnley tabt de seneste fire udekampe mod Manchester City med samlet 0-20.

/ritzau/

Læs også:Qatar bruger VM og Danmark til historiens største PR-operation
Læs også:Ti Premier League-klubber får flere fans på stadion fra næste uge
Læs også:Seks klubber har sikret sig Champions League-avancement




Brøndby IF – Viborg FF




LIVE

LIVE: Ny skade hos FCK

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Markant transfermelding om Højlund

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

United overvejer disse fem managers

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Vild spådom om FC Midtjylland



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Liverpool – Tottenham

FC Midtjylland – FC Nordsjælland



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?

Peter Kjær: Her er min bekymring

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

Sønderjyske – AGF

Supercomputer spår FCM-nedtur

– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation

PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne

OB – FC København

Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag

Barcelona – Sevilla

Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Farzam: En gave for FC København

Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland

Ekspert i svime over FC Midtjylland

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

Inter smider point i toppen af Serie A

AaB-krisen fortsætter

Tilbage efter lang pause

Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler 

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

Impotens på Emirates

Frimann uenig – Det er en tendens

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil

Manchester United – Aston Villa

Real Madrid – Elche

Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet

FCK-boss melder klar målsætning ud

Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!

Vild bonus til ny Wolfsburg-boss

CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’