Dybt forundret: ‘En sindssyg beslutning’

Den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker er rystet over Arsenals beslutning om at sælge Mika Biereth sidste sommer.



Mika Biereth har fået en magisk start i Ligue 1, efter at den 22-årige danske angriber i januar rykkede fra Sturm Graz til AS Monaco.

Hele 10 mål i otte ligakampe er det indtil videre blevet til for Mika Biereth, der især er kommet i fokus på grund af de tre hattrick, han allerede har scoret i den franske liga.

Mika Biereths vanvidsform har trukket en del overskrifter i den engelske presse, hvor flere aviser har peget på, at Arsenal nok fortryder sidste sommers salg af danskeren, idet London-klubben i øjeblikket er nødt til at spille med midtbanespilleren Mikel Merino i angrebet, på grund af en kæmpe skadeskrise blandt Arsenals angribere.

Og i et interview med SpilXperten går den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker nu skridtet videre og kalder Arsenals salg af Mika Biereth for ‘årtiets fejl’.

– Jeg synes, det var en sindssyg beslutning af Arsenal at sælge Mika Biereth, og de fik jo nærmest ingen penge for ham. Det er klart, at vi ved selvfølgelig ikke, hvordan han havde udviklet sig, hvis han var blevet fremfor at tage til Sturm Graz, men som han spiller i Monaco lige nu, så virker det som årtiets fejltagelse ikke at beholde ham.

– Jeg har faktisk fået set en del af Monacos kampe, og så har jeg også fået set alle hans mål. Han er en virkelig dygtig afslutter, og det er jo lige præcis, hvad Arsenal mangler. Lige nu har de mange skader, men selv med alle spillere klar, så mener jeg, at Biereth havde været deres bedste angriber. De har et hav af uduelige angribere, og nu har de så forsøgt sig med Merino på toppen.

– Det er lidt af en falliterklæring, hvis du spørger mig. Jeg har faktisk kendt til Biereth ret længe, fordi han også blev snakket meget om, da han spillede i Fulham, siger Paul Parker til SpilXperten.

Den tidligere Manchester United-spiller spår endvidere, at Mika Biereth inden længe vil være en af verdens mest eftertragtede angribere.

I første omgang tyder meget på, at Mika Biereth for første gang vil blive udtage til det danske A-landshold, når landstræner Brian Riemer på tirsdag udtager sin trup til Nations League-kvartfinalerne mod Portugal.





Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’




LIVE

LIVE: Har aldrig dømt Danmark før

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Medie: Det peger i den retning for Garananga

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Randers var tæt på – nu er han et monster

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Stor profil glad for Brøndby

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Ser I med, Brøndby?

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Dansk klub i salg – lægetjek booket



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Det skal blive bedre, Isaksen!

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

‘Vil du være multimillionær?’

Sendt hjem fra FC København-træning

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

– Hele holdet er trygge ved ham

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

Joakim Mæhle åbner op

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Landstræner håber på Messi

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Ungarn slagter slovenere

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

Her begynder næste sæson i Superligaen

Spion? ‘Han kan høre dig’

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

– Det er et møghold!