Hypen i og omkring Manchester United har fået et gigantisk løft med Cristiano Ronaldos “hjemkomst” til klubben. Men Sky Sports-eksperten Jamie Redknapp forudser alligevel visse mulige problemer i forhold til de udfordringer Ronaldos tilstedeværelse i Manchester United vil give.
– At Ronaldo er taget tilbage til Manchester United er fremragende. Det er så godt for Premier League, så godt for Manchester United. Selvfølgelig bliver Ronaldo et hit.
– Det smukke ved det bliver, at det bliver så godt at se ham tilbage. Men på den anden side – han er 36 år, og som ekspert tænker man: Hvordan får Ole (Gunnar Solskjær) plads til ham?
– Nu har de fem spillere til at spille som forreste angriber. Med Ronaldos alder kan han kun spille som central angriber. Så hvor passer Cavani så ind? Hvor skal der blive plads til Marcus Rashford?
– Ole Gunnar Solskjær får en kæmpe opgave i forhold til at gøre alle tilfredse, og der vil følge et kæmpe pres. Nu hvor han intet har vundet som United-manager, er han nødt til at vinde et eller andet. For lige meget, hvor engageret, han må være, vil det give Ole Gunnar Solskjær mange søvnløse nætter, lyder det fra Jamie Redknapp.
I kølvandet på Ronaldo til Manchester United har der da også frem mod transfervinduets lukning om under seks timer været spekuleret massivt i, om det kan betyde, at Edinson Cavani skal sælges, og rygterne om et skifte til FC Barcelona har da også floreret i løbet af dagen.
Indtil videre mangler der dog fortsat mange ting, før det kan blive en realitet, hvilket vil åbne for nogle af de problematikker, som Jamie Redknapp forudser i Manchester United.
Følg med i TRANSFER LIVE helt frem til lukningen af transfervinduet.
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Egypten – Iran
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
Supercomputer: Her er VM-finalen
Her er Tysklands vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
Dembele lavede hattrick mod de norske reserver
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
OPTAKT
Norge – Frankrig
NYHEDER
Neestrup og co. henter stjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
OPTAKT
