Lørdag aften skal sæsonens Champions League afgøres, når Chelsea og Manchester City mødes i Porto.
En af dem der banker på for en startplads er den danske forsvarsspiller Andreas Christensen, der kom til Chelsea i 2012 – da klubben senest vandt Champions League.
Nu kan han selv få lov at løfte trofæet, og det vil være kulminationen på de ni år, der er gået, siden han forlod Brøndby IF.
– Jeg kan huske, jeg var med det danske U21-landshold, og vi så finalen sammen. Nogle af gutterne var kæmpe Chelsea-fans, og vi så kampen hos dem, fortæller han til Goal.com og fortsætter:
– På det tidspunkt vidste jeg godt, at jeg ville skrive under, og det gav mig håb for fremtiden, afslører Andreas Christensen om den maj aften i 2012, hvor Chelsea overraskende slog Bayern München i Champions League-finalen.
Dengang var han teenager på 16 år, og i første omgang skulle han derfor en tur forbi akademiet i London-klubben. Her blev der satset benhårdt på at producere fremtidens stjerner, men siden John Terry var det småt med verdensstjerner, der kom ud derfra.
Som så mange andre spillere i Chelsea blev Andreas Christensen sendt ud for at få erfaring med førsteholdsfodbold. For “AC’s” vedkommende blev det en tur til Borrussia Mönchengladbach i sommeren 2015. Her fortsatte han stille og roligt sin udvikling de næste to sæsoner.
Det blev også bemærket af Pep Guardiola, der dengang stod i spidsen for Bayern München, fortæller Andreas Christensen.
– Vi mødtes, da jeg var i Gladbach i Tyskland, og han var i Bayern München. Han spurgte mig, om jeg var glad eller sådan noget. Jeg sagde til ham, at jeg nød at spille fodbold i Tyskland, hvilket var godt for mig, fordi jeg var 18 år dengang.
Det scenarie gentog sig igen i 2017, efter Manchester City havde slået Chelsea 1-0 i en kamp på Stamford Bridge.
Guardiola speaking with Christensen after the game. Arteta catching up with Pedro too. #CHEMCI pic.twitter.com/iaRE5mosXy
— Sean Kearns (@SeanPaulKearns) September 30, 2017
Det fik mange Chelsea-fans til tastaturet, hvor de på Twitter gav udtryk for stor frustration over, at den spanske træner uden hæmninger forsøgte at kapre den danske forsvarsspiller.
Men det var nu ikke helt sådan, det foregik, fortæller Andreas Christensen i dag.
– Vi mødte hinanden igen i Premier League, hvor han spurgte mig: “hvad med nu, er du stadig glad?”. Så mere var der egentlig ikke i det. Det var stort for mig som ung spiller, og jeg var naturligvis glad på det tidspunkt.
“AC” forholder sig også til at blive kaldt den “danske Maldini” blandt supporterne i Chelsea, der sammenligner ham med AC Milan-legenden Paolo Maldini.
– Jeg har altid fået at vide, at jeg skulle studere italienske forsvarsspillere som (Fabio, red.) Cannavaro, da jeg voksede op. Det var dem, jeg lærte af, så det er stort for mig (at blive kaldt den danske Maldini, red.)
Andreas Christensen har siddet ude med en skade, men han fortæller i interviewet, at han er klar, hvis Thomas Tuchel får brug for ham.
LIVE
TransferLIVE: ‘Jeg vil gerne til AGF engang’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF jagter Mikkel Lynge
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
AVIS
‘Det er slut’
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
LIGE NU
Brøndby-direktør: Derfor køber vi Thomas Nørgaard
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
MEDIE
