Dybt forundret: ‘En sindssyg beslutning’

Den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker er rystet over Arsenals beslutning om at sælge Mika Biereth sidste sommer.



Mika Biereth har fået en magisk start i Ligue 1, efter at den 22-årige danske angriber i januar rykkede fra Sturm Graz til AS Monaco.

Hele 10 mål i otte ligakampe er det indtil videre blevet til for Mika Biereth, der især er kommet i fokus på grund af de tre hattrick, han allerede har scoret i den franske liga.

Mika Biereths vanvidsform har trukket en del overskrifter i den engelske presse, hvor flere aviser har peget på, at Arsenal nok fortryder sidste sommers salg af danskeren, idet London-klubben i øjeblikket er nødt til at spille med midtbanespilleren Mikel Merino i angrebet, på grund af en kæmpe skadeskrise blandt Arsenals angribere.

Og i et interview med SpilXperten går den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker nu skridtet videre og kalder Arsenals salg af Mika Biereth for ‘årtiets fejl’.

– Jeg synes, det var en sindssyg beslutning af Arsenal at sælge Mika Biereth, og de fik jo nærmest ingen penge for ham. Det er klart, at vi ved selvfølgelig ikke, hvordan han havde udviklet sig, hvis han var blevet fremfor at tage til Sturm Graz, men som han spiller i Monaco lige nu, så virker det som årtiets fejltagelse ikke at beholde ham.

– Jeg har faktisk fået set en del af Monacos kampe, og så har jeg også fået set alle hans mål. Han er en virkelig dygtig afslutter, og det er jo lige præcis, hvad Arsenal mangler. Lige nu har de mange skader, men selv med alle spillere klar, så mener jeg, at Biereth havde været deres bedste angriber. De har et hav af uduelige angribere, og nu har de så forsøgt sig med Merino på toppen.

– Det er lidt af en falliterklæring, hvis du spørger mig. Jeg har faktisk kendt til Biereth ret længe, fordi han også blev snakket meget om, da han spillede i Fulham, siger Paul Parker til SpilXperten.

Den tidligere Manchester United-spiller spår endvidere, at Mika Biereth inden længe vil være en af verdens mest eftertragtede angribere.

I første omgang tyder meget på, at Mika Biereth for første gang vil blive udtage til det danske A-landshold, når landstræner Brian Riemer på tirsdag udtager sin trup til Nations League-kvartfinalerne mod Portugal.







LIVE

LIVE: Flere klubber bejler til FCM-profil

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Fem bud på Brøndbys nye træner

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Her er FC Københavns vej i Europa

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Forhandler med storklub

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Brian Riemer: ‘Jeg blev forelsket i ham’

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

Dommerekspert: Glem det, FCK!

FC København kan få Jens Stage-millioner

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Kommer med frækt bud på dansk mester

Tæt på – henter Silas Andersen i stor handel

Ærgerligt og uretfærdigt: Vi bobler af stolthed



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart