Dansk toptræner roser Klopp til skyerne: Genialt

TAKTIK OG PROBLEMLØSNING: Glen Riddersholm er svært imponeret af det strategiske arbejde med truppen og taktikken i Liverpool.



Denne artikel er fra Tipsbladets trykte udgave fredag 13. maj 2022.

Glen Riddersholm, dansk mester med FC Midtjylland og nuværende assistenttræner i Genk, har fulgt Liverpool i årtier.

Liverpools succes med højt pres og genpres har sammen med Red Bull-klubberne været med til at sætte den globale trend for netop presspillet og forsøg på at spille så hurtigt og direkte som muligt.

Men det ikke så meget presset som evnen til at omstille sig, der for Glen Riddersholm at se er Jürgen Klopp og Liverpools afgørende styrke.

– De bygger på indsigt og forudseenhed i de udfordringer, de møder, siger Glen Riddersholm.

– Udefra har Liverpools udfordringer jo været ret tydelige. Flere gange har de nået et højt sportsligt niveau, hvor de er løbet ind i taktiske udfordringer, fordi modstanderne har tilpasset spillestilen. De udfordringer har Liverpool så løst ved at hente nye spillere til og ved at foretage egne justeringer i spillestilen,” siger Glen Riddersholm.
”De har enorm kontinuitet i spillergruppen og på trænerbænken. De har Alisson, to stærke backs, Virgil van Dijk, Joel Matip, Konaté, der er blevet bedre, og Joe Gomez. På midtbanen har de Fabinho, Jordan Henderson, Naby Keïta og flere andre dygtige folk, og fælles for dem alle er, at de ved, hvordan man forsvarer sig og presser. Alle aftaler på holdet er på plads.

– Det er så her, Liverpool er dygtig til at få øje på egne problemer i tide. Efter de vandt mesterskabet, manglede de en spiller og et koncept til at vinde de kampe, hvor det ikke var nok med det høje genpres og erobringer på modstanderens banehalvdel. De havde det simpelthen svært mod de hold, der var dygtige til at stille sig ned omkring eget felt. De havde brug for mere systematik i fase to og fase tre, efter man har spillet sig ud af det første pres og skulle skabe chancer i lange angreb med mange berøringer. Og så hentede de Thiago.

– De vidste, at det ville tage tid at vænne Thiago til spillestilen og tempoet i Premier League. Men de vidste også, at de havde brug for en spiller, der var bedre til at se og spille afleveringerne mellem linjerne og i dybden mellem forsvarsspillerne. Liverpool fik langt flere dybe løb mellem kæderne og bag forsvaret, det samme som Manchester City er så ekstremt dygtige til under Pep Guardiola. Og så var det genialt at hente Thiago til den opgave og til de kampe, hvor der er brug for ham. De har fået langt flere relationer i spillet og kan mere end ‘bare’ at give bolden til Salah og Mané i en hurtig omstilling, siger Glen Riddersholm.

Fornyelse
Pointen med Thiago Alcantara og dybdeløbene minder på flere måder om den, Thomas Grønnemark laver med erkendelsen af, at håndteringen af indkast ikke var god nok.
Og her spiller rivaliseringen med Pep Guardiola, der blev ansat i Manchester City trekvart år efter Jürgen Klopps ansættelse i Liverpool, en vigtig rolle.

– Jeg nød at følge Cristiano Ronaldo og Lionel Messis rivalisering i La Liga, og som træner nyder jeg at se Guardiola og Klopps duel i Premier League. De er to trænere med visse ligheder og en lang række forskelle, og som begge har vist evnen til hele tiden at udvikle sig som fodboldtrænere.

– Prøv at se Jürgen Klopps karriere. Der er centrale koncepter og elementer, der går igen tilbage fra Mainz og Dortmund på Liverpool-holdet i dag. Men man kan virkelig også tale om evolution. Klopp er bevis på, hvad der sker, hvis man er åben for spillets udvikling og kan tage nye ideer ind, i stedet for at man slavisk holder sig til et koncept og lukker øjnene.

– Der er en stor sammenhæng i det, man gør i Liverpool. Man så rigtigt ved at hente Jota ind, før ‘Bobby’ Firmino begyndt at stagnere, som han gør nu, og selvom han langt fra er en ren falsk nier, er der alligevel så meget over det i hans måde at spille pladsen, at det har givet Liverpool en masse nye muligheder, ikke mindst når han søger ned og finder rummene i det etablerede angrebsspil.

– Liverpool har haft et efterslæb på antallet af absolutte kvalitetsspillere i truppen, og der har det hjulpet at Jota og så senest Luis Díaz i FC Porto i januar, hvilket igen var genialt set af Liverpool. Der er så stor sammenhæng i det, man foretager sig på banen, trænerbænken og fra ledelsens side på transfermarkedet. Liverpool er i den grad hjulpet af, at Klopp og ledelsen støtter hinanden både på kort og lang sigt. Klopp behøver ikke være bekymret for, at der skal skabes nogle resultater her og nu, og dermed kan man arbejde langsigtet og indarbejde nye tiltag i et fornuftigt tempo. Det er en stor konkurrencefordel for Liverpool, siger Glen Riddersholm.





Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’




TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

Første gang nogensinde for Eriksen

Stort medie langer ud efter Jens Stage

Vanvittigt – snart er det 11 milliarder



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer

Superliga-dommer erkender kæmpe fejl

FCM-profil – Riemer har ikke ringet

Kontant melding fra ny Spurs-boss

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

Celtic vrager Kasper Schmeichel

‘Jeg hadede verden’

Stor overraskelse til FCM-træning



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’

Ronaldo køber sig ind i fodboldklub

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen

Her skal Sepp Piontek begraves

FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby

Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager

Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’

‘Han er tilgivet’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Liverpool – West Ham United

Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview

Officielt: Victor Lind i rekordhandel

Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme

Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’

Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’

Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne

‘Den største klubpræstation gennem tiderne’

Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte

Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok

– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!

Officielt: Sønderjyske sælger profil

AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’

Ny hooliganpakke er vedtaget

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Juventus-profil: ‘Absurd’

‘Det må ikke ske’

Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne

Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler

Chok: Dortmund ude af Champions League

Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’

Endelig er der godt nyt