Efter straffe-maraton: United sensationelt ude

Anthony Elanga blev skurken i straffesparkskonkurrence, da Manchester United tabte til Middlesbrough.



Trods næsten 30 afslutninger på mål i 120 minutter kunne Manchester United ikke få skovlen under Middlesbrough fra næstbedste række i FA Cuppens fjerde runde.

De mange afbrændere blev kostbare, da kampen efter 1-1 måtte afgøres i straffesparkskonkurrence. Her blev Anthony Elanga skurken for United med det eneste brændte forsøg af de 16, holdene nåede op på.

For United-fansene må det have været lidt af en deja-vu-oplevelse.

I Liga Cuppen 2015/16 lykkedes Middlesbrough med at holde Manchester United fra scoring i 120 minutter, hvorefter gæsterne også gjorde Old Trafford tavst med en sejr i straffesparkskonkurrence.

Allerede før pausen burde kampen dog have været afgjort med en solid føring til Ralf Rangnicks favoritter.

United dominerede opgøret totalt og kom frem til mange store chancer, men brændte og brændte.

Allerede efter et minut ramte Jadon Sancho overliggeren, og Cristiano Ronaldo brændte et straffespark efter 20 minutters spil. Portugiseren sparkede forbi mål.

Ronaldo var sjældent uskarp. Det samme var flere af holdkammeraterne i den ellers ensidige forestilling før pausen.

United kunne dog gå til pause med en føring, da Jadon Sancho med et afrettet skud sørgede for 1-0 efter 25 minutters spil.

Middlesbrough var sjældne gæster i Manchester Uniteds felt, men det skete ind i mellem. Og så længe hjemmeholdet ikke kunne fordoble føringen i den anden ende, var kampen helt åben.

Og så skete det, som United-fansene kunne frygte.

Gæsterne kom afsted i en kontra, og så kunne den tidligere United-ungdomsspiller Matt Crooks udligne.

Dog lignede det, at Duncan Watmore, som lagde op til scoringen, tog hånden til hjælp, inden han fandt Crooks fri på bagstolpen.

Det forsøgte United-spillerne at forklare kampens dommer, men hverken han eller VAR-vognen så på besynderlig vis, hvad der lignede en tydelig forseelse.

Tilbage stod, at kampen var helt lige igen på måltavlen, og United fortsatte paraden af misbrugte muligheder.

Bruno Fernandes sparkede blandt andet på stolpen nærmest for tomt mål. Hvordan Rangnicks tropper ikke scorede fire-fem mål i ordinær tid, er en gåde.

Men det betød, at de måtte igennem to gange 15 minutters forlængelse, hvor Middlesbrough tydeligvis brugte alle ressourcer på at holde stand og fremtvinge en afgørelse i straffesparkskonkurrence.

Den mission lykkedes, og efter at 15 bolde var hamret i mål fra 11-meter-pletten, blev indskiftede Anthony Elanga skurken for hjemmeholdet, da han blæste sit forsøg langt over mål.

/ritzau/





FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Højlund med helterolle for Napoli

Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Mener FC København det fortsat alvorligt?

Ny kæmpe nedtur for Frank

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Er han den nye Rurik Gislason?



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

FC Barcelona trækker sig fra turnering

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne

Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

FC Barcelona vinder stort over Mallorca

Lyon tager stor Nartey-beslutning

Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Viaplay-boss langer ud efter AGF

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

FC Midtjylland – FC København

Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’

Tæt på utrolig kamprekord

Han kan blive den næste store profil!

Brøndby IF – Randers FC

Brøndby henter stortalent i Superliga-klub

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

De 10 største handler i vinterens transfervindue

Hylder Manchester United-stjerne

Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue

Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’

Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil

FCK forventer kæmpe overskud i 2026

AGF og OB var enige om at spille søndag

Reagerer på spekulation om Patrick Pentz

Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer

Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?

Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte