Det kan ende helt galt

Det kan blive en rigtig svær sæson for Brentford i Premier League med udsigt til et farvel til Thomas Frank og Christian Nørgaard.



I årevis har det været det helt store danskerhold i Premier League.

Brentford har været klubben, der kunne få de mange danskere, der ikke går op i, om Liverpool, Manchester City eller Chelsea bliver mestre, til at tænde for flimmerkassen, når der i løbet af weekenden har været vist bold fra verdens største liga.

På ultrakort tid er det imidlertid blevet kastet op i luften, da man har sagt farvel til Thomas Frank, imens Christian Nørgaard er på vej til Arsenal.

To skikkelser, der har været altafgørende for den succes, der er blevet nydt i de senere år i Brentford.

Derfor har Tipsbladet talt med David Lane, der har været fan af klubben siden 1978 og forfatter til bogen The Brentford Revolution.

– Det er et chok for systemet at miste Thomas Frank efter så mange år. Han var meget mere end klubbens cheftræner, han var en talisman, der har ændret meget i og omkring klubben. Så det kommer til at blive svært.

– Rejsen har været fantastisk. Han ankom ikke som en mand, der var forudset til positionen som manager, men fik pludselig chancen og beviste sig virkelig derfra. Thomas passede perfekt ind i Brentford med sin ydmyghed, og han købte ind på klubbens filosofi, som han nærmest blev frontløber på.

– Det er ærgerligt, at han smuttede, men selvfølgelig kunne han ikke afvise sådan en stilling med udsigt til at spille Champions League. Det ville være useriøst at sige nej til, fortæller han om afskeden med den danske manager.

Artiklen fortsætter under billedet…

Kan ende med nedrykning

Det er heller ikke, fordi glæden stråler ud af David Lane, da han skal sætte ord på, hvordan det bliver at sige farvel til Christian Nørgaard.

– Det er endnu et hårdt slag. Han var Brentfords Rolls Royce, men han bliver heller ikke yngre. Brentford uden ham er virkelig ikke det samme hold – vi vandt ikke en eneste kamp uden ham på holdet sidste sæson.

– Alt i alt er det en god handel, fordi vi ender med at få penge for en mand, der ellers kunne være skiftet gratis, såfremt der ikke var kommet en kontraktforlængelse i vinter.

Udover de to prominente danskere er stjernerne Yoane Wissa og Bryan Mbeumo også nogle, der tiltrækker sig enorm interesse denne sommer. Derfor kan det ende med, at åreladningen i klubben bliver for stor denne sommer.

– Jeg ser det som en risiko, at vi kan ende med at rykke ned. Tidligere har vi vist, at man har kunnet ligge på og hente de rigtige erstatninger, men nu sker der selvfølgelig mere på kort tid, end frygtet. Jeg tror dog fortsat på, at ledelsen nok skal sørge for, at skibet ikke synker, og at vi dermed bliver oppe. Men nu må vi se, siger David Lane afsluttende.

Brentford indleder næste sæson 17. august, hvor man skal en tur til Nottingham.

Overlever Brentford i Premier League i næste sæson?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes





FCK-retur droppet



LIVE

TransferLIVE: Pep Biel har fremtiden på plads


Tour de France-optakt: Som Messi og Ronaldo

FCK- og Brøndby-fans i masseslagsmål

Rekorddyr: ‘Jeg har prøvet det før i Aarhus’

Kæmpe Premier League-transfer forgylder FCM

Prøv det her: Nu kan du købe Superliga-spillere!

Brøndby-duo skal væk

Arsenal lurer på Thomas Franks drømmetransfer


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

Det kan ende helt galt

Vil af med Sory Kaba



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Snupper stjernefrø for næsen af konkurrenter

Henter Emil Riis

Holger Rune-fadæse går verden rundt

FC København-handel er gået i hårdknude

Brøndby-scoop? ‘Jeg tror, han bliver en succes’


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Ny FCK’er er tiltænkt reserverolle

Afsløring: FCN tæt på køb af dansk profil

Bekræftet – nu er FC København-emne gratis

Superliga-comeback? ‘Han vil gerne hjem’

Benfica forhandler med Serie A-klub om dansker

Afvist af United

Afsløring: Brøndby nærmer sig ny stopper



Afsløring: Brøndby forhandler med West Ham

Enighed – scorer kongeløn i Bayern München 

Vanvittigt vindue: Lyngby accepterer endnu et bud

Hård AGF-afsked

De dropper Højlund


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Engelsk profil kan afløse Ramus Højlund

Overraskende Christian Eriksen-skifte?

Stjerne til Wrexham? ‘Han ville score en masse’

Overrasket over Nørgaard-salg: ‘Jeg er knust’

Afsløring: Bombe – FCK tilbyder Mat Ryan kontrakt

Skandale! I har givet op, DBU

Medvirkede det til Röslers fyring i AGF?



Schmedes bekræfter: Vi er interesseret

De viser Brøndby og FCM i Europa

‘PC’ står klar med 112 millioner kroner

Manchester City ude efter dramatisk nederlag

Kongeklø til Den Gamle Dame

Raser: ‘Det her er en sæbeopera’

Her er Tour-stjernernes forhold til fodbold

Transferdrama: Manchester United har 15 dage

Fiasko: Holger Rune ude af Wimbledon

Jagter tidligere Superliga-stjerne

Brentford-boss: Jeg er så glad på hans vegne

‘Ukendt diamant’ til Real Madrid?



Transfernyt: OB henter tysk angriber

FC København-keeper er skadet – Moukoko må vente

Afsløring: Horsens i millionhandel