Dybt forundret: ‘En sindssyg beslutning’

Den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker er rystet over Arsenals beslutning om at sælge Mika Biereth sidste sommer.



Mika Biereth har fået en magisk start i Ligue 1, efter at den 22-årige danske angriber i januar rykkede fra Sturm Graz til AS Monaco.

Hele 10 mål i otte ligakampe er det indtil videre blevet til for Mika Biereth, der især er kommet i fokus på grund af de tre hattrick, han allerede har scoret i den franske liga.

Mika Biereths vanvidsform har trukket en del overskrifter i den engelske presse, hvor flere aviser har peget på, at Arsenal nok fortryder sidste sommers salg af danskeren, idet London-klubben i øjeblikket er nødt til at spille med midtbanespilleren Mikel Merino i angrebet, på grund af en kæmpe skadeskrise blandt Arsenals angribere.

Og i et interview med SpilXperten går den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker nu skridtet videre og kalder Arsenals salg af Mika Biereth for ‘årtiets fejl’.

– Jeg synes, det var en sindssyg beslutning af Arsenal at sælge Mika Biereth, og de fik jo nærmest ingen penge for ham. Det er klart, at vi ved selvfølgelig ikke, hvordan han havde udviklet sig, hvis han var blevet fremfor at tage til Sturm Graz, men som han spiller i Monaco lige nu, så virker det som årtiets fejltagelse ikke at beholde ham.

– Jeg har faktisk fået set en del af Monacos kampe, og så har jeg også fået set alle hans mål. Han er en virkelig dygtig afslutter, og det er jo lige præcis, hvad Arsenal mangler. Lige nu har de mange skader, men selv med alle spillere klar, så mener jeg, at Biereth havde været deres bedste angriber. De har et hav af uduelige angribere, og nu har de så forsøgt sig med Merino på toppen.

– Det er lidt af en falliterklæring, hvis du spørger mig. Jeg har faktisk kendt til Biereth ret længe, fordi han også blev snakket meget om, da han spillede i Fulham, siger Paul Parker til SpilXperten.

Den tidligere Manchester United-spiller spår endvidere, at Mika Biereth inden længe vil være en af verdens mest eftertragtede angribere.

I første omgang tyder meget på, at Mika Biereth for første gang vil blive udtage til det danske A-landshold, når landstræner Brian Riemer på tirsdag udtager sin trup til Nations League-kvartfinalerne mod Portugal.





FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Superliga-helt: ‘Det er magisk’

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Kæmpe Silkeborg-kollaps

Ny storklub jagter Roony Bardghji

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Vejle Boldklub – FC København

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Fyrer landstræner to måneder før VM

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

‘Så brænder hele København ned’

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Her spiller Lasse Schöne i dag

Nedtur for Højlund og Napoli

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

FC Nordsjælland – Viborg FF

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Det er aldrig sket før

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent

OB – Randers FC

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

Fik blackout på Brøndby Stadion

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Steve Cooper storroser stjerne

Silkeborg IF – FC Fredericia

12.000 i Parken: DBU accepterer underskud

Mål i begge ender i Farum

Manchester United sætter Chelsea på plads

‘Det drømmer alle om’

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Fifa kritiserer transportpriser under

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Gudinde tæmmer Ulve i Rom