Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’

Mathias Jensen nyder livet i øjeblikket. Han og Brentford har gang i fantastisk sæson.



Mathias Jensen er i denne sæson for alvor kommet tilbage i varmen hos Brentford. Midtbanespilleren har optrådt i 29 kampe på tværs af alle turneringer, heraf 24 i Premier League, og danskeren spiller dermed en markant rolle i sin syvende sæson for klubben.

Mathias Jensen kom til Brentford fra Celta Vigo efter et mindre vellykket ophold i Spanien, men i Vestlondon har succesen været vedvarende. I hans tid i klubben har Brentford rykket op i Premier League og siden etableret sig som et stabilt hold i den bedste engelske række.

Inden denne sæson var der dog spekulationer om, hvorvidt Jensens rolle var blevet for marginal – særligt i lyset af trænerskiftet, efter Thomas Frank forlod klubben til fordel for Tottenham.

Danskeren har imidlertid spillet sig stadig mere ind i billedet. To sene matchvinder-mål mod Manchester United og West Ham har sikret ham en fast plads i startopstillingen under den nye cheftræner Keith Andrews – et valg, der har glædet Jensen.

– Jeg havde ikke set den komme, men jeg har altid følt, at han havde noget over sig. Han har altid været god til at kommunikere og været krævende. Jeg var spændt, og det fortalte jeg ham også en af de første dage i pre-season. Det kan ikke have været nemt at overtage fra Thomas, siger Mathias Jensen til Brentfords egne kanaler.

Midtbanemanden har nu rundet 262 kampe for Brentford, heraf 148 i Premier League. Undervejs har han også spillet 30 landskampe for Danmark, og for Jensen har opholdet i Brentford udviklet sig til meget mere end blot fodbold.

– Jeg vil kigge tilbage på Brentford som den bedste tid i mit liv. Vi rykkede op, og siden har vi gjort det muligt at blive oppe. Nu kæmper vi ikke bare for overlevelse, men vi er blevet et konkurrencedygtigt hold mod nogle af de bedste i verden, siger han.

– Jeg har fået alle mine børn og er blevet gift, mens jeg har været i Brentford, hvilket er de vigtigste ting i livet. Det har jeg oplevet her. Thomas sagde altid, at når vi forlader det her sted, vil vi tænke tilbage på det som noget af det bedste i vores karriere… Det er jeg helt enig i, siger Mathias Jensen.

I øjeblikket ligger Brentford på en syvendeplads i Premier League – blot to point fra de europæiske pladser. Næste opgave for Mathias Jensen og co. er lørdag klokken 16.00, når Brighton & Hove Albion gæster Brentford Community Stadium.





Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…




LIVE

TransferLIVE: Man Utd tæt på køb til 330 millioner

Schmeichels passion gjorde indtryk på Riemer

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Derfor kommer han IKKE til FC København

Forhandler om Albert Grønbæk

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

De kan være færdige i Brøndby

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Peter Møller: ‘En af de største i historien’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Her lander Superliga-kampprogrammet

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Oliver Sonne vender tilbage

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Kasper Schmeichel stopper karrieren

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Storklub jagter to danskere

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk