Dybt forundret: ‘En sindssyg beslutning’

Den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker er rystet over Arsenals beslutning om at sælge Mika Biereth sidste sommer.



Mika Biereth har fået en magisk start i Ligue 1, efter at den 22-årige danske angriber i januar rykkede fra Sturm Graz til AS Monaco.

Hele 10 mål i otte ligakampe er det indtil videre blevet til for Mika Biereth, der især er kommet i fokus på grund af de tre hattrick, han allerede har scoret i den franske liga.

Mika Biereths vanvidsform har trukket en del overskrifter i den engelske presse, hvor flere aviser har peget på, at Arsenal nok fortryder sidste sommers salg af danskeren, idet London-klubben i øjeblikket er nødt til at spille med midtbanespilleren Mikel Merino i angrebet, på grund af en kæmpe skadeskrise blandt Arsenals angribere.

Og i et interview med SpilXperten går den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker nu skridtet videre og kalder Arsenals salg af Mika Biereth for ‘årtiets fejl’.

– Jeg synes, det var en sindssyg beslutning af Arsenal at sælge Mika Biereth, og de fik jo nærmest ingen penge for ham. Det er klart, at vi ved selvfølgelig ikke, hvordan han havde udviklet sig, hvis han var blevet fremfor at tage til Sturm Graz, men som han spiller i Monaco lige nu, så virker det som årtiets fejltagelse ikke at beholde ham.

– Jeg har faktisk fået set en del af Monacos kampe, og så har jeg også fået set alle hans mål. Han er en virkelig dygtig afslutter, og det er jo lige præcis, hvad Arsenal mangler. Lige nu har de mange skader, men selv med alle spillere klar, så mener jeg, at Biereth havde været deres bedste angriber. De har et hav af uduelige angribere, og nu har de så forsøgt sig med Merino på toppen.

– Det er lidt af en falliterklæring, hvis du spørger mig. Jeg har faktisk kendt til Biereth ret længe, fordi han også blev snakket meget om, da han spillede i Fulham, siger Paul Parker til SpilXperten.

Den tidligere Manchester United-spiller spår endvidere, at Mika Biereth inden længe vil være en af verdens mest eftertragtede angribere.

I første omgang tyder meget på, at Mika Biereth for første gang vil blive udtage til det danske A-landshold, når landstræner Brian Riemer på tirsdag udtager sin trup til Nations League-kvartfinalerne mod Portugal.



Salah har undskyldt

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Aldrig nogensinde FCK

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

– Han er fuldstændig vanvittig

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

I chok over Nicolai Poulsen

Mohamed Salah har sagt undskyld

Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

Vild Diant Ramaj-historie

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Kæmpe gennembrud af Mattsson

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’

Her er AGF’s transferplaner

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

United vil gå all in på Premier League-stjerne

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Han er IKKE i spil

Har snakket med Jelert – det er “bullshit”

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Cremonese kan overraske i Rom

Dansk stjerne pønser på klubskifte

Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag

Hollandsk klub jagter Fredericia-profil

Overraskende nyt om Lukas Engel

Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl

Antonsens drøm slukket

– Når jeg var alene, græd jeg

FCK straffes – Sektion 12 lukkes

Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’

Ole Palmå færdig i Brøndby IF