Drop det nu: Thomas Frank er et friskt bud

Thomas Frank er et varmt navn, hver gang der skal ansættes en ny træner i Premier League. Tipsbladets chefredaktør på print, Troels Bager Thøgersen, kan også sagtens se danskeren i en af Englands største klubber.



Thomas Frank har gang på gang leveret mirakler i Brentford.

Den danske cheftræner har etableret klubben i Premier League, og det har gjort ham til et varmt navn, hver gang der skal ansættes nye trænere hos Brentfords konkurrenter i Premier League.

I efteråret var han på listen i Wolverhampton og Brighton, mens han nu nævnes i krogene som enten Chelsea eller Tottenhams nye cheftræner.

Det kan Tipsbladets chefredaktør på print, Troels Bager Thøgersen, sagtens forstå.

– Det er fuldt berettiget, at Thomas Frank sættes i forbindelse med de to klubber, og det vil komme bag på mig, hvis ledelsen i de to klubber ikke i det mindste har tænkt tanken og lavet den indledende research på, om danskeren er deres mand.

– Det er stadig et longshot, fordi vi taler to klubber, hvor især Chelsea er under kraftig påvirkning af nogle af de største agenter i verden. Altså, bare se den ekstreme rekruttering af spillere, siden Todd Boehly og hans gruppe købte klubben sidste sommer.

– I må kalde mig Johnny Madsen, hvis de agenter ikke også har forsøgt at placere deres verdensstjerne-trænernavne i toppen af ønskesedlen i Chelsea og Tottenham, lyder det fra Troels Bager Thøgersen.

Mauricio Pochettino er angiveligt det varmeste navn til jobbet i Chelsea, mens man i Tottenham er helt på herrens mark, da man netop har fyret klubbens midlertidige træner, Cristian Stellini.

Troels Bager Thøgersen ser Thomas Frank som en løsning begge steder, hvis man vil åbne øjnene for at drive en bæredygtig fodboldklub.

– Han er helt anderledes end de hængemuler, Tottenham har haft ansat siden fyringen af Pochettino. Og han er også en type, der arbejder mere anderledes og langsigtet, end Boehly-gruppen har gjort hidtil i Chelsea, og som også skiller sig væsentligt ud fra mange af de kæft-trit-og-retning-managere, Chelsea har haft en forkærlighed for. Det skal de droppe, og så er Thomas Frank et friskt bud på deres nye træner.

Senere onsdag kan Thomas Frank gøre sig selv endnu mere attraktiv for londonklubberne, hvis hans Brentford-mandskab formår at få skovlen under Chelsea, som man møder på udebane i Premier League.

Thomas Frank sikrede Brentford oprykning til Premier League i forrige sæson. En placering man formåede at holde fast i, mens man i år blot har bygget oven på med en aktuel 10. plads.

49-årige Thomas Frank forlængede sin aftale med Brentford i slutningen af sidste år, da man ønskede at afskrække bejlerne. Aftalen løber frem til 2027.





Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting




FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!

Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Tullberg tror på overraskelsen

Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog

Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Han bliver midlertidig træner i AC Horsens

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

DBU: Ham peger vi på

Store spillersalg sikrer AaB overskud

Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’

Neestrups svar: Hvem så?

Her kan du se Real Madrid mod Manchester City

Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’

– Så kan jeg blive rigtig sur!

Tottenham-træner forsvarer udskiftning

Norske favoritdræbere marcherer videre

Iran sår endnu engang tvivl om VM

Tyrkere tager første stik mod Liverpool

– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?

Sænker prisen mod Midtjylland

Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt

Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona

Fem bud på David Nielsens afløser

I forhandlinger med Nartey

Her kan du se Galatasaray mod Liverpool