Dansker gik ned i løn for at få lejeaftale på plads: Tak til Jonas

Den danske landsholdsbobler Jonas Lössl spiller foråret i Huddersfield Town, og klubben er glad for at have fået dansker på en lejeaftale. Specielt fordi Jonas Lössl er gået ned i løn.



EM til sommer er det helt store mål for den danske landsholdsbobler Jonas Lössl, og det var hovedårsagen til, at han på sidstedagen i transfervinduet skiftede Everton ud med Huddersfield Town på en lejeaftale. Den løber frem til sommer, og derefter vender han tilbage til Liverpool-klubben.

Nu handler det så for Lössl om at få masser af spilletid under bæltet, så han igen kan komme i betragtning til Åge Hareides landshold, og det åbnede godt for den tidligere Mainz-, Guingamp- og FC Midtjylland-målmand, der holdt nullet for Huddersfield, der i weekenden vandt.

Og “The Terriers” er lykkelige for, at det lod sig gøre at lukke en aftale med Lössl. Der var løse ender som parterne skulle have løst. Det kom på plads, blandt andet fordi den 30-årige dansker accepterede en lønnedgang i dette forår.

Det forklarer Huddersfield Towns manager, Danny Cowley, i et interview med Examiner Live.

– Vi vidste, at fansene havde et forhold til ham, og da jeg talte med Jonas, kunne man mærke hans kærlighed itl klubben og fansene, og man kunne mærke, at han gerne ville tilbage og hjælpe.

– Det motiverede os til at forsøge at få det plads plads, og det lykkedes vi heldigvis med.

– Vi må takke Jonas, for han har faktisk taget lidt af en løndnedgang for at få det t til at ske. Så meget ønskede han det.

– Kredit til ham – jeg er dog ikke helt sikker på, at hans hustru er tilfreds, siger manageren med et grin til Examiner Live.

Jonas Lössl spillede to Premier League-sæsoner i Huddersfield, inden han forlod klubben i sommer på en fri transfer, da den samtidig rykkede ud af Premier League. Nu skal han altså være med til at redde klubben fra at rykke ud af The Championship, og det skal han blandt andet, fordi den tidligere AGFer Kamil Grabara, der er udlejet til Huddersfield, er blevet skadet. 

Klubben ligger aktuelt nummer 20 i the Championship – der er fem point ned til Wigan, der ligger under nedrykningsstregen.

Læs også:Jonas Lössl jubler over lejeaftale: Jeg var ikke i tvivl






LIVE

LIVE: Tidligere FCK-spiller færdig i tysk klub

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

Daniel Carvajal færdig i Real Madrid

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Roy Keane slagter dansk stjerne

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Fortryder FC Barcelona-transfer

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Færdig: Nu er han rejst til København

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

Rundens hold i Superligaen – 32. runde

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Dansk stortalents værdi eksploderer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Rørt Claesson kommer med kæmpe kærlighedserklæring

Lewandowski forlader FC Barcelona

Så er det officielt

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Jakob Poulsen uddeler topkarakter

Her er FC Nordsjællands vej i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’