Chelsea er i de seneste sæsoner gået decideret transferamok.
En af de mange spillere, der har været en del af transferkarussellen i London-klubben, er den unge, talentfulde dansker Filip Jørgensen, som i sommer skiftede til Chelsea, efter at han havde gjort en flot figur i Villarreal.
Siden da er det blevet til en enkelt start i Premier League samt flere starter i Conference League og EFL Cuppen for den engelske storklub.
Men nu spår mediet The Standard, at den danske U21-landsholdsmålmand i det kommende halvår kan få sit helt store gennembrud for de seksdobbelte engelske mestre, der ligger godt til i denne sæson, hvor de er den største udfordrer til Liverpool.
– Den 22-årige målmand, der blev hentet i sommer, har imponeret, og derfor er der stigende interesse for, at han skal begynde at spille i Premier League foran Robert Sánchez.
– På trods af Marescas offentlige opbakning til spanieren må Chelsea uden tvivl vide, at de på et tidspunkt skal opgradere på målmandsposten. At give Jørgensen chancen for at bevise sit værd i anden halvdel af sæsonen kan dog ændre billedet, så de ikke behøver at hente en ny målmand til sommer, skriver mediet.
Filip Jørgensen har, udover det danske U21-landshold, også repræsenteret de fleste svenske ungdomslandshold.
Den unge målmand har dog valgt at satse på en landsholdskarriere for Danmark, hvor han formentlig kan se frem til en hård duel med Mads Hermansen om, hvem der i fremtiden skal være Danmarks nummer ét.
Målmanden kan få sin tolvte kamp for The Blues på Boxing Day, hvis Enzo Maresca vælger at satse på danskeren i lokalopgøret mod Fulham.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TRANSFER
Spændende melding
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Transferbombe på vej
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TOPNYHED
Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
OPTAKT
Sydafrika – Canada
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
MEDIE