Chelsea er i de seneste sæsoner gået decideret transferamok.
En af de mange spillere, der har været en del af transferkarussellen i London-klubben, er den unge, talentfulde dansker Filip Jørgensen, som i sommer skiftede til Chelsea, efter at han havde gjort en flot figur i Villarreal.
Siden da er det blevet til en enkelt start i Premier League samt flere starter i Conference League og EFL Cuppen for den engelske storklub.
Men nu spår mediet The Standard, at den danske U21-landsholdsmålmand i det kommende halvår kan få sit helt store gennembrud for de seksdobbelte engelske mestre, der ligger godt til i denne sæson, hvor de er den største udfordrer til Liverpool.
– Den 22-årige målmand, der blev hentet i sommer, har imponeret, og derfor er der stigende interesse for, at han skal begynde at spille i Premier League foran Robert Sánchez.
– På trods af Marescas offentlige opbakning til spanieren må Chelsea uden tvivl vide, at de på et tidspunkt skal opgradere på målmandsposten. At give Jørgensen chancen for at bevise sit værd i anden halvdel af sæsonen kan dog ændre billedet, så de ikke behøver at hente en ny målmand til sommer, skriver mediet.
Filip Jørgensen har, udover det danske U21-landshold, også repræsenteret de fleste svenske ungdomslandshold.
Den unge målmand har dog valgt at satse på en landsholdskarriere for Danmark, hvor han formentlig kan se frem til en hård duel med Mads Hermansen om, hvem der i fremtiden skal være Danmarks nummer ét.
Målmanden kan få sin tolvte kamp for The Blues på Boxing Day, hvis Enzo Maresca vælger at satse på danskeren i lokalopgøret mod Fulham.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER