Dybt forundret: ‘En sindssyg beslutning’

Den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker er rystet over Arsenals beslutning om at sælge Mika Biereth sidste sommer.



Mika Biereth har fået en magisk start i Ligue 1, efter at den 22-årige danske angriber i januar rykkede fra Sturm Graz til AS Monaco.

Hele 10 mål i otte ligakampe er det indtil videre blevet til for Mika Biereth, der især er kommet i fokus på grund af de tre hattrick, han allerede har scoret i den franske liga.

Mika Biereths vanvidsform har trukket en del overskrifter i den engelske presse, hvor flere aviser har peget på, at Arsenal nok fortryder sidste sommers salg af danskeren, idet London-klubben i øjeblikket er nødt til at spille med midtbanespilleren Mikel Merino i angrebet, på grund af en kæmpe skadeskrise blandt Arsenals angribere.

Og i et interview med SpilXperten går den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker nu skridtet videre og kalder Arsenals salg af Mika Biereth for ‘årtiets fejl’.

– Jeg synes, det var en sindssyg beslutning af Arsenal at sælge Mika Biereth, og de fik jo nærmest ingen penge for ham. Det er klart, at vi ved selvfølgelig ikke, hvordan han havde udviklet sig, hvis han var blevet fremfor at tage til Sturm Graz, men som han spiller i Monaco lige nu, så virker det som årtiets fejltagelse ikke at beholde ham.

– Jeg har faktisk fået set en del af Monacos kampe, og så har jeg også fået set alle hans mål. Han er en virkelig dygtig afslutter, og det er jo lige præcis, hvad Arsenal mangler. Lige nu har de mange skader, men selv med alle spillere klar, så mener jeg, at Biereth havde været deres bedste angriber. De har et hav af uduelige angribere, og nu har de så forsøgt sig med Merino på toppen.

– Det er lidt af en falliterklæring, hvis du spørger mig. Jeg har faktisk kendt til Biereth ret længe, fordi han også blev snakket meget om, da han spillede i Fulham, siger Paul Parker til SpilXperten.

Den tidligere Manchester United-spiller spår endvidere, at Mika Biereth inden længe vil være en af verdens mest eftertragtede angribere.

I første omgang tyder meget på, at Mika Biereth for første gang vil blive udtage til det danske A-landshold, når landstræner Brian Riemer på tirsdag udtager sin trup til Nations League-kvartfinalerne mod Portugal.





Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Vild med ny Eriksen-løsning

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Neestrup jubler: ‘Noget af det største’

Brøndbys store karantænemareridt

FC København interesseret i denne angriber

Lothar Matthaüs storroser dansker

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Trist Kvistgaarden-melding

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’

Rigtig dårlig melding

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Køber sig ind i dansk klub

Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

FC København tager vild sejr i Champions League

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

De vil hente Andreas Maxsø

Dansk stjerne kan vinde stor pris

Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Peger på mulig gave til FCK

Revser stjerner: ‘Skidt!’

Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

Pogba investerer i kamelvæddeløb

FCM-stjerne færdig for i år

Udpeger: Her kan FCK straffe os

Her kan du se Villarreal mod FC København

Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub

– Ville være godt med en mere pålidelig målmand

Bekræfter millionbud på dansker

Frank ser stærke muligheder for CL-avancement