Damsgaard og Onyeka bag vigtig sejr for Brentford

Manchester City slog sikkert Luton, mens Mikkel Damsgaard var medvirkede til forløsende Brentford-sejr.



Et selvmål fremtvunget af Erling Haaland kickstartede lørdag mesterskabsbejleren Manchester Citys 5-1-sejr over bundholdet Luton.

Med de tre point stryger Manchester City forbi både Liverpool og Arsenal og op på førstepladsen i Premier League, men duksepladsen kan være til låns.

Liverpool og Arsenal er således to point efter og møder søndag henholdsvis Crystal Palace hjemme og Aston Villa hjemme.

Pep Guardiolas tropper sad som ventet blytungt på spil og chancer mod nedrykningstruede Luton, der ikke skabte meget ud over en sen reducering.

City leverede omvendt et tocifret antal store muligheder, og efter bare to minutter blev det 1-0, da Haaland flugtede til en løs bold tæt under mål.

Nordmandens kiksede afslutning tog retning mod sidelinjen, men smadrede ind i hovedet på Luton-stopper Daiki Hashioka og strøg i nettet.

City-fansene var herefter vidner til totaldominans i mere end en time, inden den kroatiske midtbanespiller Mateo Kovacic efter en hjørnesparkskombination bankede kuglen kontrolleret i mål til 2-0.

Et kvarter før tid øgede Haaland kort inden sin udskiftning til 3-0 på et straffespark, inden Ross Barkley efter en fin soloaktion slettede Lutons nul på tavlen.

Spænding kom der dog aldrig. Den belgiske dribler Jeremy Doku øgede til 4-1, og i overtiden lukkede og slukkede venstrebacken Josko Gvardiol ballet.

I den anden ende af rækken hentede Thomas Franks Brentford en meget forløsende sejr efter to måneder og ni kampe uden fuld gevinst.

2-0 slog danskerklubben på hjemmebane bundproppen Sheffield United efter flere danske indslag.

Mathias "Zanka" Jørgensen fik for anden uge i træk bolden i nettet, men fik træfferen efter et frispark underkendt for offside.

I stedet fremtvang Mikkel Damsgaard med et indlæg efter godt en times spil et selvmål til 1-0, og lidt senere jublede den tidligere FC Nordsjælland-profil også over sin første træffer for Brentford i optræden nummer 49.

Desværre for ham spottede dommeren og VAR et frispark i feltet og annullerede den ellers flotte scoring fra kanten af feltet.

I stedet blev det 2-0 i overtiden, da den tidligere FC Midtjylland-profil Frank Onyeka efter 73 målløse kampe scorede sit første mål for London-klubben.

Med sejren har Brentford nu syv point ned til den forkerte side af nedrykningsstregen.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Riemer skamroser Nørgaard

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Stor profil glad for Brøndby

Det skal blive bedre, Isaksen!

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Dansk klub i salg – lægetjek booket

– Det er et møghold!



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Ser I med, Brøndby?

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

Sendt hjem fra FC København-træning

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

‘Vil du være multimillionær?’

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

Landstræner håber på Messi

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

‘Det er en gave for Danmark’

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

– Hele holdet er trygge ved ham

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

Højbjerg overvejer stor beslutning

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

‘FC København var en mulighed’

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Ungarn slagter slovenere

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Her begynder næste sæson i Superligaen

Spion? ‘Han kan høre dig’

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

Brøndby får stor bøde

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Remis i Basel