Til sommer har Christian Nørgaard været Brentford-spiller i seks sæsoner, og til den tid kan den danske landsholdsprofil være færdig i London-klubben.
I et interview med Viaplay har Brentford-kaptajnen i hvert fald givet udtryk for, at han godt kan se sig selv finde en ny klub til sommer, hvor hans kontrakt med Brentford udløber.
I udgangspunktet vil Christian Nørgaard ikke sige, at denne sæson føles markant anderledes for ham end de andre sæsoner, han har været i Brentford.
– Nej, jeg tror måske, at jeg har vænnet mig mere til rollen som anfører. Det har været en fornøjelse indtil videre i den her sæson. Vi har spillet noget rigtigt underholdende fodbold, og jeg føler, at mit eget niveau har været godt.
– Jeg tror måske, at der er en anderledes følelse, i og med, at man ikke har den her lange kontrakt bag sig, og følelsen af, at man er her i lang tid. Som det ser ud lige nu, så har jeg jo udløb til sommer. Jeg tror mere, at det er den der følelse af, at det her potentielt kan være den sidste sæson. Det kan gøre følelsen lidt anderledes, lyder det fra Christian Nørgaard.
Med kontrakten, der løber ud, er spørgsmålet altså, om Nørgaard skal fortsætte i Brentford, eller om den 30-årige midtbanespiller skal finde sig en ny klub.
– Jeg kan se begge scenarier udspille sig. Jeg udelukker hverken det ene eller det andet. Men jo længere tid, der går, og der ikke er noget på plads med klubben, er det jo nok scenarie nummer to, hvor jeg skal finde et andet sted at fortsætte fra sommer af.
– Det er ikke sådan, at det fylder alt lige nu, men på et eller andet tidspunkt skal der jo også tages stilling til nogle konkrete ting. Vi må se, hvordan det udspiller sig, lyder det fra Christian Nørgaard.
Christian Nørgaard har spiller 173 kampe for Brentford siden skiftet fra Fiorentina i 2019.
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe kaos i kulissen!
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
OPTAKT
Spanien – Saudi-Arabien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
MEDIE
Vil smadre transferrekord
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
OPTAKT
Holland – Sverige
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
TOPNYHED