Da spillerne i Brentford mødte ind torsdag morgen var alt ikke, som det plejer at være.
Spillerne er stadig de samme, ledelsen er stadig den samme, og alle idéerne i klubben er der stadig. Men på trænerposten var cheftræner Dean Smith der ikke længere til at udføre træningen.
Han er blevet håndplukket af Aston Villa, og det er ventet, at han tager sin tro følgesvend Richard O’Kelly med sig. Det efterlader én mand tilbage af et trænerteam på tre folk. Han er dansk og hedder Thomas Frank.
– Det var mærkeligt i går, da vi fik nyheden (om Dean Smiths skifte, red.). Det at miste træneren midt i en sæson er en underlig følelse – også fordi vi har fået en ganske udmærket start. Nu bliver det spændende at se, hvem der skal stå i spidsen for holdet, siger det danske Brentford-talent Mads Bech Sørensen til tipsbladet.dk.
Bech Sørensen er skadet for tiden, så han var ikke på træningsbanen, da den tidligere Brøndby-træner Thomas Frank tog sig af træningen i London-klubben tidligere i dag. Selv om to tredjedele af den normale trænerstab ikke var til stede, var det alligevel lidt af en normal dag i klubben.
For Thomas Frank har taget sig af træningen så mange gange før, siden han i 2016 blev ansat i klubben. Han er “klubbens mand”. Han er træneren, som Rasmus Ankersen pegede på, fordi han ville have en træner i klubben, der kunne føre strategien og systemet videre, hvis de to andre skiftede klub. På den måde har Ankersen, der er sportsdirektør i klubben, og Brentford tænkt langsigtet.
Det er også en af årsagerne til, at Thomas Frank den dag i dag er en ledende kandidat til trænerjobbet i London-klubben. Skulle det blive Frank, der får jobbet, tror Mads Bech Sørensen, der kender den tidligere U-landstræner særdeles godt, at han er klar.
– Det vil jeg bestemt tro, siger Mads Bech Sørensen på spørgsmålet, om han mener, Thomas Frank er klar til et sådan job. Bech Sørensen fortæller dog, at han ikke ved noget om, hvem der bliver den kommende træner.
Talentet, der blev hentet for et par år siden i AC Horsens, fortæller, at han er glad for, at Thomas Frank er i klubben, fordi det giver mulighed for kontinuitet på holdet, selv om chefen er smuttet.
– Vi skal fortsætte med den måde, det har kørt på. Med spillestilen og setuppet. Det er da dejligt, at der stadig er nogen i klubben, der ved, hvad den står for, siger Mads Bech Sørensen.
Det er der altså i Thomas Frank, og så er spørgsmålet, om Frank også skal være cheftræner i klubben. Det spørgsmål kan Mads Bech Sørensen af gode grunde ikke svare på.
LIVE
VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
MEDIE
Transferbombe på vej
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
Supercomputer: Her er VM-finalen
OPTAKT
Sydafrika – Canada
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
HELT VILDT
Graulund chokeret: Ingen havde set det komme
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
MEDIE
På vej til storklub?
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
AVIS
