Lørdag aften skal sæsonens Champions League afgøres, når Chelsea og Manchester City mødes i Porto.
En af dem der banker på for en startplads er den danske forsvarsspiller Andreas Christensen, der kom til Chelsea i 2012 – da klubben senest vandt Champions League.
Nu kan han selv få lov at løfte trofæet, og det vil være kulminationen på de ni år, der er gået, siden han forlod Brøndby IF.
– Jeg kan huske, jeg var med det danske U21-landshold, og vi så finalen sammen. Nogle af gutterne var kæmpe Chelsea-fans, og vi så kampen hos dem, fortæller han til Goal.com og fortsætter:
– På det tidspunkt vidste jeg godt, at jeg ville skrive under, og det gav mig håb for fremtiden, afslører Andreas Christensen om den maj aften i 2012, hvor Chelsea overraskende slog Bayern München i Champions League-finalen.
Dengang var han teenager på 16 år, og i første omgang skulle han derfor en tur forbi akademiet i London-klubben. Her blev der satset benhårdt på at producere fremtidens stjerner, men siden John Terry var det småt med verdensstjerner, der kom ud derfra.
Som så mange andre spillere i Chelsea blev Andreas Christensen sendt ud for at få erfaring med førsteholdsfodbold. For “AC’s” vedkommende blev det en tur til Borrussia Mönchengladbach i sommeren 2015. Her fortsatte han stille og roligt sin udvikling de næste to sæsoner.
Det blev også bemærket af Pep Guardiola, der dengang stod i spidsen for Bayern München, fortæller Andreas Christensen.
– Vi mødtes, da jeg var i Gladbach i Tyskland, og han var i Bayern München. Han spurgte mig, om jeg var glad eller sådan noget. Jeg sagde til ham, at jeg nød at spille fodbold i Tyskland, hvilket var godt for mig, fordi jeg var 18 år dengang.
Det scenarie gentog sig igen i 2017, efter Manchester City havde slået Chelsea 1-0 i en kamp på Stamford Bridge.
Guardiola speaking with Christensen after the game. Arteta catching up with Pedro too. #CHEMCI pic.twitter.com/iaRE5mosXy
— Sean Kearns (@SeanPaulKearns) September 30, 2017
Det fik mange Chelsea-fans til tastaturet, hvor de på Twitter gav udtryk for stor frustration over, at den spanske træner uden hæmninger forsøgte at kapre den danske forsvarsspiller.
Men det var nu ikke helt sådan, det foregik, fortæller Andreas Christensen i dag.
– Vi mødte hinanden igen i Premier League, hvor han spurgte mig: “hvad med nu, er du stadig glad?”. Så mere var der egentlig ikke i det. Det var stort for mig som ung spiller, og jeg var naturligvis glad på det tidspunkt.
“AC” forholder sig også til at blive kaldt den “danske Maldini” blandt supporterne i Chelsea, der sammenligner ham med AC Milan-legenden Paolo Maldini.
– Jeg har altid fået at vide, at jeg skulle studere italienske forsvarsspillere som (Fabio, red.) Cannavaro, da jeg voksede op. Det var dem, jeg lærte af, så det er stort for mig (at blive kaldt den danske Maldini, red.)
Andreas Christensen har siddet ude med en skade, men han fortæller i interviewet, at han er klar, hvis Thomas Tuchel får brug for ham.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er
AVIS
Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
EKSKLUSIVT
‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
Det er mesterskabsklasse, AGF!
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
TOPNYHED
Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk
Ekspert: Det mest positive for FCK
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
NYHEDER
– Hold nu kæft med Arsenal!
NYHEDER
‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
NYHEDER
James Milner tangerer vild Premier League-rekord
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
NYHEDER
Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank
TOPNYHED
Afslører “useriøst bud” fra FC København
HELT VILDT
Kæmpe Superliga-transfer skriver historie
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
NYHEDER
Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
NYHEDER
DBU erkender fejl i Superliga-kamp
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
NYHEDER
Dansk målsluger skifter til topklub
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 19. runde
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
Højbjerg skal have ny træner i Marseille
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
NYHEDER
Zorniger i chok: Er det en joke?
– Det var en skuffelse
EKSKLUSIVT
Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu
Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
MEDIE
Forventer kæmpe jobtilbud
TOPNYHED
Dansk agentfirma opkøbt af gigant
NYHEDER
FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl
NYHEDER
Riemer reagerer på Frank-fyring
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner
Her kan du se FC København mod Viborg FF
NYHEDER
Thomas Frank fyret
TOPNYHED
Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’
Dårligste statistik i Tottenhams historie
DAGENS SPILFORSLAG
Black Cats kan tage point mod Reds
Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?
EKSKLUSIVT
Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?
HELT VILDT
Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske
NYHEDER
‘Det kan du ikke sige, Thomas!’
MEDIE
